PKP Intercity ogłasza podwyżki. Ceny biletów nawet o 15 proc. w górę

Od 13 stycznia PKP Intercity obowiązuje nowy cennik. Ceny biletów będą wyższe o 7-15 proc. Przewoźnik rezygnuje też z biletów weekendowych, za to pojawi się nowa opcja, czyli przejazdy łączone.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego miejsca w pociągu są tak dziwnie ponumerowane?

"PKP Intercity dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku - rosnących kosztów działalności: wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zapleczy technicznych oraz do oferty przewoźników regionalnych" - czytamy w informacji PKP Intercity. Jednocześnie przewoźnik dodaje, że to pierwsza systemowa podwyżka od lat 2013-2014.

Wyższe ceny bazowe

Ceny biletów nadal będą podzielone na pięć progów, ale ceny bazowe będą wyższe. Obecnie za podróż pociągiem Express InterCity Premium (EIP) płacimy 150 zł, po zmianie zapłacimy 169 zł, czyli cena bazowa wzrośnie o ponad 12,5 proc. O 7 proc. wzrosną ceny bazowe na pociągi Express InterCity (EIC) (ze 139 do 149 zł), za przejazd pociągami IC i TLK zapłacimy 69 zł – więcej o 15 proc.

"Ceny biletów PKP Intercity obowiązujące od 13 stycznia br. podzielone będą nadal według pięciu progów. Pierwsze trzy to cena bazowa z upustem 15-, 30- i 45-procentowym. Dotychczas rabat był niższy i wynosił 10, 20 i 30 procent. Ostatnie dwa progi (obowiązują wyłącznie w pociągach kategorii EIP i EIC) to stała oferta Promo Plus i Super Promo" - czytamy w informacji prasowej PKP Intercity.

PKP Intercity zmienia cennikPKP Intercity zmienia cennik Fot. Agencja Wyborcza.pl/PKP Intercity

Koniec z biletami weekendowymi

Przewoźnik jednocześnie poinformował o likwidacji biletów weekendowych! Oferta ta pozwalała podróżować bez ograniczeń od godziny 19 w piątek (lub dzień roboczy poprzedzający dzień wolny od pracy) do poniedziałku o godzinie 6 rano. Za podróż w drugiej klasie trzeba było zapłacić od 81 zł.

"Dane sprzedażowe pokazały, że najczęściej były one wykorzystywane na podróż tam i z powrotem w szczytach przewozowych" - tłumaczy decyzję PKP Intercity.

Ofertę weekendową ma zastąpić nowa oferta Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max, która również przewiduje podróż bez limitów, ale w środku tygodnia. Będzie ona obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15 w czwartek i umożliwi dowolną liczbę przejazdów w tym czasie.

Multiprzejazd umożliwi podróżowanie pociągami kategorii TLK i IC w drugiej klasie za 119 zł i w pierwszej klasie za 159 zł. Multiprzejazd Max obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w drugiej klasie kosztuje 239 zł, a w pierwszej klasie - 396 zł.

Bilet Taniomiastowy okrojony

To nie koniec zmian, które chce wprowadzić przewoźnik. Zmniejszy się również liczba relacji, na których obowiązywał Bilet Taniomiastowy. Jak czytamy w komunikacie prasowym, wprowadzona kilka lat temu oferta proponowała obniżone ceny na przejazdy trasami w trakcie remontu. Po zakończeniu modernizacji linii kolejowych znacząco skróciły się na nich czasy przejazdu oraz poprawiły się warunki podróżowania.

Wzrost kosztów działalności spółki 

Dlaczego polski przewoźnik zdecydował się na wprowadzenie podwyżek właśnie teraz? Swoją decyzję tłumaczy wzrostem kosztów działalności spółki: "Pomiędzy 2014 a 2020 r. wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 30 proc. w przeliczeniu na pasażera. O ponad 140 proc. wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego oraz stacji postojowych i ceny energii trakcyjnej (o około 65 proc.)" - tłumaczy PKP Intercity.

Jednocześnie spółka tłumaczy, że ceny biletów w ostatnich latach podnosili przewoźnicy regionalni. "W rezultacie bilety na pociągi dalekobieżne (w niektórych relacjach) były tańsze od biletów na połączenia przewoźników regionalnych operujących na tych samych trasach, którzy mieli dłuższe czasy przejazdu. Konieczne było zatem urealnienie cennika oraz dostosowanie go do sytuacji rynkowej" - czytamy w komunikacie.

Źródło: PKP Intercity

Więcej o: