Darmowe przejazdy i praca. Za pomoc dla uchodźców z Ukrainy biorą się samorządy

Koleje Dolnośląskie, Małopolskie, Mazowieckie, Śląskie czy Wielkopolskie oferują darmowe przejazdy dla uciekinierów wojennych, a wrocławskie MPK zatrudnienie. Samorządy oferują realną pomoc dla tych, którzy stracili dom, pracę i bliskich.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Za darmo pociągiem

Informowaliśmy już wcześniej o inicjatywie Polskich Kolei Państwowych, które zniosły opłaty za przejazd dla uchodźców z Ukrainy. Tak samo postąpiły koleje zarządzane przez samorządy. Koleje Dolnośląskie wprowadziły na terenie całego województwa bilet zerowy dla wszystkich Ukraińców. Dwa pociągi przywiozły z kraju ogarniętego wojną 900 osób.

Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie jeździć Kolejami Małopolskimi, Śląskimi czy Wielkopolskimi. Aby skorzystać z darmowej podróży, trzeba okazać paszport lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie. Koleje Wielkopolskie darmowe przejazdy organizują do 25 marca.

W tym roku inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się po raz 25.Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem bez Rosjan. "Nie można stać z boku i milczeć"

Bezpłatnie komunikacją miejską

Nie tylko samorządy wojewódzkie, ale także gminy wprowadzają udogodnienia dla uchodźców. W Białymstoku radni przyjęli uchwałę wprowadzającą bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy. Z darmowej komunikacji miejskiej (autobusów, tramwajów, metra i SKM) mogą korzystać także nasi pokrzywdzeni sąsiedzi w Warszawie.

We Wrocławiu z darmowej komunikacji mogą korzystać tylko uciekinierzy wojenni. Takie rozwiązanie spotkało się z krytyką miejskich aktywistów, którzy przygotowali petycję do przewodniczącego wrocławskiej rady miejskiej z apelem, aby umożliwić darmowe przejazdy wszystkim obywatelom Ukrainy.

Również i inne miasta zniosły opłaty w komunikacji miejskiej. Do końca marca w Gdańsku i Krakowie, do czerwca w Łodzi Ukraińcy mogą jeździć za darmo. W stolicy Małopolski, aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu, trzeba okazać skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki.

Figura Dawida Michała Anioła została przykryta czarną tkaninąFlorencja wysyła sygnał do Ukrainy. "Jest Dawidem, który walczył z Goliatem"

Jest praca

Wrocław jest otwarty także na pracowników z Ukrainy. MPK ogłosiło, że zatrudni maszynistów i mechaników samochodowych, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Gminna spółka zapowiada także, że w najbliższych tygodniach zorganizuje kursy na prawo jazdy kategorii D i uprawnienia motorniczego tramwaju skierowane do obywateli Ukrainy. Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder w rozmowie z Money.pl zapewnia, że przedsiębiorstwo zapewni wsparcie tłumacza i pomoc w nauce podstaw języka polskiego.

Źródło: Money.pl 

Więcej o: