Darmowe przejazdy i praca. Za pomoc dla uchodźców z Ukrainy biorą się samorządy

Koleje Dolnośląskie, Małopolskie, Mazowieckie, Śląskie czy Wielkopolskie oferują darmowe przejazdy dla uciekinierów wojennych, a wrocławskie MPK zatrudnienie. Samorządy oferują realną pomoc dla tych, którzy stracili dom, pracę i bliskich.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Za darmo pociągiem

Informowaliśmy już wcześniej o inicjatywie Polskich Kolei Państwowych, które zniosły opłaty za przejazd dla uchodźców z Ukrainy. Tak samo postąpiły koleje zarządzane przez samorządy. Koleje Dolnośląskie wprowadziły na terenie całego województwa bilet zerowy dla wszystkich Ukraińców. Dwa pociągi przywiozły z kraju ogarniętego wojną 900 osób.

Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie jeździć Kolejami Małopolskimi, Śląskimi czy Wielkopolskimi. Aby skorzystać z darmowej podróży, trzeba okazać paszport lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie. Koleje Wielkopolskie darmowe przejazdy organizują do 25 marca.

Bezpłatnie komunikacją miejską

Nie tylko samorządy wojewódzkie, ale także gminy wprowadzają udogodnienia dla uchodźców. W Białymstoku radni przyjęli uchwałę wprowadzającą bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy. Z darmowej komunikacji miejskiej (autobusów, tramwajów, metra i SKM) mogą korzystać także nasi pokrzywdzeni sąsiedzi w Warszawie.

We Wrocławiu z darmowej komunikacji mogą korzystać tylko uciekinierzy wojenni. Takie rozwiązanie spotkało się z krytyką miejskich aktywistów, którzy przygotowali petycję do przewodniczącego wrocławskiej rady miejskiej z apelem, aby umożliwić darmowe przejazdy wszystkim obywatelom Ukrainy.

Również i inne miasta zniosły opłaty w komunikacji miejskiej. Do końca marca w Gdańsku i Krakowie, do czerwca w Łodzi Ukraińcy mogą jeździć za darmo. W stolicy Małopolski, aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu, trzeba okazać skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki.

Jest praca

Wrocław jest otwarty także na pracowników z Ukrainy. MPK ogłosiło, że zatrudni maszynistów i mechaników samochodowych, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Gminna spółka zapowiada także, że w najbliższych tygodniach zorganizuje kursy na prawo jazdy kategorii D i uprawnienia motorniczego tramwaju skierowane do obywateli Ukrainy. Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder w rozmowie z Money.pl zapewnia, że przedsiębiorstwo zapewni wsparcie tłumacza i pomoc w nauce podstaw języka polskiego.

Źródło: Money.pl 

Więcej o: