Zwykle w rankingach największe zainteresowanie budzą najdłuższe kolejki szynowe w Europie. Nic dziwnego - to całkowicie naturalne, że mamy ochotę podziwiać widoki zapierające dech w piersiach jak najdłużej. Warto jednak listę najciekawszych kolejek szynowych w Europie rozpocząć od rodzimego obiektu, jakim jest Bieszczadzka Kolej Wąskotorowa. Nie może ona mierzyć się z tymi alpejskimi, jednak jest wartą uwagi atrakcją dla turystów odwiedzających Bieszczady.
Jej historia sięga końca XIX wieku. Wtedy to przedsięwzięcie pod nadzorem inżyniera Albina Zezuli rozpoczęło się od budowy odcinka Łupków - Majdan. Przy budowie brało udział wielu robotników włoskich, którzy byli wyspecjalizowani w tworzeniu linii kolejowych na terenie górskim. Niestety, te pierwsze elementy infrastruktury nie przetrwały I wojny światowej. Odbudowane ponownie uległy zniszczeniu w 1939 roku. Dopiero w 1950 udało się ponownie uruchomić kolejkę. Jej losy były bardzo burzliwe, jednak ostatecznie staraniem wielu instytucji w 1997 kolejka została uruchomiona dla ruchu turystycznego.
Może nie wśród najdłuższych kolejek szynowych w Europie, ale na pewno wśród najciekawszych należy umieścić znajdującą się w Bawarii Zugspitze Bahn. Licząca sobie 11,5 km długości trasa pokonuje jednocześnie na tym krótkim dystansie blisko 2000 m przewyższenia.
Jej początkowa stacja znajduje się w znanym fanom skoków narciarskich Garmisch-Partenkirchen i stąd kieruje się na lodowiec pod Zugspitze (2962 m). Pociągi odjeżdżają tu co godzinę, dokładnie kwadrans przed pełną godziną. Po drodze podziwiać można m.in. piękne jezioro Eibsee znajdujące się na wysokości 995 m n.p.m. Pokonanie całej trasy nie powinno zająć więcej niż 1,5 godziny.
Ranking najciekawszych kolejek szynowych w Europie otwiera najstarsza kolej poprowadzona w górskim terenie, która znajduje się w Austrii. Chodzi oczywiście o Semmering Bahn. Linia znajduje się w pobliżu Wiednia, dlatego odwiedzając stolicę Austrii warto skorzystać z przejazdu nią. Wybudowana jeszcze XIX wieku, liczy sobie około 41 km. Jej początek znajduje się w Gloggnitz, natomiast stacja końcowa usytuowana jest w Muerzzuschlag, a na pokonanie tego odcinka zajmuje około godziny.
Zobacz też: Wiedeń od kuchni: kawa, kiełbaski, targi, winnice i wiele więcej
Przewyższenia nie są spektakularne - najniższy punkt trasy przebiega na wysokości 439 metrów, z kolei najwyższy: 898 m. Przygotowanie infrastruktury pod kolejkę wymagało pracy wybitnych inżynierów, ale także około 20 tys. robotników, który drążyli tunele w "żywej" skale. Wielki wysiłek został jednak nagrodzony - Semmering Bahn znajduje się bowiem na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Kolejki szynowe w Europie z najpiękniejszymi widokami to bez wątpienia te znajdujące się w Szwajcarii. Najsłynniejsza z nich - Ekspres Lodowcowy, rozpoczyna swoją trasę w Zermatt u podnóża Matterhornu, a kończy w St. Moritz. Jej długość to niebagatelne 300 km, które podczas podróży oferują zachwycające widoki. Na trasie Glacier Express znajduje się 291 mostów i wiaduktów oraz 91 tuneli, z których najpopularniejszym jest Furka-Basis-Tunnel o długości ponad 15 km. Interesujące jest także to, że kolejka na trasie pokonuje przewyższenie rzędu 1448 m, a żeby było to możliwe to na jednym z odcinków trasy inżynierowie zaprojektowali specjalny system spiral.
Lista najciekawszych kolejek szynowych w Europie musi zawierać takie obiekty jak:
Gdzie kolejki szynowe w Europie są najczęściej spotykane? Górskie kolejki szynowe w Europie najczęściej spotkamy na obszarach alpejskich. Równie piękne trasy możemy przebyć po stronie włoskiej, szwajcarskiej jak i francuskiej. Jazda po niektórych wymaga mocnych nerwów, gdyż widoki roztaczające się za oknem mogą przerazić nawet najodważniejszych. Ponadto przejazd kolejką górską pokazuje jak wielkimi możliwościami dysponowała już przed laty inżynieria pozwalająca na poprowadzenie w tak trudnym terenie infrastruktury kolejowej.