Kiedyś poszukiwacze skarbów szukali tu złota. Dziś tatrzański wąwóz ma szansę trafić na listę UNESCO

Wąwóz Kraków, uważany za jeden z najpiękniejszych wąwozów Tatr Zachodnich, ma szansę trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli się uda, będzie to obok Puszczy Białowieskiej drugi obiekt przyrodniczy w Polsce na tej liście.

Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisywane są wyłącznie miejsca oraz obiekty o "wyjątkowej powszechnej wartości".

Tatrzański Park Narodowy chce, aby Wąwóz Kraków właśnie dołączył do tej listy w ramach transgranicznego projektu "Mezozoiczne doliny Zachodnich Karpat". Poza Wąwozem w projekcie znajduje się 11 dolin na Słowacji oraz Przełom Dunajca.

Wąwóz KrakówWąwóz Kraków Fot. Opioła Jerzy / wikipedia.com (CC 2.5) (CC 3.0)

Trasa wąwozu prowadzi wśród uznawanych za jedne z najpiękniejszych form  kresowych Tatr - wapiennych skał. Na trasie wąwozu znajduje się również sporo kamieni, gałęzi i połamanych konarów drzew.

Turyści, aby wspiąć się na wyższą część wąwozu i odwiedzić Jaskinię Smocza Jama muszą skorzystać z pomocy metalowych drabinek. Dalsza część wąwozu tuż za jaskinią nie jest dostępna dla zwiedzających, ze względu na ścisłą ochronę przyrody.

Wąwóz jak ulice w mieście

Wąwóz Kraków liczący trzy kilometry długości jest odnogą Doliny Kościeliskiej. Zbudowany głównie ze skał węglanowych, powstał w wyniku krasowienia, czyli rozpuszczania skał przez wodę.

Nazwa wąwozu nie jest przypadkowa. Jak podaje portal i-tarty.pl:

Nazwa Kraków została nadana ze względu na podobieństwo wąwozu do wąskich ulic w Krakowie. Z miastem tym związane są również nazwy kilku części wąwozu: Rynek, Plac pod Ratuszem, Wawel i Kościół Mariacki

Co ciekawe, wąwóz już na początku XIX wieku był chętnie odwiedzany nie tylko przez turystów, ale również poszukiwaczy skarbów, którzy szukając złota, pozostawiali na skałach znaki.

Obecnie jedynym obiektem przyrodniczym z Polski wpisanym na listę UNESCO jest Puszcza Białowieska.

Wniosek o wpisanie Wąwozu Kraków na listę ma trafić do komitetu UNESCO jeszcze w tym półroczu. Ostatecznie to on podejmie decyzję, czy kolejny obiekt przyrodniczy z Polski zostanie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

POLECAMY: Autostrada "zjadana" przez piasek i morze koloru, jakiego nigdy nie widzieliście. Sfotografował Dubaj, Oman i Australię z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

Ile kosztuje komunikacja miejska na świecie?

Więcej o: