Niemcy. Bawaria - niemiecki Disneyland

Wielki niemiecki Disneyland - tak często nazywana jest Bawaria. Wcale nie przez przypadek - podczas wakacji w Bawarii poczujemy się jak dzieci otoczone nieprzebranym morzem atrakcji, od pięknych miast i cudów natury, poprzez świetną kuchnię i piwo, a na festiwalach (w tym słynnym Oktoberfest) skończywszy.
Rothenburg ob der Tauber, Niemcy Rothenburg ob der Tauber, Niemcy Fot. Shutterstock

Wakacje w Bawarii - informacje praktyczne

Z Polski do Bawarii warto pojechać samochodem, wprawdzie większość miejsc, które polecamy odwiedzić oddalona jest od siebie nieznacznie, za to piękne widoki z okien i swoboda przemieszczania się na pewno urozmaicą podróż.

 

W całej Bawarii znajdziemy tanie hotele i pensjonaty, a jeśli wolimy podróżować z namiotem czy przyczepą, także bogatą ofertę pól namiotowych i kempingów. Bawarskie ceny wbrew temu, co mogłoby się wydawać, także są całkiem przyjazne - nawet w szczycie sezonu można znaleźć tu nocleg za około 15 euro od osoby. Pensjonaty oferują często posiłki w bardzo niskich cenach, a w mniej popularnych miejscowościach śniadanie często doliczane jest do ceny za pokój.

 

Gdzie pojechać i co zobaczyć w Bawarii? Oto sprawdzone przez nas propozycje, choć trzeba przyznać, że te same miejsca od lat goszczą na listach przebojów pasjonatów zwiedzania i rozrywek.

 

Niemcy. 15 miejsc w Niemczech, które musisz zobaczyć

Monachium, Niemcy. Połączeniem z Bydgoszczy do tego miasta zainteresowana jest linia Adria Airways. Monachium, Niemcy. Połączeniem z Bydgoszczy do tego miasta zainteresowana jest linia Adria Airways. Fot. Shutterstock

Monachium - bawarska stolica

Stolica Bawarii, Monachium, oferuje tyle atrakcji, że naprawdę nie wiadomo od czego zacząć. Proponujemy więc na start... mądre rozplanowania czasu. Nie należy się łudzić, że wystarczy jeden dzień, aby poznać to wspaniałe miasto. Najważniejsze miejsca w Monachium uda się spokojnie zobaczyć podczas jednego długiego weekendu.

 

Zwiedzanie Monachium można zacząć na Marienplatz, kulturalnym i towarzyskim centrum miasta. Zaspokoimy tu nasz pęd do podziwiania zabytków - w najbliższym otoczeniu Marienplatz stoją dwa słynne kościoły: św. Piotra (Peterskirche), najstarszy kościół na Starym Mieście, i oddalony od niego zaledwie o kilka kroków kościół NMP (Frauenkirche) z zielonymi kopułami wież. Ten ostatni to zresztą znak rozpoznawczy Monachium. Na placu stoją także dwie inne wspaniałe budowle: Stary i Nowy Ratusz.


Niezaprzeczalnym urokiem Marienplatz są ogródki piwne. Znajdziemy je w całym Monachium, ale tutejsze są najbardziej popularne, zwłaszcza wieczorami (są też oczywiście najdroższe). Jeśli chcemy zażyć spokoju, wybierzmy się raczej w inne zakątki miasta, równie przyjemne ogródki znajdziemy w Monachium wszędzie. Monachium to stolica piwa i nie wolno stąd wyjechać, nie skosztowawszy tego napitku. Warto zwracać uwagę na knajpki, które warzą własne piwo - dla amatorów złocistego napoju to przybytki raju na ziemi.  Oferta muzealna Monachium to z pewnością temat na oddzielny artykuł, ale trzeba wspomnieć o trzech miejscach, do których warto zajrzeć niezależnie od tego czy podróżujemy sami, czy też z dziećmi.


Dla wielu turystów niemal głównym powodem przyjazdu do Monachium jest Muzeum Niemieckie. To jedno z najczęściej zwiedzanych muzeów w Europie i największe muzeum techniczno-przyrodnicze na świecie. Można w nim obejrzeć, podzieloną tematycznie na sekcje, ogromną ekspozycję arcyciekawych zdobyczy techniki. Wśród nich są takie skarby jak pierwsza elektryczna lokomotywa Siemensa, trójkołowy samochód zbudowany przez Karla Benza czy pierwszy niemiecki bojowy okręt podwodny U-1. Do dyspozycji zwiedzających jest także świetne obserwatorium astronomiczne i planetarium.


Warto się też udać do miasteczka filmowego Bavaria - nie tylko dzieciaki będą miały dużo frajdy z odwiedzin w tym miejscu. W Bavarii powstaje wiele filmów, nie tylko niemieckich, ze studia korzystają także produkcje międzynarodowe. Ekipy od efektów specjalnych zdradzą zwiedzającym tajemnice trików filmowych. Wielkim hitem jest pokaz kaskaderski, który zapiera dech w piersiach.


Centrum uwagi podróżników to także znajdująca się w centrum Monachium rezydencja bawarskich książąt i królów - pałac Wittelsbachów. Zbudowany już w 1385 zamek na wodzie zamienił się w okazałą siedzibę. Ten ogromny pałac od 1920 roku dostępny jest dla zwiedzających jako muzeum. Kompleks obejmuje 10 dziedzińców, muzeum składa się ze 130 pomieszczeń do zwiedzania i jest uważane za jedno z najbardziej znaczących muzeów sztuki przestrzennej w Europie.

 

10 najpiękniejszych plaż w Niemczech

norymbergia, niemcy norymbergia, niemcy Fot. Shutterstock

Norymberga - w krainie zabawek

Oddalona zaledwie o godzinę jazdy z Monachium Norymberga to miasto, które słynie w świecie ze wspaniałych zabytkowych budowli i... zabawek. Już w czasach średniowiecznych handlowano w Norymberdze dziecięcymi zabawkami, a miasto zamieszkiwało wielu lalkarzy. Niesamowitej urody domki dla lalek można dziś oglądać w Muzeum Zabawek (Spielzeugmuseum). W XIX wieku w Norymberdze uruchomiono także masową produkcję innych zabawek i gier, a od lat 50. XX wieku odbywają się tu największe europejskie targi zabawek. W całym mieście znajdziemy masę sklepów oferujących niesamowite gadżety dla najmłodszych, ale i niejeden dorosły może się na nie skusić. W okolicach świąt i w lecie można trafić także na jarmarki, gdzie znajdziemy dużo produktów regionalnych i tańsze wersje uroczych lalek czy misiów.


Jeśli chodzi o zamiłowania do techniki, to Norymberga zdecydowanie nie chce pozostawać w tyle za Monachium. Można tu odwiedzić bardzo atrakcyjne Muzeum Niemieckich Kolei (Deutsche-Bahn-Museum), najstarszą tego rodzaju placówkę w Niemczech. W muzeum zgromadzono eksponaty pochodzące z ponad 160-letniej historii kolejnictwa. W unikatowej kolekcji zabytkowych pojazdów szynowych znajduje się między innymi legendarny Adler, pierwsza lokomotywa w Europie. Dzieciom spodoba się bardzo wystawa "Kolej - świat przeżyć" tłumacząca zagadnienia związane z transportem kolejowym i jego technologię w jasny, zabawny i przejrzysty sposób. Dorośli także na pewno wiele się tu nauczą.


Jeśli czujemy wciąż niedosyt wrażeń, bezwzględnie należy zajrzeć do skansenu rzemieślniczego Handwerkerhof, położonego zaraz obok dworca głównego w Norymberdze. Można tu podejrzeć rzemieślników przy pracy i nabyć ciekawe pamiątki, na przykład blaszane zabawki i skórzane torebki, no i oczywiście przepyszne norymberskie pierniki. Także tutaj można zajrzeć do tradycyjnej restauracji "Bratwurstglöcklein", specjalizującej się w popularnym daniu regionalnym, czyli... smażonej kiełbasie. Brzmi prosto? W takim razie sami spróbujcie - gwarantujemy, że takiego smaku nie znaliście.

 

Popołudnie w Norymberdze sprzyja spacerom. Zacząć można od imponujących murów miejskich, a następnie udać do warownej twierdzy, jednej z najpotężniejszych w Europie i będącej symbolem Norymbergi.

 

Niemcy. Zamki nad Renem i winnice nad Mozelą w pigułce

Rothenburg ob der Tauber, niemcy Rothenburg ob der Tauber, niemcy Fot. Shutterstock

Droga Romantyczna i zamek z bajki

Tylko własny samochód da nam nieograniczone możliwości podziwiania Drogi Romantycznej - przepięknej trasy, na której znajdują się wspaniałe zabytki architektoniczne, urokliwe miasteczka, i superpunkty widokowe. Miejscowością wartą odwiedzenia na trasie jest między innymi Rothenburg ob der Tauber, jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych kompleksów w Europie. Turystów do Rothenburg ob der Tauber przyciąga nie tylko architektoniczne piękno, ale także okoliczne krajobrazy - osada jest wspaniale położona w dolinie rzeki Tauber. W okolicy można skorzystać z możliwości długich pieszych i rowerowych wycieczek.

Miłośnikom architektury obronnej polecamy odwiedzenie potężnej twierdzy Marienberg w mieście Wurzburg, a także spacer przez rzekę, po wizytówce miasta - Starym Moście nad Menem, mierzącym 180 metrów, ozdobionym imponującymi figurami świętych. W Wurzburgu warto także zrobić zakupy, dostaniemy tu wysoko cenione w Europie wino z okolicznych winnic.


Absolutnym hitem tej trasy jest zamek Neuschwanstein. To właśnie on jest symbolem baśni i wzorem dla czarodziejskiej budowli w Disneylandzie. Większość z nas kojarzy go dzięki czołówkom filmów z wytwórni Disneya. Neuschwanstein to najpopularniejszy zamek na terytorium Niemiec - rocznie odwiedza go ponad milion turystów, choć zwiedzanie jest drogie i dość krótkie. Jeśli nie musimy oglądać wnętrza zamku (choć warte jest polecenia), możemy zdecydować się na urokliwy spacer wokół miasteczka i podziwiane zamku z daleka. Już to jest ogromną przyjemnością, gdyż otaczający zamek krajobraz potęguje bajkowe wrażenia.

 

Niemcy. Wakacje z dziećmi w Holm

niemcy, jezioro, bawaria niemcy, jezioro, bawaria Fot. Shutterstock

Alpejskie krajobrazy, lasy i jeziora

Bawarskie rejony położone w Alpach to znakomity wybór dla wielbicieli aktywnego wypoczynku:  pieszych wypraw, jazdy na rowerze na trasach dla wprawnych i początkujących, nart zimą. Żądni emocji będą mogli skoczyć na bungee lub polatać paralotnią.


Każdy, kto lubi wypoczynek nad wodą powinien wybrać się nad największe jezioro Bawarii, Chiemsee, zwane "bawarskim morzem". Jezioro ma długość 18 kilometrów i szerokość 14 kilometrów, a jego powierzchnia to ponad osiemdziesiąt kilometrów kwadratowych. Z wód jeziora wyłaniają się malownicze wyspy Herreninsel, Fraueninsel i Krautinsel. Największa z nich jest wyspa Herrenchiemsee, sławna dzięki pałacowi zbudowanemu przez króla Ludwika II Bawarskiego na wzór pałacu w Wersalu.

Las Bawarski - to pasmo górskie położone na terenie najstarszego parku narodowego w Niemczech. Szczególną przyjemnością jest przemierzanie tutejszych dzikich ostępów na rowerze, ale nie tylko miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą w Lesie Bawarskim coś dla siebie. Tereny Lasu Bawarskiego słyną także z doskonałych ośrodków SPA dla tych, którzy pragną zażyć na urlopie nieco luksusu. Ciekawą propozycją są też agroturystyczne farmy, gdzie dorośli wypoczną, a dzieci zobaczą jak wygląda prawdziwe życie na bawarskiej wsi - tematyczne wakacje są w Bawarii bardzo popularne.

 

Podróżnicy, którzy lubią zwiedzać, także nie będą rozczarowani. Na terenach Lasu Bawarskiego rozsiane są liczne zamki i pałace, a także muzea rękodzielnictwa, odbywają się tu ciekawe lokalne jarmarki i festyny.


Zajrzeć warto też do słynnego ośrodka sportów zimowych Garmisch-Partenkirchen (Ga-Pa), która w okresie letnim jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym. Niestety Garmisch-Partenkirchen nie zachęca cenami, ale całodzienny pobyt w miasteczku połączony ze spacerem wart jest kilku euro więcej wydanych w miejscowej kawiarni.

 

Niemcy. Tropical Islands pod Berlinem

hitler, orle gniazdo, niemcy, bawaria hitler, orle gniazdo, niemcy, bawaria Fot. Shutterstock

Orle Gniazdo na Kehlsteinie - górska posiadłość Hitlera

Górska willa Orle Gniazdo na Kehlsteinie to podarunek od NSDAP dla Adolfa Hitlera z okazji jego 50 urodzin. Znajduje się na wysokości 1834 m n.p.m. i wciąż przyciąga setki tysięcy turystów żądnych mrocznych wrażeń. Znajduje się ona w pobliżu kurortu Obersalzberg pod Berchtesgaden w bawarskich Alpach.


Ciekawostką jest fakt, że Adolf Hitler przebywał tu zaledwie dziesięć razy i zawsze były to wizyty bardzo krótkie. Swoją niechęć do górskiej willi tłumaczył podobno złym samopoczuciem na tej wysokości, ale z relacji jego współpracowników wynika, iż bał się raczej zbombardowania przez samoloty aliantów. Nie może to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę usytuowanie tej ciekawej budowli. Willa może robić wrażenie - droga z parkingu prowadzi do wielkiej skały, w której wykuto szyb windy wiozącej gości do położonego wyżej budynku. W willi, która kosztowała niegdyś ponad trzydzieści milionów marek, dziś możemy zobaczyć wystawę poświęconą historii obiektu. Jednak największą zaletą tego miejsca są niesamowite widoki, jakie się stąd rozciągają.


W Orlim Gnieździe znajduje się także restauracja, ale ze względu na swoje usytuowanie jest ona dość droga. Jeśli mamy ochotę na ambitną wyprawę, można stąd wyruszyć szlakiem na szczyt Hoher Göll. Przygotować się jednak trzeba na solidną wspinaczkę, która potrwać może około czterech godzin.

 

Niemcy. Frankonia - Arkadia odbudowana

Oktoberfest - doroczne święto piwa w Monachium Oktoberfest - doroczne święto piwa w Monachium Fot. Shuttertock

Wielkie świętowanie - Oktoberfest

Nie jest jeszcze za późno, żeby w tym roku wziąć udział w Oktoberfest. Słyszał o nim cały świat i właśnie z całego świata ściągają tu wielbiciele piwa i zabawy. Oktoberfest przyciąga każdego roku miliony turystów i choć obchodzi się go w ostatnich latach w różnych częściach Niemiec, to jednak wszyscy stali bywalcy potwierdzają: jeśli Oktoberfest, to tylko w Bawarii. Bo żaden inny nie będzie prawdziwy. Kto chciałby się dowiedzieć trochę więcej o historycznym pochodzeniu tego ludowego święta, może wziąć udział w organizowanym na monachijskich błoniach wielojęzycznym programie zwiedzania z przewodnikiem.


Oktoberfest przypada zwykle na początku października, a trwa od szesnastu do osiemnastu dni. W tym czasie przez kufle uczestników festiwalu przelewa się ponad pięć milionów litrów piwa. Wszystkie imprezy Oktoberfest odbywają się przy akompaniamencie muzyki, śpiewów, konkursów i ogólnej radości. Nietrudno jednak o radość, gdy kufle są litrowe, piwo zimne, kelnerki nad wyraz urodziwe, a towarzystwo przednie.


Warto na Oktoberfest zawitać do Monachium, które jest niekwestionowaną stolicą tego święta, ale ogromną przyjemnością będzie też świętowanie Oktoberfest w mniejszych miasteczkach bawarskich, gdzie nie będziemy narażeni na aż tak wysokie ceny, tłumy i niestety - powszechne kradzieże. Zwiedzanie Monachium może być w tych dniach bardzo utrudnione, a do największych atrakcji na pewno będą ustawiać się kolejki.


Wspaniała pamiątką z Oktoberfest będzie kufel znany pod nazwą "Mass". Bawarskie kelnerki słyną ze swej niewiarygodnej umiejętności przenoszenia między stołami aż dziesięciu takich litrowych kufli. Nie próbujcie tego w domu.

 

Monachium piwem płynące

Więcej o: