Najciekawsze kolejki linowe w Polsce, czyli na Kasprowy i nie tylko!

Kolejki linowe w Polsce są bardzo popularną atrakcją turystyczną, dzięki której nawet osoby posiadające różne ograniczenia ruchowe mogą znaleźć się w wyjątkowym miejscu i poczuć magię gór. Zatem nic dziwnego, że takim zainteresowaniem cieszą się kolejki linowe w Polsce z najpiękniejszymi widokami. Gdzie kolejki linowe w Polsce są najciekawszą atrakcją turystyczną? Gdzie znajdziemy najdłuższe kolejki linowe w Polsce? Sprawdzamy.

Kolejki linowe w Polsce mają bardzo długą historię. Choć wydaje nam się, że to w ostatnich latach nastąpił boom na turystykę górską, to tak naprawdę wyprawy w góry są popularne od dziesiątek lat, a co za tym idzie rozwój infrastruktury na tym obszarze również stopniowo postępuje. Bez wątpienia największą atrakcją jeśli chodzi o transport w górach są kolejki linowe. Są to specjalnie stworzone wagoniki, które przemieszczają się po torze linowym zawieszonym nad ziemią. Dzięki temu, że nie istnieje konieczność tworzenia ziemnego torowiska kolejka taka może dostać się w najbardziej trudnodostępne zakamarki. Najciekawsze kolejki linowe w Polsce można oczywiście spotkać w górach na południu kraju. Gdzie konkretnie? Sprawdź poniżej.

Najdłuższe kolejki linowe w Polsce. Kolej na Kasprowy Wierch

Do najdłuższych kolejek linowych w Polsce zaliczymy najstarszy tego typu obiekt w Polsce, czyli kolejkę na Kasprowy Wierch. Linia prowadząca z Kuźnic na szczyt położony w Tatrach jest przez cały rok dostępna dla podróżnych. W całości przebiega ona przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Długość trasy wynosi około 4 kilometrów, a czas potrzebny na jej pokonanie to około 20 minut. Stacja początkowa znajduje się w Kuźnicach, następnie kolejka zatrzymuje się w Myślenickich Turniach, po czym dociera na szczyt. Maksymalna prędkość z jaką może poruszać się wagonik wynosi nieco ponad 28 km/h.

Kolej na Kasprowy Wierch była wyjątkową inwestycją - jej powstanie trwało zaledwie 7 miesięcy. Prace zakończono w lutym 1936, a pierwsi pasażerowie skorzystali z niej już niecały miesiąc później, a dokładnie 227 dni po tym jak rozpoczęto budowę. 

Ranking: najciekawsze kolejki linowe w Polsce

W rankingu najciekawszych kolejek linowych w Polsce nie może zabraknąć również kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę, która powstała w 1938 roku jako kolejka całoroczna prowadząca z Zakopanego na Gubałówkę przez Pogórze Spisko-Gubałowskie. Trasa nie jest długa, ale za to obfituje w wyjątkowe widoki, które podziwiać można zarówno latem jak i zimą. 

Długość trasy, którą pokonuje kolejka wynosi 1307m. Początkowa stacja znajduje się na wysokości 822 m n.p.m., z kolei końcowa - 1121 m n.p.m. Oznacza to, że pokonane przewyższenie jest stosunkowo niewielkie. Kolejkę obsługują dwa wagony, z których każdy może pomieścić 120 pasażerów.

Kolejki linowe w Polsce z najpiękniejszymi widokami

Do kolejek linowych w Polsce z najpiękniejszymi widokami możemy z całą pewnością zakwalifikować kolejkę krzesełkową na Szrenicę, która jest jednym z najważniejszych szczytów w Karkonoszach (Sudety). Jest to całoroczna kolejka, która swoją stację początkową posiada w Szklarskiej Porębie skąd kieruje się na szczyt po drodze umożliwiając podziwianie terenu Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest to kolejka dwuodcinkowa, gdzie pierwszy etap liczy 1417 metrów długości, a drugi 1341.

Pasażerowie wysiadający na górnej stacji trafiają na Szrenicką Skałę znajdującą się ok. 300 m od Szrenicy, przy zielonym szlaku turystycznym wiodącym ze schroniska PTTK na Hali Szrenickiej do formacji skalnej Trzy Świnki.

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Dowiedz się więcej:

Najciekawsze kolejki linowe w Polsce: lista

Do listy najciekawszych kolejek linowych w Polsce zaliczyć należy:

  • kolej gondolową "Stóg Izerski",
  • kolej gondolową "Szyndzielnia",
  • kolej krzesełkową "Skrzyczne",
  • kolej linowo-terenową "Żar",
  • kolej krzesełkową "Hala Gąsienicowa",
  • kolej krzesełkową "Palenica" w Szczawnicy,
  • kolej linowo-terenowa "Góra Parkowa".

Gdzie kolejki linowe w Polsce?

Jeśli pragniesz przeżyć wyjątkową przygodę i przejechać się kolejką linową możesz to zrobić bez wyjeżdżania za granicę kraju. Gdzie w Polsce kolejki linowe są najpopularniejsze? Oczywiście w górach. Znajdziemy je zarówno w Karpatach jak i Sudetach, choć te najbardziej oblegane to oczywiście kolejka na Kasprowy Wierch czy kolejka na Gubałówkę. Warto też pamiętać o miejscach takich jak kolej linowa "Elka" działająca w Parku Śląskim w Chorzowie, czy kolej gondolowa „Polinka" we Wrocławiu.

Zobacz też: "Podniebny" spacer? W Polsce powstaje kilometrowa konstrukcja z drewna. To unikat na skalę europejską

Więcej o: