Pieniński Park Narodowy otwarty dla turystów, ale nie w całości

Pieniński Park Narodowy to najstarszy Polski Park Narodowy. Powstał już w 1932 roku i do dziś cieszy turystów pięknymi krajobrazami, a także bogatą florą i fauną. PPN jest otwarty dla zwiedzających, poza zamkiem w Czorsztynie.

Pieniny - malownicze górskie krajobrazy i zabytkowe zamki

Pieniny to pasmo górskie należące do Karpat. Ich środkowa część jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. O dużej popularności tej okolicy decydują szczególne walory przyrodnicze i krajobrazowe, a także dobrze rozwinięta baza noclegowa i infrastruktura turystyczna. 

Największą atrakcją turystyczną parku bez wątpienia są ruiny zamku w Czorsztynie i zamek w Niedzicy. Po Jeziorze Czorsztyńskim kursują statki wykonujące rejsy, podczas których można podziwiać piękne widoki, ale też przemieszczać się pomiędzy wspomnianymi zamkami.

Góry Pieniny - od kiedy dostępne dla zwiedzających?

W związku ze zniesieniem obostrzeń pasmo górskie Pieniny zostało na nowo udostępnione dla turystów. Zgodnie z najnowszym komunikatem zamieszczonym na stronie Pienińskiego Parku Narodowego:

Od 20 kwietnia 2020 r. szlaki turystyczne w Pienińskim Parku Narodowym zostają otwarte dla zwiedzających.

Zamek w Czorsztynie natomiast, nie zostaje jeszcze udostępniony dla zwiedzających: 

Ruiny zamku w Czorsztynie zostaną udostępnione po ogłoszeniu kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.

Trzy Korony - najwyższy szczyt Pienin

Trzy Korony to najbardziej znany punkt pienińskich programów turystycznych. Szczyt ma wysokość 982 m n.p.m. i co ciekawe wcale nie jest najwyższym wierzchołkiem tego pasma. Najpiękniejsze widoki rozciągają się z turni położonych w szczytowej części góry. Na Okrąglicy umieszczona jest platforma widokowa, na której jednocześnie może się znajdować około 30 osób (w normalnych warunkach). Z niej rozciąga się doskonały widok na teren Pienińskiego Parku Narodowego, ale także na Przełom Dunajca. Jest to obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas wyprawy w Pieniny.

Dostać się na Trzy Korony można korzystając z jednego z kilku szlaków turystycznych:

  • ze Szczawnicy – przez Sokolicę, Czerteż, Bajków Groń (Sokola Perć) i Zamkową Górę lub z Bajków Gronia szlakiem żółtym przez polanę Wyrobek i przełęcz Szopkę, skąd dalej – szlakiem niebieskim;
  • z Krościenka - przez przełęcz Szopka, następnie niebieskim szlakiem przez Siodło;
  • ze Sromowiec Niżnych – przez Wąwóz Szopczański na przełęcz Szopkę, następnie szlak niebieski przez Siodło;
  • z Czorsztyna – przez przełęcz Osice, Macelak, przełęcz Trzy Kopce, przełęcz Szopkę i Siodło;
  • z przystani flisackiej w Kątach – na przełęcz Trzy Kopce, skąd dalej niebieskim szlakiem z Czorsztyna.
Zobacz wideo Aplikacje pomocne w górskich wędrówkach

Przełom Dunajca - jedno z najpiękniejszych miejsc PPN

Przełom Dunajca to kolejny obowiązkowy punkt do zobaczenia w Pienińskim Parku Narodowym. Ciągnie się on na odcinku 8 km. Spływ Przełomem Dunajca to niesamowita atrakcja turystyczna, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. 

Spływ ma swój początek w Kątach, gdzie zlokalizowana jest przystań flisacka, a kończy się w Szczawnicy. Czas jego trwania wynosi około 2,5 godz. Długość spływu do Szczawnicy to około 15 km.

Pieniny: Wysoka, czyli najwyższy szczyt

Wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie Trzy Korony, ale właśnie Wysoka jest najwyższym szczytem Pienin. Jej wysokość wynosi 1052 m n.p.m., co oznacza że jest dokładnie o 66 m wyższa od najbardziej rozpoznawalnego miejsca w parku. 

Na Wysokie Skałki dostać się można dzięki szlakom:

  1. z Jaworek przez Wąwóz Homole i Polanę pod Wysoką;
  2. biegnącemu grzbietem Małych Pienin ze Szczawnicy przez Szafranówkę, Durbaszkę, Wysokie Skałki, Wierchliczkę i przełęcz Rozdziela na Wielki Rogacz.

Na szczyt Wysokich Skałek (inna nazwa szczytu Wysoka) prowadzi ślepa odnoga ścieżki turystycznej. Podejście jest dość męczące, jednak warto je pokonać, bo na szczycie znajduje się galeria widokowa, z której można podziwiać piękne krajobrazy.

Czytaj także: Parki Narodowe otwarte. Od 20 kwietnia część szlaków dostępna dla turystów.

Więcej o: