Parki narodowe zamykają atrakcje turystyczne. Niedostępny zamek w Czorsztynie, lepiej nie iść na Śnieżkę

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały, że z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa teren parku będzie zamknięty dla turystów. Inne parki narodowe również podjęły kroki, które mają zminimalizować ryzyko. Część atrakcji turystycznych będzie niedostępna.

Decyzją władz TPN od piątku 13 marca zamknięty zostaje cały obszar polskich Tatr. Ograniczenie nie dotyczy mieszkańców tego regionu. Wszystkie szlaki, schroniska i wyciągi znajdujące się na tym terenie zostają wyłączone dla turystów aż do odwołania.

Inne parki narodowe w Polsce również podjęły szereg kroków i wprowadziły specjalne zasady funkcjonowania. Sprawdziliśmy komunikaty niektórych z nich.

Szlaki otwarte, ale lepiej unikać tych bardziej zatłoczonych

Karkonoski Park Narodowy poinformował, że póki co nie jest planowanie zamknięcie parku, ale sytuacja może ulec zmianie. "Rekomendujemy unikanie dużych skupisk ludzkich, np. w schroniskach, unikanie komunikacji publicznej i wszelkich miejsc, gdzie przebywa większa liczba osób, jeśli nie ma konieczności, by do nich trafić. Skierowaliśmy do gospodarzy schronisk komunikat w sprawie przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego" - czytamy w komunikacie na stronie KPN.

Władze parku zalecają, żeby lepiej zrezygnować z wycieczek do takich miejsc jak Śnieżka, Chojnik czy wodospady. "Można wędrować również po otulinie Parku, nie mniej atrakcyjnej, a na pewno mniej zatłoczonej" - radzi KPN.

Zobacz wideo Czy wysoka temperatura wiosną pomoże w walce z koronawirusem?

Szlaki pozostają otwarte też w Babiogórskim Parku Narodowym. Władze apelują jednak, by rozsądnie planować wycieczki i unikać miejsc, gdzie może być dużo ludzi. Władze zalecają, by sprawy, które nie wymagają przyjścia do siedziby parku, były załatwiane telefoniczne lub mailowo. Park nie będzie też do odwołania przyjmował gotówki, również do odwołania zostaje zamknięta Wystawa Stała Babiogórskiego Parku Narodowego (wraz z punktem sprzedaży wydawnictw) i Biblioteka BgPN. 

Gorczański Park Narodowy również nie zamyka szlaków dla turystów. Zaleca jednak ograniczenie podróży i wycieczek oraz unikanie dużych skupisk ludzkich.

Nieczynne wystawy i atrakcje

Ograniczenia dla turystów wprowadził też Białowieski Park Narodowy. Od 12 marca do odwołania zamknięte są: Muzeum Przyrodniczo-Leśne, Punkt Informacji Turystycznej oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów. Władze parku rekomendują, żeby osoby, które planują odwiedzić trasę turystyczną "Do Dębu Jagiełły", kupowały bilety online.

Ekspozycji nie będzie można też oglądać w Biebrzańskim Parku Narodowym - zamknięta zostaje sala w Centrum Edukacji i Zarządzania BbPN w Osowcu-Twierdzy. Odwołane są też wszystkie wydarzenia, które BPN miał organizować w najbliższym czasie. Zaplanowane na marzec wykłady, warsztaty i zajęcia nie obędą się także w Parku Narodowym "Bory Tucholskie", a także w Gorczańskim Parku Narodowym.

Pieniński Park Narodowy podał, że z powodu zagrożenia epidemiologicznego zamknięty będzie zamek w Czorsztynie. Nie działa też pawilon edukacyjny w Szczawnicy oraz wystawa w Krościenku nad Dunajcem.

Inny górski park, Bieszczadzki Park Narodowy, zamknął Muzeum Przyrody w Ustrzykach Dolnych oraz Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej w Lutowiskach. "Na chwilę obecną nie planujemy decyzji o zamknięciu szlaków. Sezon turystyczny rozpoczynamy tradycyjnie w połowie kwietnia, wtedy ruszą punkty informacyjno-kasowe, uruchomimy kolejne obiekty sanitarne, parkingi" - pisze w mailu do redakcji dyrektor BdPN Ryszard Prędki.

Przypomina, że na stronie parku przed każdym weekendem pojawia się aktualna informacja o stanie szlaków. "W górach panują jeszcze warunki zimowe, nie ma komfortu na szlakach, występuje mokry śnieg. W tym czasie często wieje mocny wiatr i musimy usuwać drzewa czy konary, które stanowią zagrożenie dla turystów. Na bieżąco wydawane są komunikaty dotyczące sytuacji nagłych" - wyjaśnia i dodaje, że władze parku pozostają w łączności z ministerstwem i reagują na zalecenia wydawane w sytuacjach kryzysowych.

Nieczynne do odwołania są też Muzeum Wigier w Starym Folwarku oraz Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych parków, WPN także zrezygnował z najbliższych wydarzeń.

To tylko niektóre z parków narodowych w Polsce, które wprowadziły ograniczenia w związku z ryzykiem zakażenia się koronawirusem. Szczegółowe informacje podawane są na ich stronach internetowych i jeśli planujecie wycieczkę do któregoś z nich, warto wcześniej sprawdzić aktualne komunikaty.

Więcej o: