Puszcza Kampinoska inaczej zwana jest zielonymi płucami stolicy. Leży na północny zachód od Warszawy. W jej krajobrazie dominują wydmy i bagna, z tego powodu znajdują się tu bardzo ciekawe okazy flory i fauny. Żyje tu spora ilość gatunków zwierząt, spośród których znacząca część należy do tych zagrożonych wymarciem.
Tereny należące obecnie do parku to także kawał historii. To tu miały miejsce walki powstańców w 1794 i 1863, ale też we wrześniu 1939, a także w 1944. Znajdują się tu mogiły powstańców, a także cmentarz w Palmirach, mieszczący mogiły Polaków mordowanych przez Niemców w latach 1939–1944.
W związku z panującą epidemią, teren Kampinoskiego Parku Narodowego pozostawał podobnie jak inne parki wyłączony z użytkowania. Zgodnie z najnowszym komunikatem, od 20 kwietnia został odwołany zakaz wstępu do parku.
Informujemy, że z dniem 20 kwietnia zostaje odwołany zakaz wstępu do Kampinoskiego Parku Narodowego. Otwarte zostają szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne i parkingi.
W dalszym ciągu zamknięte pozostają ośrodki edukacyjne i obiekty infrastruktury turystycznej - polany rekreacyjne, place zabaw, urządzenia sportowe, miejsca odpoczynku, punkty widokowe i wiaty.¹
Wygodną formą poznawania zakątków Puszczy Kampinoskiej jest korzystanie z szlaków pieszych. Najważniejsze z nich to:
Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego dopuszczalne jest uprawianie turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Służą temu specjalnie oznakowane szlaki turystyczne o długości około 360 km.
Kampinoski Szlak Rowerowy ma łączną długość 144,5 km i jest to trasa biegnąca wokół Kampinoskiego Parku Narodowego (jest to szlak rowerowy niebieski).
Prócz głównej drogi rowerowej, istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem też szlaki łącznikowe:
W popularnym Kampinosie, oprócz możliwości uprawiania tu turystyki pieszej czy rowerowej, można również skorzystać z przejażdżek konnych.
Ciekawą atrakcją jest też możliwość zorganizowania na terenie parku pikniku. Do tego celu przeznaczone są specjalne miejsca - polany wypoczynkowe - wyposażone w paleniska, ławki i wiaty, z których korzystanie wymaga wcześniejszej zgody dyrekcji parku. Na wybranych polanach usytuowane są także place zabaw dla dzieci.