Tatrzański Park Narodowy. Czy Tatry są otwarte dla turystów? Które szlaki są otwarte?

Tatrzański Park Narodowy powstał, aby objąć ochroną północną część Tatr Wysokich i Zachodnich, czyli jedyne w Polsce góry typu alpejskiego. Sprawdź, które szlaki dostępne są dla turystów.

Tatry otwarte dla turystów

Tatrzański Park Narodowy powstał w 1954 roku. Obecnie jest jednym z 23 parków narodowych zlokalizowanych na terenie naszego kraju. Co ciekawe, również po stronie słowackiej ma on swój odpowiednik. O tym, że obszar ten został objęty specjalną ochroną zdecydowało przede wszystkim:

  • niepowtarzalna w skali kraju fauna i flora (żyją tu kozice i świstaki);
  • powolne wyniszczanie tego obszaru przez postępującą działalność człowieka (wypas owiec, kłusownictwo, degradacja lasów itd.).

TPN od 21 kwietnia. Oficjalny komunikat 

3 kwietnia Lasy Państwowe i Parki Narodowe zostały objęte szczególnymi zasadami. Jako miejsca, gdzie często dochodzi do zgromadzeń dużej ilości turystów, czasowo zawieszono możliwość korzystania ze szlaków.

Według najnowszych komunikatów TPN od 21 kwietnia 2020 wznawia częściowo działalność i ruch turystyczny:

Od 21 kwietnia obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego zostaje częściowo udostępniony dla ruchu turystycznego. Możliwe jest wejście do dolin reglowych: Dolina Białego, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką, Ku Dziurze.

Kolejne ważne informacje to:

  • Schroniska są zamknięte do odwołania.
  • Parkingi są nieczynne.
  • Kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu są nieczynne.

Dolina Białego dostępna dla turystów. Szlak żółty i czarny

Dolina Białego to jedno z miejsc dostępnych dla turystów już od 21 kwietnia. Jest to dolina reglowa położona między Krokwią a Sarnią Skałą, rozciągająca się na długości około 2,5 kilometra. Dolinę porasta typowa dla tego pietra roślinność: buki, jodły i świerki, a klimat w niej panujący jest dość surowy.

Przez Dolinę Białego przebiegają dwa główne szlaki:

  1. Żółty szlak: od wylotu doliny, wzdłuż Białego Potoku do Ścieżki nad Reglami (czas przejścia wynosi około godziny).
  2. Czarny szlak, czyli Ścieżka nad Reglami: z Kuźnic przez Przełęcz Białego do skrzyżowania ze szlakiem żółtym i dalej przez Czerwoną Przełęcz na Polanę Strążyską.
Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń

Dolina Strążyska - dostępne szlaki

Dolina Strążyska położona jest pomiędzy dolinami: ku Dziurze i za Bramką i podobnie jak Dolina Białego została otwarta. Zaczyna się ona przy Drodze pod Reglami i prowadzi aż do ściany Giewontu. Miejsce to jest często odwiedzane przez turystów, gdyż właśnie stąd można udać się szlakiem turystycznym w stronę Giewontu.

Dolina Strążyska to miejsce gdzie krzyżują się następujące szlaki:

  1. Zakopane – Dolina Strążyska – Polana Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu – Grzybowiec – Wyżnia Kondracka Przełęcz pod Giewontem (czas przejścia z Zakopanego na Polanę Strążyską to około 40 min, z polany na Giewont: ok. 150 min);
  2. szlak turystyczny do wodospadu Siklawica (czas przejścia ok. 15 min w obie strony);
  3. szlak turystyczny Ścieżka nad Reglami: Kuźnice – Czerwona Przełęcz – Polana Strążyska, potem razem ze szlakiem czerwonym na Przełęcz w Grzybowcu i dalej do Doliny Małej Łąki (czas przejścia: około 120 minut).

Dolina ku Dziurze: atrakcje turystyczne

Dolina ku Dziurze to ostatnie dostępne na ten moment dla turystów miejsce w TPN. Jest ona niewielka, bo liczy sobie około 1,6 km długości. Na końcu doliny znajduje się Jaskinia Dziura, zwana też Zbójecką Jamą, ponieważ miała ona służyć jako schronienie dla słynnego zbója Wojtka Matei. W Dolinie ku Dziurze odkryto 4 jaskinie: Dziura, Lisia Jama, Schron nad Dziurą Wyżnią oraz Nyża za Półką.

W Dolinie ku Dziurze biegnie niebieski szlak turystyczny, który prowadzi dolną częścią doliny do Dziury (czas przejścia to ok. 30 minut).

Tatry częściowo otwarte dla turystów - czego nie wolno robić na obszarze parku narodowego?

Obszar TPN aktualnie jest częściowo dostępny do zwiedzania przez turystów. Obowiązują jednak pewne zasady:

  • w Tatrach wolno poruszać się tylko po oznakowanych ścieżkach, które są zaopatrzone w łańcuchy umożliwiające turystom bezpieczne dotarcie do celu wycieczki;
  • obowiązuje zakaz biwakowania - istnieje jednak możliwość pozostania w jednym ze schronisk; do najczęściej odwiedzanych należy schronisko PTTK nad Morskim Okiem czy schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich;
  • wszelkie odpadki i śmieci zabieramy ze sobą - w parku nie ma koszy;
  • nie niszczymy wyposażenia szlaków - każdy element infrastruktury turystycznej jest ważny;
  • nie palimy ognisk ani papierosów;
  • zbiorniki wodne nie są przeznaczone do pływania;
  • kwiaty, owoce, elementy przyrody nieożywionej są pod ochroną i pod żadnym pozorem nie wolno ich zrywać czy zabierać ze sobą;
  • obowiązuje zakaz dokarmiania dzikich zwierząt. 
Więcej o: