GIS uruchomił serwis kąpieliskowy z interaktywną mapą. Sprawdź ją, zanim pojedziesz nad Bałtyk

Główny Inspektorat Sanitarny po raz kolejny uruchomił swój serwis kąpieliskowy. Zawiera on m.in. informacje na temat stanu wody, a także okolicznej infrastruktury.
Zobacz wideo

Sezon kąpieliskowy w wielu miejscach rozpoczął się już 1 czerwca. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił swój serwis sk.gis.gov.pl, który zawiera m.in. interaktywną mapę z wieloma przydatnymi informacjami. Znajdują się na niej wszystkie zatwierdzone polskie kąpieliska (obecnie jest ich 615).

Jak oznaczone będą miejsca bezpieczne?

Umieszczone na mapie kąpieliska będą systematycznie pokrywane kolorami. Na razie większość z nich jest szara. Oznacza to, że miejsca te zawierają nadal oceny z ubiegłego roku. W najbliższym czasie zostaną one jednak zaktualizowane.

Gdy przy kąpielisku pojawi się kolor zielony, będzie to oznaka, że w tym miejscu woda jest zdatna do kąpieli. Obecnie kilka z nich jest już oznaczonych na zielono. Ocen stanu wody dokonano tam pod koniec maja tego roku.

Co oznacza kolor czerwony?

Jeśli na mapie pojawi się kolor czerwony, będzie to wyraźny sygnał, że w tym miejscu woda nie nadaje się do kąpieli. Jedną z najpowszechniejszych przyczyn takiego stanu jest zakwit sinicowy. Dochodzi do niego, gdy bakterie te masowo się namnażają. Wówczas woda zmienia swoje zabarwienie (m.in. na szaro-zielony, zielonkawo-brązowy, czerwono-brązowy), a także zapach (często przypomina odór stęchlizny). Wejście do takiego zbiornika może skutkować łzawieniem, wymiotami, gorączką, biegunką, bólami mięśni, a także wysypką.

Istnieją też inne powody pojawienia się koloru czerwonego na mapie. Może to być na przykład wywołane zbyt dużą ilością parafiny na plaży. W ubiegłym roku problem ten pojawił się na kilku kąpieliskach w okolicach Ustki. Po oczyszczeniu zostały one ponownie oznaczone na zielono. 

Interaktywna mapa zawiera także inne przydatne informacje. Na przykład te dotyczące początku i końca sezonu kąpielowego w danym miejscu. Dowiemy się z niej także sporo na temat okolicznej infrastruktury - m.in. czy na plaży znajdują się przebieralnie, toalety, pomost lub molo. Sprawdzimy również, czy pracują na niej ratownicy oraz czy można wprowadzać zwierzęta domowe. 

Zobacz także: 

Więcej o: