Błękitna Flaga przyznawana jest co roku na nowo na całym świecie. Wyróżnienie mogą otrzymać nie tylko plaże (zarówno te nadmorskie, jak i nad jeziorami), lecz także mariny oraz operatorzy rejsów turystycznych.
Aby otrzymać prestiżowy certyfikat, trzeba spełnić szereg warunków i działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Na liście wymagań znajdują się:
W tym sezonie wyróżniono ponad 3000 plaż, w tym 22 w Polsce (rok temu były to 23 kąpieliska):
Jak podają lokalne media, plaża w Świnoujściu otrzymała Błękitną Flagę już po raz 14. z rzędu. To oznacza, że jest najdłużej wyróżnianą plażą w Polsce. W ubiegłym roku rzecznik prezydenta Świnoujścia, Robert Karelus, przyznał w rozmowie z NaTemat, że jurorzy byli zachwyceni świnoujską plażą. - Jak powiedziało jury, nie ma takiej drugiej plaży w Polsce pod względem długości i szerokości, a nawet tego, że woda u nas w morzu jest najcieplejsza - skomentował.
Również kilka polskich marin w tym sezonie może poszczycić się certyfikatem. Są to: Camping Marina PTTK w Szczecinie, marina Wapnica, przystań jachtowa - basen północny w Świnoujściu, marina Solna w Kołobrzegu, port jachtowy Darłowo, marina w Gdyni, przystań żeglarska Tamka w Gdańsku, marina Sienna Grobla w Gdańsku, marina Gdańsk i marina Żabi Kruk w Gdańsku.