Co można zabrać do samolotu? Bagaż samolotowy od A do Z

Co można zabrać do samolotu? To pytanie pada chyba przed każdą podróżą lotniczą. Warto więc zapoznać się z listą przedmiotów, które możemy ze sobą zabrać, aby uniknąć zaskoczenia na lotnisku.

Co można zabrać do samolotu?

Na lotniskach wszystko podlega ścisłej kontroli, dlatego nie powinniśmy liczyć na żadne taryfy ulgowe. Aby więc nie popsuć sobie wyjazdu już na samym początku, warto poznać listę przedmiotów, które możemy zabrać ze sobą do samolotu. Niestety w tej kwestii nie ma uniwersalnych reguł - każda linia może ustalić własne standardy. Jednak istnieje pewien zbiór zasad, które powtarzają się prawie zawsze.

Co można zabrać do samolotu? Bagaż podręczny do samolotu

Jedziesz na krótki wyjazd i chcesz spakować jak najwięcej rzeczy do bagażu podręcznego? To dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Jednak w trakcie pakowania powinniśmy pamiętać o kilku istotnych regułach.

W bagażu podręcznym powinny znaleźć się przede wszystkim dokumenty i przedmioty wartościowe, które w szczególności chcemy mieć na oku w trakcie lotu. Należy umieścić w nim także przedmioty delikatne, które mogłyby ulec uszkodzeniu.

Co możemy więc spakować do bagażu podręcznego?

- jedzenie w stanie stałym;

- niezbędne leki;

- ubrania wierzchnie;

- sprzęt elektroniczny;

- płyny, aerozole, żele (jednak w tym przypadku musimy pamiętać o ściśle określonych zasadach).

Ostatni punkt powyższej listy wymaga rozwinięcia. Co konkretnie i na jakich zasadach możemy ze sobą zabrać? To m.in. woda, syropy, zupy, jogurty, dżemy, kremy, perfumy oraz różnego rodzaju kosmetyki - pasty do zębów, emulsje, żele, szampony, dezodoranty, podkłady, tusze do rzęs. Poza tym:

- umieszczamy je w pojemnikach do 100 ml/100 g;

- następnie wkładamy wszystko do plastikowej i przezroczystej torebki (zamykanej, jej wymiary maksymalne to 22 x 15);

- w naszym bagażu podręcznym może znaleźć się tylko jedna tego typu torebka.

Co można zabrać do samolotu? Rzeczy, których ze sobą nie zabierzesz

W naszym bagażu nie mogą znaleźć się m.in. noże, nożyczki, wszelkiego rodzaju broń, sprzęt sportowy i biwakowy, substancje łatwopalne i wybuchowe, sprzęt emitujące ciepło.

Uwaga! Wiele linii lotniczych pozwala także na jeden przedmiot dodatkowy oprócz bagażu podręcznego (to m.in. torba od laptopa, telefon, torebka). Jednak w przypadku tańszych firm często jest to niemożliwe.

Co można zabrać do samolotu? Wymiary walizki do samolotu

To zależy od linii lotniczych. Warto więc sprawdzać to przed każdą podróżą. Czasami różnica wynosi nawet kilka kilogramów. To bardzo istotna informacja, gdyż do bagażu podręcznego, w szczególności w przypadku krótkich wyjazdów, warto włożyć jak najwięcej rzeczy.

Wymiary walizki do samolotu zależą od zasad ustalonych przez daną linię lotniczą. Przykładowo:

- Lot: 8 kg, wymiary: 55 x 40 x 23;

- Ryanair: 10 kg, wymiary: 55 x 40 x 20;

Uwaga: Bagaże rejestrowe, które są odprawiane do luku samolotowego także posiadają określone limity.

Więcej o: