Zabierasz tam swoich bliskich? Uważaj. Wakacyjne kierunki odradzane przez MSZ

Gwarancja dobrej pogody, krystalicznie czysta woda i plaże ze złotym piaskiem. Takimi obrazkami kuszą Polaków biura podróży. Planując wakacyjny wyjazd warto jednak pomyśleć o własnym bezpieczeństwie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej systematycznie publikuje komunikaty dotyczące bezpieczeństwa w różnych częściach świata i odradza podróżowanie do krajów, w których trwają konflikty. Swoje ostrzeżenia MSZ dzieli na kilka kategorii. Poszczególne kraje mogą otrzymać jedną z czterech not: zachowaj zwykłą ostrożność, ostrzegamy przed podróżą, nie podróżuj lub opuść natychmiast.

Wybraliśmy kilka kierunków, do których wyjazdy oferują działające w Polsce biura podróży, a w których wakacje odradza MSZ:

Tunezja: Ministerstwo odradza wyjazdów do tego kraju "ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom".

Maroko: Również tutaj Ministerstwo ostrzega przed podróżowaniem. Resort swoje stanowisko argumentuje niestabilną sytuacją w regionie i wydarzeniami, które miały miejsce w Tunezji, Algierii oraz innych krajach Basenu Morza Śródziemnego Północnej Afryki. Jak czytamy na stronie Ministerstwa: "sytuacja bezpieczeństwa w Maroku nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia zamachem i akcjami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jednak wyjazdy w przygraniczne regiony Maroka".

Turystyczne kierunki odradzane przez MSZEgipt: Ten kraj otrzymał notę "nie podróżuj". Powodem jest zagrożenie zamachami terrorystycznymi, które "mogą być kierowane także przeciwko turystom". Ze swojego ostrzeżenia MSZ wyłączyło jednak wyjazdy grupowe do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

Turcja: Sytuacja w tym kraju jest bardziej skomplikowana. Turcja podzielona została na dwie strefy: część północna oraz zachodnia posiadają notę "ostrzegamy przed podróżą", natomiast część południowo-wschodnia otrzymała notę "nie podróżuj". Przebywający w Turcji powinni "bezwzględnie stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych" oraz unikać zgromadzeń w miejscach publicznych.

Turcja wycieczka. Szczyt sezonu w PamukkaleTurcja wycieczka. Szczyt sezonu w Pamukkale Fot. Marcel Oosterwijk CC BY Flickr.com

Belgia: Ocena dotycząca bezpieczeństwa w Belgii ciągle się zmienia. Ma to związek z niedawnymi zamachami terrorystycznymi na lotnisku Zaventem oraz na stacji metra Maelbeek w Brukseli. Polski MSZ zaleca zachowanie ostrożności i przypomina, że w tym kraju nadal zachowane są wzmożone kontrole przy wejściu na dworce kolejowe, do metra i do portów lotniczych. Dodatkowo wyrywkowej kontroli można zostać poddanym na granicy Belgii.

Ukraina: MSZ odradza również wyjazdów do Ukrainy i wskazuje tutaj na konkretne obwody, w których przebywanie może nie być bezpieczne. W zachodniej i centralnej części kraju należy wprawdzie zachować "zwykłą ostrożność", jednak sytuacja jest zupełnie inna w obwodach: charkowskim, dniepropietrowskim i zaporoskim. Tutaj Ministerstwo wyraźnie ostrzega przed podróżą. Z kolei natychmiastowy wyjazd radzi tym, którzy przebywają w obwodach: ługańskim, donieckim oraz na Krymie.

POLECAMY: Linie lotnicze Emirates promują Polskę. Film ma przyciągnąć turystów do naszego kraju>>

 

Planujesz wakacje w jednym z wymienionych wyżej krajów?
Komentarze (61)
Zabierasz tam swoich bliskich? Uważaj. Wakacyjne kierunki odradzane przez MSZ
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 98 razy 68

  Polska powinna byc "opusc natychmiast".

 • justas32

  Oceniono 86 razy 66

  Polska - opuść natychmiast. Chyba że nie masz wykształcenia, mieszkasz na wsi i marzysz o tym, żeby Kościół objął władzę a rząd przegonił wszystkich ktorzy maja pieniądze i chcieliby je tu jeszcze zainwestować ...

 • asperamanka

  Oceniono 38 razy 36

  Jeżeli na tej liście na czerwono jest Belgia, to w zasadzie powinno na niej być jeszcze kilka innych krajów zachodniej Europy.

 • zkob1971

  Oceniono 28 razy 16

  Brakuje jeszcze Francji.

 • wasiliuk

  Oceniono 25 razy 15

  Ostrzeżenia MSZ są CAŁKOWICIE BEZUŻYTECZNE.
  Całkowicie!

  Porównajcie Maroko z Izraelem i przyległościami (Gaza, itd.)
  Izrael jest w/g MSZ oazą spokoju, podczas gdy Maroko jest niebezpieczne.
  W praktyce w Maroku funkcjonuje potężny przemysł turystyczny, zaś w Izraelu od czasu do czasu ostrzeliwują się rakietami, wysadzają i takie tam.

  Dalej: Belgia jest niebezpieczna (really? po jednym zamachu?), ale Algieria jest fajna. Tak samo jak terytoria Sahary Zachodniej zajęte przez komunistów z Polisario. Fakt - tam nawet nie da się legalnie wjechać!

  Powtórzę: jeśli chcesz wiedzieć gdzie jest niebezpiecznie, to NIE korzystaj ze stron MSZ. Nie warto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX