Zabierasz tam swoich bliskich? Uważaj. Wakacyjne kierunki odradzane przez MSZ

Gwarancja dobrej pogody, krystalicznie czysta woda i plaże ze złotym piaskiem. Takimi obrazkami kuszą Polaków biura podróży. Planując wakacyjny wyjazd warto jednak pomyśleć o własnym bezpieczeństwie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej systematycznie publikuje komunikaty dotyczące bezpieczeństwa w różnych częściach świata i odradza podróżowanie do krajów, w których trwają konflikty. Swoje ostrzeżenia MSZ dzieli na kilka kategorii. Poszczególne kraje mogą otrzymać jedną z czterech not: zachowaj zwykłą ostrożność, ostrzegamy przed podróżą, nie podróżuj lub opuść natychmiast.

Wybraliśmy kilka kierunków, do których wyjazdy oferują działające w Polsce biura podróży, a w których wakacje odradza MSZ:

Tunezja: Ministerstwo odradza wyjazdów do tego kraju "ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom".

Maroko: Również tutaj Ministerstwo ostrzega przed podróżowaniem. Resort swoje stanowisko argumentuje niestabilną sytuacją w regionie i wydarzeniami, które miały miejsce w Tunezji, Algierii oraz innych krajach Basenu Morza Śródziemnego Północnej Afryki. Jak czytamy na stronie Ministerstwa: "sytuacja bezpieczeństwa w Maroku nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia zamachem i akcjami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jednak wyjazdy w przygraniczne regiony Maroka".

Turystyczne kierunki odradzane przez MSZEgipt: Ten kraj otrzymał notę "nie podróżuj". Powodem jest zagrożenie zamachami terrorystycznymi, które "mogą być kierowane także przeciwko turystom". Ze swojego ostrzeżenia MSZ wyłączyło jednak wyjazdy grupowe do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

Turcja: Sytuacja w tym kraju jest bardziej skomplikowana. Turcja podzielona została na dwie strefy: część północna oraz zachodnia posiadają notę "ostrzegamy przed podróżą", natomiast część południowo-wschodnia otrzymała notę "nie podróżuj". Przebywający w Turcji powinni "bezwzględnie stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych" oraz unikać zgromadzeń w miejscach publicznych.

Turcja wycieczka. Szczyt sezonu w PamukkaleTurcja wycieczka. Szczyt sezonu w Pamukkale Fot. Marcel Oosterwijk CC BY Flickr.com

Belgia: Ocena dotycząca bezpieczeństwa w Belgii ciągle się zmienia. Ma to związek z niedawnymi zamachami terrorystycznymi na lotnisku Zaventem oraz na stacji metra Maelbeek w Brukseli. Polski MSZ zaleca zachowanie ostrożności i przypomina, że w tym kraju nadal zachowane są wzmożone kontrole przy wejściu na dworce kolejowe, do metra i do portów lotniczych. Dodatkowo wyrywkowej kontroli można zostać poddanym na granicy Belgii.

Ukraina: MSZ odradza również wyjazdów do Ukrainy i wskazuje tutaj na konkretne obwody, w których przebywanie może nie być bezpieczne. W zachodniej i centralnej części kraju należy wprawdzie zachować "zwykłą ostrożność", jednak sytuacja jest zupełnie inna w obwodach: charkowskim, dniepropietrowskim i zaporoskim. Tutaj Ministerstwo wyraźnie ostrzega przed podróżą. Z kolei natychmiastowy wyjazd radzi tym, którzy przebywają w obwodach: ługańskim, donieckim oraz na Krymie.

POLECAMY: Linie lotnicze Emirates promują Polskę. Film ma przyciągnąć turystów do naszego kraju>>

 

Planujesz wakacje w jednym z wymienionych wyżej krajów?
Więcej o: