Zamek w Chêcinach - znane zamkowe legendy i pobliskie atrakcje

Zamek w Chêcinach to bardzo popularne miejsce, z którym zwi±zane s± liczne opowie¶ci o duchach i legendy. Chêtnie zamieszkiwany by³ przez wa¿ne w dziejach Polski kobiety. Co ¶wiadczy³o o jego atrakcyjno¶ci?

Chęciny: zamek wielofunkcyjny. Od rezydencji po więzienie 

Zamek w Chęcinach w średniowieczu oraz późniejszym okresie pełnił dwie role. Była to rezydencja królewska oraz więzienie.

Słynne grono mieszkańców zamku, to:

  • żona Kazimierza Wielkiego - Adelajda Heska
  • żona Władysława Jagiełły z synem Władysławem (później nazywany Warneńczykiem)
  • królowa Bona

Za panowania Władysława Łokietka Zamek w Chęcinach pełnił też funkcję skarbca koronnego. Podobno to właśnie tam swój majątek ulokowała królowa Bona.

Zobacz też: Zamek Chojnik - historia, zwiedzanie i szlaki turystyczne. Jak dojechać na miejsce?

Zamek w Chęcinach - legenda o królowej Bonie 

Zamek w Chęcinach jest popularnym tematem legend. Wśród mieszkańców Chęcin najbardziej znana jest historia o Białej Damie, którą w nocy można zobaczyć w ruinach zamku. Mglista postać to podobno królowa Bona, która pod osłoną nocy nadal szuka ukrytych w zamku skarbów. Co wiemy o tej niezwykłej postaci? Temperamentna Włoszka była kobietą nie tylko przepiękną - historycy zwracają uwagę na jej niezwykłe włosy oraz ciemne oczy, lecz także bardzo inteligentną. Bona miała też cięty język i zdecydowanie wybiegała poza ramy ówczesnego, tradycyjnego pojęcia kobiety w społeczeństwie. To ona dominowała w związku z Zygmuntem I, podobno ostatnie słowo zawsze należało właśnie do niej. 

Zamek w Chęcinach - po latach świetności przyszedł czas na upadek 

Miejsce to zaczęło tracić na znaczeniu około XVII w., po ataku Szwedów w 1655 r (między innymi na Chęciny). Zamek został też później okradziony przez wojska Rakoczego (książę Siedmiogrodu). Próbę ratowania tego miejsca przekreślił kolejny najazd Szwedów (1707 r.). Był to najgorszy moment dla zamku, to właśnie na ten czas datuje się upadek słynnej warowni.

Zamek w Chęcinach - długo oczekiwana renowacja i plan filmowy 

W trakcie I wojny światowej uszkodzona została środkowa baszta, która w latach 1948-49 doczekała się remontu. W latach 60. XX wieku Zamek w Chęcinach stał się planem filmowym - to tutaj kręcono sceny z ''Pana Wołodyjowskiego''. Aktualnie na zamku prowadzone są dalsze prace remontowe: renowacja dziedzińca oraz instalacja sieci wodno-kanalizacyjnej.

Chęciny: atrakcje. Nie tylko zamek - co jeszcze warto zobaczyć? 

Chęciny to malownicza miejscowość, oprócz ruin zamku, ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Tury¶ci mogą zwiedzać między innymi: 

  • Muzeum Wsi Kieleckiej. To tutaj można się przekonać, jak dawniej wyglądało życie na wsi oraz wykonać pamiątkową sesję zdjęciową. Prawdziwym hitem jest możliwość ożenku w tamtejszym kościółku, przejazd bryczką oraz regionalny poczęstunek (świeżo wypiekany chleb, wiejskie jadło, wspólne ognisko). Dużą popularnością cieszą się muzealne lekcje oraz pokazy gier i zabaw z dawnych lat. 
  • Jaskinię Raj. W środku zobaczymy: szczątki mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego i nosorożca włochatego. Poza tym do obejrzenia są narzędzia pracy, których używano 50 000 lat wcześniej. Zaraz obok jaskini jest Centrum Neandertalczyka, które też z pewnością warto odwiedzić.
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. Zadaniem tego miejsca jest wsparcie rozwoju technologicznego województwa świętokrzyskiego. W ramach kompleksu turyści mogą odwiedzać: Dwór Starostów Chęcińskich, park oraz Centrum Nauki ''Leonardo da Vinci'' z mnóstwem niespodzianek dla najmłodszych: cykliczne wystawy, eksperymenty, zagadki przyrodnicze. Organizatorzy starają się popularyzować naukę poprzez wspólną zabawę. 
  • Synagogę. To późnorenesansowa budowla powstała w XVII wieku, za sprawą Władysława IV Wazy, który wyraził zgodę na powstanie żydowskiego domu. Pomieszczenie główne na planie kwadratu wieńczy sklepienie kolebkowe. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz, który powstał z czarnego marmuru. W 1905 roku wybuchł pożar i synagoga została zniszczona. Świątynię jednak udało się wyremontować. Podczas II Wojny Światowej, hitlerowcy wywieźli z Synagogi cztery tysiące osób do obozu w Treblince. 

Zobacz też: Łysica - szlaki turystyczne i dojazd. Ile czasu zajmuje zdobycie tego szczytu?

Zamek w Chęcinach: cennik zwiedzania. Ile trzeba zapłacić za wejście? 

Cennik zwiedzania Zamku w Chęcinach jest odgórnie ustalany, bilety jednak nie są drogie, dodatkowo można skorzystać z różnych ulg. Ze względu na prace remontowe, przed planowaną podróżą warto upewnić się czy obiekt jest dostępny dla zwiedzających. Poniżej prezentujemy ostatnią wersję cennika: 

  • Bilet normalny - 13 zł/os.
  • Ulgowy - 10 zł/os.
  • Bilet grupowy - 9 zł/os.
  • Bilet rodzinny (dla rodziców z dziećmi) - 39 zł
  • Karta Dużej Rodziny/Świętokrzyska Karta Zawodowej Rodziny Zastępczej/Ogólnopolska Karta Senior - 8 zł/os
  • Bilet Premium - 300 zł
Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?
Wiêcej o: