Zamek Chojnik - historia, zwiedzanie i szlaki turystyczne. Jak dojechać na miejsce?

Zamek Chojnik to tajemnicze ruiny, które górują nad Sobieszowem. Sprawdź, dlaczego warto je odwiedzić, jak wygląda zwiedzanie i poznaj pobliskie szlaki turystyczne oraz legendę dotyczącą tego miejsca.

Zamek Chojnik - podstawowe informacje

Zamek na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach, powstał w XIV wieku z inicjatywy księcia z linii Piastów świdnicko-jaworskich - Bolka II. Budynek miał być kluczowym elementem systemu fortyfikacji granic księstwa. Drugim właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, za ich panowania obiekt został rozbudowany w stylu renesansu. W 1675 roku wybuchł pożar i od tej pory zamek popadał w ruinę.

Aktualny stan Zamku Chojnik to dobrze zachowane ruiny, udostępnione dla zwiedzających.

Zobacz też: Góra Żar - atrakcje, szlaki i kolejka. Jak dojechać na miejsce?

Zamek Chojnik - życzenie Kunegundy

O Zamku Chojnik krąży ciekawa legenda opowiadająca o księżniczce Kunegundzie, która była córką jednego z właścicieli. Podobno o jej rękę starało się wielu rycerzy, jednak Kunegunda była niewzruszona. W końcu zdecydowała, że wyjdzie za mąż, tylko za tego, kto przejedzie dookoła zamku konno w pełnej zbroi. Było to zadanie niemożliwe do realizacji, ze względu na skaliste otoczenie. Legenda głosi, że wielu rycerzy straciło życie, podejmując niebezpieczną próbę okrążenia obiektu. Pewnego razu zjawił się ochotnik, który od razu skradł serce księżniczki, dla niego była ona gotowa zrezygnować z postawionego warunku. Ujął się on jednak honorem i postanowił okrążyć zamek, po udanej próbie oświadczył, że nie weźmie Kunegundy za żonę, ponieważ nie chce poślubić kobiety, przez którą zginęło tylu niewinnych ludzi. Rycerz odjechał, a upokorzona księżniczka rzuciła się w górską przepaść.

Zamek Chojnik: szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne prowadzące do Zamku Chojnik to:

 • szlak czerwony to łagodna ścieżka spacerowa. Ta trasa jest jednocześnie drogą dojazdową do schroniska, które znajduje się na zamku. Czerwony szlak można pokonać rowerem lub pieszo jest on idealny dla rodzin z małymi dziećmi lub dla osób, które nie poradzą sobie z małą wspinaczką;
 • na czarnym szlaku na turystów czeka niewielki etap wspinaczkowy na śliskich Zbójeckich Skałach. Ciekawym punktem jest też Zbójecka Grota, idealne miejsce na krótki przystanek. Wzdłuż czarnego szlaku biegnie drugi szlak nazywany zielonym - jest to szlak dziedzictwa naturalnego.

Nagrodą za wysiłek jest piękny widok na urwisko tuż przed zamkiem.

Zamek Chojnik: zwiedzanie ruin zamkowych

Zwiedzanie Zamku Chojnik jest możliwe przez cały rok, należy jednak wcześniej sprawdzić godziny otwarcia dla poszczególnych miesięcy. Więcej informacji poniżej:

 • Miesiące: I, II, III, XI, XII: w godz. 10.00-16.00, ostatnie wejście 15.30.
 • Miesiące: IV, V, IX, X - 10.00-17.00, ostatnie wejście 16.30.
 • Miesiące: VI, VII, VIII - 10.00-18.00, ostatnie wejście 17.30.

Zobacz też: Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku - jakie atrakcje kryje w sobie ten region?

Zamek Chojnik - cennik dla zwiedzających

Aktualny cennik zwiedzania Zamku Chojnik, z dnia 1 lutego 2020 roku, przedstawia się następująco:

Bilety indywidualne:

 • bilet normalny: 7 zł
 • bilet ulgowy: 5 zł

W przypadku grup zorganizowanych powyżej 15 osób:

 • bilet normalny: 6 zł
 • bilet ulgowy: 4 zł,

Jeżeli grupa będzie prowadzona przez przewodnika sudeckiego:

 • bilet normalny: 5,40 zł
 • bilet ulgowy: 3,60 zł

Ze względu na położenie obiektu należy się liczyć z dodatkowymi opłatami. Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, trzeba uiścić opłatę za wejście na teren KPN: 8 zł bilet normalny lub 4 zł ulgowy (opłata jednodniowa); 20 zł bilet normalny i 10 zł bilet ulgowy (opłata na trzy dni).

Zamek Chojnik: dojazd na miejsce

Dojazd do Zamku Chojnik jest oznakowany. W okolice obiektu można dojechać samochodem lub komunikacją miejską kierując się w stronę Sobieszowa (jest to aktualnie dzielnica Jeleniej Góry). Stamtąd przyjezdnych czeka około półgodzinny spacer na szczyt wzgórza. Punkt startowy wypraw znajduje się obok kościoła.

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?
Więcej o: