Łysica należy do pasma Gór Świętokrzyskich, uznawana jest za najniższy szczyt Korony Gór Polskich. W całości znajduje się w Świętokrzyskich Parku Narodowym, którego teren objęty jest ochroną ścisłą.
Jak podaje serwis Nauka w Polsce, najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich nie znajduje się na wierzchołku z krzyżem, który najczęściej zdobywają turyści, tylko tuż obok na Górze Agaty. Według pomiarów z grudnia 2018 roku okazało się, że Łysica jest wyższa, niż do tej pory uważano (612 m n.p.m.):
Zobacz też: Srebrna Góra - ciekawe atrakcje, trasy rowerowe i słynna Twierdza
Z Łysicą związanych jest wiele legend. Dwie z nich to:
Góry Świętokrzyskie nazywane są najbardziej tajemniczymi górami na terenie Polski. Wyobraźnię turystów pobudza ukształtowanie terenu na tym wyjątkowym obszarze. Pełno tu jaskiń, rumowisk i formacji skalnych, które były kiedyś miejscem pogańskich kultów.
Czerwony szlak na Łysicę zaczyna się tuż za drzwiami drewnianej bramy, którą można przekroczyć po zakupie biletu (cena biletu normalnego to 8 zł). Dla dzieci ta trasa może okazać się męcząca jednak dla doświadczonych piechurów będzie to raczej czysta rekreacja. Po drodze mijamy zbiorowe mogiły mieszkańców, którzy zostali wymordowani przez hitlerowców, liczne pomniki upamiętniające ofiary II Wojny Światowej, kapliczkę Żeromskiego, źródło oraz kapliczkę Św. Franciszka. Od kapliczki w górę, drogę na Łysicę zaczynają pokrywać strome kamienie. Po pokonaniu tej przeszkody szybko znajdziemy się na szczycie.
Jaki jest czas przejścia czerwonym szlakiem na Łysicę? Według przewodników wejście na Łysicę powinno zająć godzinę (w jedną stronę). Osoby, które często spacerują po górach, spokojnie zmieszczą się w połowie tego czasu.
Najliczniej występujące drzewa na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego to jodła i buk. Można je spotkać najczęściej na grzbietach lub zboczach Łysogór. W niższych partiach rośnie las dębowo-sosnowy. Tereny, które są objęte ochroną czynną, zostały zdominowane przez jodłę i sosnę, a na tych z ochroną ścisłą znajduje się jodła i buk. Sosna zajmuje aż 21 proc. powierzchni całego parku.
Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego występuje wiele gatunków zwierząt. To efekt wyjątkowego ukształtowania terenu oraz warunków klimatycznych Gór Świętokrzyskich. Jak dotąd udało się stwierdzić tutaj obecność:
Podczas bezkrwawych łowów z obiektywem aparatu należy pamiętać o tym, że zwierzęta muszą mieć zapewniony przede wszystkim spokój. Nie wolno ich płoszyć i ingerować w ich naturalne środowisko. Nie wolno ich karmić. Człowiek jest tylko gościem na tych pięknych leśnych terenach.
Podróżując samochodem z Polski Północnej, należy kierować się na Starachowice (ok. 30 km od Łysicy), potem na Bodzentyn (ok. 8 km, od Łysicy, znajdują się tam ruiny zamku) i do miejscowości Święta Katarzyna. Z Krakowa na miejsce dojedziemy trasą E7 w stronę Warszawy (zjazd w miejscowości Wiśniówka, za Kielcami). W drodze na Łysicę można skorzystać z busów prywatnych przewodników (np. ze Starachowic lub Kielc). Odległość od Kielc to około 22 km.
Zobacz też: Góra Żar - atrakcje, szlaki i kolejka. Jak dojechać na miejsce?