Góra Żar - atrakcje, szlaki i kolejka. Jak dojechać na miejsce?

Góra Żar jest wyjątkowym miejscem, zlokalizowanym pomiędzy Żywcem a Bielsko-Białą, słynie z baśniowych widoków. Miłośnicy górskich zjazdów rowerowych, znajdą tu kilka ciekawych tras.

Góra Żar - podstawowe informacje

Góra Żar to szczyt o wysokości 761 m n.p.m., znajduje się w Beskidzie Małym. Zalesione zbocza górują nad Jeziorem Międzybrodzkim, tworząc malowniczy krajobraz, który zapiera dech w piersiach. Na szczycie góry znajduje się ogromny zbiornik wodny, należący do kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, która została przekazana do użytku pod koniec lat siedemdziesiątych. Wymiary zbiornika są imponujące:

 • Długość: 650 m
 • Szerokość: 250 m
 • Maksymalna głębokość: 28 m

Zbiornik pomieści 2 310 000 m³ wody.

Zobacz też: Góry Świętokrzyskie - najciekawsze atrakcje, szlaki i szczyty

Góra Żar - kolejka linowo-terenowa

Najprostszy sposób, aby dostać się na szczyt Gór Żar, to przejażdżka kolejką linowo-terenową, która w 5 minut pokonuje trasę 300 metrów do góry. Do 2003 roku wagony tej kolejki woziły turystów na Gubałówkę (po zakupie nowych zostały one przekazane dla Góry Żar).

Na szczycie Góry Żar czeka bajkowy widok na Jezioro Międzybrodzkie, Jezioro Żywieckie oraz dwie inne góry w okolicy: Magurkę Wilkowicką i Chroboczą Łąkę. Oprócz pięknych widoków, na górze można obejrzeć stację meteorologiczną i zjeść posiłek w restauracji. Kolejka dostosowana jest do przewożenia osób niepełnosprawnych oraz wózków.

W przypadku, gdy na miejscu okaże się, że kolejka jest nieczynna, na szczyt można swobodnie podjechać samochodem. Poruszając się ulicą Górską, dotrzemy do bezpłatnego parkingu, który jest usytuowany tuż pod szczytem. Tą samą drogą asfaltową można podjechać na górę rowerem:

 • Trasa od strony parkingu przy dolnej stacji kolejki - 5 km,
 • Trasa od mostu na Jeziorze Międzybrodzkim - ok. 6,5 km

Góra Żar - szlaki turystyczne

Miłośnicy wędrówek, na szczyt Góry Żar mogą się też dostać pieszo. Do wyboru są dwa szlaki:

 • Czarny szlak, który prowadzi wzdłuż torowiska kolejki. Jego długość to około 2 km.
 • Szlak czerwony od strony Zapory w Żarnowcu 4 km.

Góra Żar - atrakcje w przestworzach

Jakie atrakcje czekają na nas w okolicach Góry Żar?

 • U podnóża od 1935 roku działa lotnisko szybowcowe wraz ze szkołą. Polatać mogą także amatorzy, przy ładnej pogodzie na lotnisku organizuje się widokowe loty szybowcem. W powietrzu można podziwiać Kotlinę Żywiecką w otoczeniu gór i chociaż atrakcja ta trwa tylko 15 minut, to z pewnością warto spróbować;
 • dużym zainteresowaniem cieszą się też loty paralotnią, instruktor pozwala na chwilę samodzielnego sterowania, co gwarantuje niezapomniane wrażenia oraz dreszczyk emocji.

Góra Żar - zjazd rowerem lub hulajnogą

Na miłośników mocnych wrażeń czekają rowery i hulajnogi terenowe. Można je wypożyczyć na szczycie w okolicy górnej stacji kolejki linowo-terenowej. Trasa zjazdu hulajnogą to asfaltowa szosa, która ciągnie się w dół, przybierając na niektórych odcinkach formę serpentyn. Po drodze możemy podziwiać malownicze widoki na dolinę Soły. Decydując się na rower, można wybrać spośród trzech zjazdów o zróżnicowanym charakterze oraz poziomie trudności:

 • Naukę kolarstwa grawitacyjnego można rozpocząć na tarasie Easy Line (3 800 m), która wiedzie przez las na specjalnie ukształtowanym terenie.
 • Dla zaawansowanych najlepszym wyborem będzie trasa Air Line, której główną atrakcją są skocznie o zróżnicowanych wielkościach. W niektórych odcinkach dochodzą nawet do 18 metrów wysokości. Dodatkowe atrakcje to liczne kładki.
 • Profesjonaliści powinni kierować się na najtrudniejszą trasę Downhill. Korzenie, kamienie, ciasne zakręty, liczne skocznie, oraz drewniane progi z pewnością dostarczą dużą dawkę emocji.

Co ciekawe, każda trasa co jakiś czas zostaje poddana różnym modyfikacjom, co sprawia, że podczas kolejnych zjazdów nie ma mowy o nudzie.

Góra Żar: atrakcje dla dzieci

Zjeżdżalnia pontonowa oraz park linowy to ciekawe propozycje dla rodziców z małymi dziećmi. Park linowy Trollandia oferuje trzy trasy o różnym poziomie trudności, na które można wyruszyć po ukończeniu 8 roku życia. Zoolandia to propozycja dla najmłodszych - tunele, ruchome mosty i różnej wielkości obręcze - zagwarantują świetną zabawę.

Góra Żar - cennik

Cennik obowiązujący na terenie Góry Żar, przedstawia się następująco:

Kolejka linowo-terenowa góra-dół:

 • normalny - 19 zł
 • ulgowy - 15 zł

bilet w jedną stronę:

 • normalny - 15 zł
 • ulgowy - 12 zł

Trasy Downhillowe:

 • karta dzienna dla rowerzystów - 80 zł
 • karta 10 przejazdów dla rowerzystów- 80 zł
 • karta 10 przejazdów dla sportowców - 70 zł

 Trollandia:

 • normalny - 34 zł
 • ulgowy - 28 zł

Paralotnie: lot widokowy - 249 zł
Lot szybowcem - od 150 zł

Zobacz też: Góry Sowie - najwyższe szczyty, szlaki oraz atrakcje regionu

Góra Żar: dojazd. Jak dojechać na miejsce?

Dojazd na Górę Żar nie powinien przysporzyć problemów. Jest to szczyt w Beskidzie Małym, który znajduje się w województwie śląskim. W pobliżu zlokalizowane są takie miasta, jak: Bielsko-Biała (22 km), Żywiec (15 km), Andrychów (30 km) oraz Kęty (18 km). Kierować należy się na Międzybrodzie Żywieckie - wieś, w której znajduje się szczyt Żar.

Zobacz wideo Aplikacje przydatne w górach
Więcej o: