Te miejsca w Polsce zostały wyróżnione w prestiżowym konkursie. 13 atrakcji turystycznych, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu

Polska Organizacja Turystyczna po raz 15. przyznała nagrody w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. Łącznie wyróżnionych zostało 13 atrakcji z całego kraju. Jeśli lubicie podróżować po Polsce, musicie je zobaczyć.

Zoo Safari Borysew

Borysew znajduje się w województwie łódzkim. W tamtejszym zoo można zobaczyć Króla Sahima, czyli pierwszego białego lwa w Polsce. Poza tym mieszkają tam białe tygrysy, białe wilki, afrykańskie bawoły, antylopy, zebry czy krokodyle. Ogród zoologiczny stał się również domem dla tapira, lam, alpak, wielbłądów, pytonów i wielu gatunków papug.

Na najmłodszych gości czeka Mini Zoo, w którym dzieci mogą nakarmić i pogłaskać łagodniejsze zwierzęta, a także przejechać się na kucu szetlandzkim. Dla maluchów przygotowana została też Figlarnia, czyli miejsce ze zjeżdżalniami, basenem wypełnionym piłkami i ogromnym żółwiem do wspinania.

Zoo w Borysewie otwarte jest przez cały rok od 10:00 do 18:00. Jeśli pogoda nie sprzyja zwiedzaniu, można je obejrzeć ze specjalnej zoo kolejki.

Sprawdź się w naszym quizie: Myślisz, że dobrze znasz mapę Polski? A rozpoznasz miasta tylko po kształcie?

Fragment Twierdzy Zamość - Brama Szczebrzeska Fragment Twierdzy Zamość - Brama Szczebrzeska magro_kr/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Zamojska Twierdza Atrakcji

Odwiedzający miasto turyści mogą podziwiać urządzenia forteczne, bastiony i kurtyny, które niegdyś miały stawiać opór wrogim wojskom. W miejscu, w którym przechowywana była amunicja i stacjonowali żołnierze, teraz odbywają się liczne wystawy, projekcje, stworzone zostały trasy turystyczne i makiety.

Do Zamojskiej Twierdzy Atrakcji warto przyjechać także po to, aby zobaczyć rekonstrukcje historyczne odbywające się w mieście kilka razy w roku, wziąć udział w koncertach czy happeningach.

Zamek w Chęcinach Zamek w Chęcinach Chemik12/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0 PL

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. W latach 2013-2015 przeszedł gruntowną rewitalizację, więc nic dziwnego, że został doceniony przez Polską Organizację Turystyczną.

Przed wejściem do środka turystów powita załoga ubrana w historyczne stroje. Już wtedy można poczuć się, jakby podróżowało się w czasie, a im dalej się wchodzi, tym bardziej to wrażenie się pogłębia. Po murach zamku niesie się dźwięk chrzęszczących mieczy i hałas. To odgłosy walk rycerskich i strzałów. Na dziedzińcu przesiaduje również płatnerz wykonujący zbroje.

Odwiedzający warownię zobaczą przerażające lochy, skarbiec, zwiedzą wystawy broni średniowiecznej i tarcz heraldycznych, czy przekonają się, jak wyglądały zbroje rycerskie. Na zamku organizowane są też pokazy rękodzieła. Koniecznie trzeba wspiąć się na basztę i zobaczyć rozciągającą się stamtąd panoramę regionu i Gór Świętokrzyskich.

Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od miesiąca. W przypadku dużego oblodzenia i intensywnych opadów śniegu zamek może być nieczynny.

Ceny biletów:

Promocja - bilet zimowy
obowiązuje od 2 listopada do 31 marca

Ulgowy/grupowy/rodzinny - 6 zł od osoby
bilet normalny - 8 zł
bilet lokalny dla mieszkańców Gminy Chęciny - 1 zł
bilet Premium - 250 zł

Poza promocją

bilet ulgowy - 9 zł
bilet grupowy - 8 zł
bilet rodzinny dla rodziców z dziećmi - 35 zł
bilet lokalny dla mieszkańców Gminy Chęciny - 1 zł
bilet normalny - 12 zł
bilet premium - 250 zł

Widok na Sanok Widok na Sanok Herstass/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Wycieczka wodami rzeki San

To nie tyle miejsce, co atrakcja, na którą warto się skusić, zwłaszcza jeżeli poszukujecie urozmaicenia dla tradycyjnego zwiedzania. Spływ kajakowy Sanem rozpoczyna się w Sanoku i biegnie z prądem rzeki do Międzybrodzia (przepłynięcie 7 kilometrów zajmuje godzinę) lub dla bardziej wytrwałych do Mrzygłodu (trasa wydłuża się do 12 kilometrów, a czas do około dwóch godzin). W spływie mogą wziąć udział wszyscy chętni, nie trzeba być doświadczonym kajakarzem i mieć dużo siły. 

Trasa biegnie przez Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Po spływie organizatorzy zapraszają na regionalny posiłek w nadrzecznej karczmie, a następnie na spacer po klasztorze Karmelitów Bosych, gdzie jedną z atrakcji jest 22-metrowa wieża widokowa. Po zwiedzaniu klasztoru uczestnicy wycieczki zabierani są do skansenu w Sanoku. Na koniec na wszystkich czeka rejs po Zalewie Solińskim połączony z degustacją win i serów bieszczadzkich.

Wycieczka trwa cały dzień, zaczyna się około 10:30 i kończy ok. 20:00. Jej cena w 2017 roku to 140/160 zł.

Może zainteresuje cię też: "Bieg z żoną na plecach", renifery i domek Muminków. W Polsce powstaje "mała Finlandia" na weekendowe wypady

Pałac w Galinach Pałac w Galinach Łukasz Westwalewicz/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Pałac i Folwark Galiny

Wyróżniając Pałac i Folwark Galiny znajdujący się na Mazurach, Polska Organizacja Turystyczna wzięła pod uwagę jego piękne położenie, klimat i udogodnienia dla gości. Pałac pochodzi z XVI wieku, a przyległy folwark z XIX. Posiadłość otaczają romantyczny park, rozległe lasy, łąki, pastwiska i stawy.

Na gości czeka hotel ulokowany w zabytkowych budynkach, dzięki czemu czuć dawny, wiejski klimat rezydencji. Chętni mogą pojeździć konno w hotelowej stadninie, w której mieszka blisko 70 koni. Rozległe, malownicze tereny są idealnym miejscem na przejażdżkę na końskim grzbiecie.

Miejsce szczyci się też bardzo dobrą kuchnią bazującą na naturalnych i świeżych składnikach.

Zobacz też: Lonely Planet doceniło Polskę. Jesteśmy w rankingu niedrogich miejsc, które trzeba odwiedzić w 2018

Ogrody Hortulus Spectabilis Ogrody Hortulus Spectabilis Hortulus/wikimedia commons/CC BY-SA 4.0

Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy

Zostały założone w 2003 roku, a turyści mogą zwiedzać je od 2014. Łącznie jest ich 28 i reprezentują różne style. Są ogrody japońskie, francuskie, śródziemnomorskie, kamienne, skalne i wodne, a także użytkowe, czyli warzywne i ziołowe oraz ogrody zmysłów.

Najważniejszą atrakcją jest jednak największy na świecie labirynt grabowy, pośród którego postawiona została 20-metrowa wieża widokowa swoim kształtem przypominająca nić DNA. 

Godziny otwarcia ogrodów zmieniają się w zależności od pory roku. Najlepiej sprawdzać je na stronie internetowej.

Ceny biletów:

Bilety do Ogrodów Tematycznych Hortulus:
ulgowe - 13 zł 
normalne - 17 zł
grupowe - 15 zł

Bilety do Ogrodów Hortulus Spectabilis z labiryntem i wieżą widokową
ulgowe - 17 zł
normalne - 21 zł 
grupowe - 19 zł

Można też kupić pakiet do obu ogrodów w cenie: 24, 32 lub 28 zł.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Tak, takie muzeum naprawdę istnieje. Dowiecie się w nim wszystkiego na temat brudu. A całą wizytę zaczniecie od umycia rąk. Po odwiedzeniu muzeum będziecie znali odpowiedzi na pytanie o to, kto był największym brudasem w historii i jak kiedyś radzono sobie z brudem. Przekonacie się, jak w dawnych czasach robiło się pranie i zobaczycie przeróżne maszyny piorące, w tym również kultową pralkę Franię z okresu PRL. 

Na koniec wizyty każdy chętny może własnoręcznie stworzyć pamiątkowe mydełko i zabrać je do domu. 

Muzeum otwarte jest codziennie od 10:00 do 18:00. Zwiedzanie i warsztaty mydlane rozpoczynają się o 10:30, 12:00, 13:30, 15:00, 16:00 i 17:00.

Ceny biletów:

bilet normalny i ulgowy - 14 zł
bilet rodzinny - 45 zł
bilet grupowy - 13 zł od osoby

Muzeum Górnictwa Węglowego - Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido została otwarta dla turystów w 2007 roku. Zwiedzanie odbywa się na dwóch poziomach - 170 lub 320 metrów, na które zjeżdża się specjalną windą górniczą, tzw. szolą. W głębi ziemi zapoznacie się z historią górnictwa, zobaczycie, jak wygląda praca górników i z jakich maszyn korzystają, przewodnik zapozna was też z kultem św. Barbary. Obie trasy mają około 3,5 kilometra. Istnieje też specjalna ścieżka zwiedzania, która pozwala zejść nawet do poziomu 355 m.

Trasy turystyczne zostały przygotowane tak, aby mogli nimi przejść goście w każdym wieku, a także zwiedzający z zagranicy. 

W podziemiach można zorganizować rozmaite wydarzenie: konferencje, koncerty czy spektakle teatralne. 

Muzeum Górnictwa Węglowego od 1 listopada 2017 jest niedostępne dla zwiedzających z powodu prac remontowych. Kopalnia Guido czynna jest we wtorki i środy od 9:00 do 13:30, a od czwartku do niedzieli od 9:00 do 19:00. 

Ceny biletów w Kopalni Guido:

od poniedziałku do piątku:
zwiedzanie Kopalni Guido - 39 lub 35 zł
trasa Mroki Kopalni - 45 zł
trasa Szychta - 89 zł
zjazd do Pubu na Poziomie 320 - 10 zł

w weekendy:
zwiedzanie Kopalni Guido - 43 lub 39 zł
trasa Mroki Kopalni - 49 zł
trasa Szychta - 99 zł
zjazd do pubu - 10 zł

Zobacz też: W Polsce powstaje baśniowa trasa turystyczna. Zobaczymy miejsca niepokazywane od kilkuset lat

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku RENATA DĄBROWSKA

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Wielu osobom Gdańsk kojarzy się przede wszystkim z kąpielami w morzu i plażowaniem. Warto jednak oderwać się na chwilę od tych przyjemności (o ile odwiedzacie miasto latem) i wybrać się w pobliże historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i pomnika Poległych Stoczniowców. Właśnie tam znajduje się Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Nie sposób go przeoczyć, ponieważ bryła ma charakterystyczny kształt.

W centrum zdobędziecie bogatą wiedzę na temat Solidarności i polskiej opozycji antykomunistycznej. Nie jest to jednak tylko muzeum, ale też miejsce zajmujące się prowadzeniem dialogu społecznego oraz dialogu z różnymi środowiskami z całego świata. Organizowane są tam debaty, spotkania, projekcje filmów czy spektakle teatralne. W 17 pomieszczeniach w budynku swoje siedziby mają organizacje pozarządowe. 

Niewątpliwymi atrakcjami są całoroczny ogród zimowy oraz czynny od wiosny do jesieni taras widokowy na dachu. Stamtąd możecie podziwiać wspaniałą panoramę Starego i Głównego Miasta oraz terenów postoczniowych.

Ceny biletów:

bilet normalny - 20 zł
bilet ulgowy - 15 zł

bilet grupowy | nie mniej niż 11 osób
bilet normalny - 18 zł
bilet ulgowy - 12 zł

bilet rodzinny | do 5 osób
55 zł

posiadacz Karty Dużej Rodziny - 37,50 zł

posiadacz Karty do Kultury
bilet normalny - 12,50 zł
bilet ulgowy - 10 zł

posiadacz Karty Turysty
bilet normalny - 16 zł
bilet ulgowy - 12 zł

uczestnik warsztatu edukacyjnego na wystawie stałej - 8 zł

uczestnik spaceru kuratorskiego
bilet normalny - 25 zł
bilet ulgowy - 20 zł

Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik www.kopernik.org.pl/materiały prasowe

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

To multimedialne i interaktywne miejsce od lat przyciąga turystów z całej Polski i w różnym wieku. Składa się na nie sześć wystaw stałych, wystawa czasowa, cztery laboratoria oraz planetarium Niebo Kopernika. Bardzo dobrze odnajdą się tam zarówno dzieci, jak i starsi goście, dla których co miesiąc organizowane są Wieczory dla dorosłych. Można też uczestniczyć w warsztatach naukowych i wykładach.

CNK daje możliwość samodzielnego poznawania świata i odkrywania rządzących nim mechanizmów. Pomagają w tym mocno urozmaicone, angażujące, interaktywne stanowiska i eksponaty poświęcone takim dziedzinom jak fizyka, biologia czy astronomia.

Centrum otwarte jest od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od miesiąca.

Ceny biletów:

indywidualny bilet normalny - 27 zł
indywidualny bilet ulgowy - 18 zł 

Zobacz też: Jesienią w Polsce jest brzydko i ponuro? Nie! Te miejsca trzeba odwiedzić o tej porze roku [WASZE TYPY]

Palac w Wilanowie. Otwarcie Królewskiego Ogrodu Świateł 2017 Palac w Wilanowie. Otwarcie Królewskiego Ogrodu Świateł 2017 fot. Jacek Marczewski/ Agencja Wyborcza.pl

Królewski Ogród Światła w Wilanowie

To jedna z najpopularniejszych zimowych atrakcji w Warszawie. W ubiegłym sezonie odwiedziło ją blisko 200 tysięcy osób. Nic dziwnego, bo kolorowa instalacja wspaniale rozświetla ogród przy pałacu w Wilanowie, wprowadza w świąteczny nastrój i daje dużo frajdy, zwłaszcza najmłodszym. Nieodłączną częścią Królewskiego Ogrodu Światła są również weekendowe mappingi na fasadzie pałacu. 

W tym sezonie ogród będzie otwarty do 25 lutego 2018 roku codziennie od 16:00 do 21:00.

Ceny biletów:

bilet normalny od poniedziałku do piątku - 10 zł 
bilet normalny w weekendy - 20 zł 
bilet ulgowy od poniedziałku do piątku - 5 zł 
bilet ulgowy w weekendy - 10 zł

W cenie biletu jest także pokaz wyświetlany na fasadzie. Mappingi odbywają się o 18:30, 19:30 i 20:30.

Wymienione wyżej miejsca i atrakcje otrzymały od Polskiej Organizacji Turystycznej Certyfikaty POT. Natomiast Królewski Ogród Światła został nagrodzony wyróżnieniem.

Żywe Muzeum Piernika Żywe Muzeum Piernika WOJCIECH KARDAS

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Toruńskie muzeum zdobyło najbardziej prestiżową nagrodę w całym konkursie - zostało uhonorowane tzw. Złotym Certyfikatem POT. Docenił je również Huffington Post, który uznał, że to jedno z 10 miejsc na świecie, które trzeba zobaczyć.

Muzeum powstało w 2006 roku i jest pierwszą tego typu interaktywną placówką w Europie. Dowiecie się tam, jak wypiekane są piernikowe przysmaki, a także własnoręcznie przygotujecie ciasto, z którego następnie zostaną upieczone słynne toruńskie słodkości. Zobaczycie także przyrządy i maszyny służące do wypieku tych specjałów oraz zabytkowy piec.

Wszystko odbywa się w utrzymanej w XVI-wiecznym klimacie piekarni. Wyjątkową atmosferą tworzą nie tylko wystrój wnętrz, stroje z epoki, w które ubrani są animatorzy, czy unoszący się w powietrzu zapach piernika, ale też możliwość wysłuchania lokalnych legend opowiadanych językiem stylizowanym na staropolski.

Muzeum czynne jest codziennie od 10:00 do 18:00.

Ceny biletów:

bilety dla dzieci, uczniów i studentów - 10 zł 
bilety dla dorosłych - 15 zł 
bilety dla seniorów - 13 zł
bilety dla dzieci i uczniów niepełnosprawnych 1 zł
bilety dla dorosłych niepełnosprawnych - 10 zł

Może zainteresuje cię też: Te miejsca w Polsce pozytywnie zaskakują turystów. 'Wracam tam kolejny raz i wciąż odkrywam coś nowego'

Zamek Książęcy Niemodlin Zamek Książęcy Niemodlin Jaroslaw Malkowski/niemodlinzamek.pl/materiały prasowe

Zamek Książęcy Niemodlin

Zamek docenili sami turyści, którzy, głosując w internecie, przyznali mu Certyfikat Internautów. Wcześniej został też uhonorowany przez Polską Organizację Turystyczną. W organizowanym przez nią konkursie Top 5 Zamków i Pałaców w Polsce zajął pierwsze miejsce.

Twierdza ma ponad 700 lat (powstała w XIII wieku) i jest jednym z największych i najpotężniejszych zamków w Polsce. Ma też ogromną wartość historyczną. Zamek wybudował Bolesław I, aby bronić ziem opolskich. W swojej historii twierdza była wielokrotnie niszczona i odbudowywana, a my wciąż możemy się nią zachwycać.
Przez lata zamek inspirował twórców i artystów. Magia okolicy szczególnie urzekła Jana Jakuba Kolskiego, który zrealizował tutaj swój film "Jasminum".

Dla turystów przygotowane zostały dwie trasy zwiedzania. W zależności od tego, którą z nich się wybierze, można zobaczyć przedzamcze, zamek główny, ogród zamkowy i budynek bramny.

Obiekt jest czynny od wtorku do niedzieli. Trasa 1 zawsze jest dostępna od 10:00 do 16:00, trasa 2 od wtorku do piątku o 13:00, a w weekendy o 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00.

Ceny biletów:

Trasa1
bilet normalny - 10 zł
bilet uglowy (młodzież szkolna i studenci) - 5 zł
bilet szkolny (grupy szkolne) - 5 zł
dzieci do lat 4 - wstęp bezpłatny

Trasa 2
bilet normalny - 15 zł
bilet ulgowy (młodzież szkolna i studenci) - 10 zł
bilet rodzinny (2 rodziców z dziećmi) - 35 zł
bilet szkolny (grupy szkolne) - 7 zł
dzieci do lat 4 - wstęp bezpłatny

Więcej o: