-
Wizz Air poleci z Radomia. Wybór padł na kierunek urlopowy. Mieszkańcy rozczarowani. "Nie doczekam się"
Lotnisko w Radomiu ogłosiło, że od grudnia powiększy swoją siatkę połączeń. Do rozkładu dołączą tanie linie lotnicze Wizz Air. Węgierski przewoźnik ma latać do Larnaki na Cyprze. Pod postem na Facebooku lotniska wielu mieszkańców wyraziło jednak niezadowolenie z takiego wyboru. "Czekamy na loty tam, gdzie nasi znajomi, gdzie nasze rodziny. Holandia, Anglia, Norwegia" - piszą w komentarzach.
-
Loty do Izraela odwołane. Co z pasażerami? O jednym mogą zapomnieć. "Siła wyższa"
Z powodu wojny Izraela z Hamasem wiele linii lotniczych zawiesiło swoje połączenia do tego kraju. Pasażerowie muszą więc zmienić swoje plany. Czy w związku z tym mogą ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot? Zapytaliśmy o to firmę AirHelp, która pomaga pasażerom w podobnych sytuacjach. Odpowiedź niestety nie ucieszy podróżnych, choć ci nie są na całkowicie przegranej pozycji.
-
Dramatyczny apel Lekarzy bez Granic ze Strefy Gazy. "Karetki są ostrzeliwane z powietrza"
Po zaatakowaniu Izraela przez Hamas rośnie liczba zabitych i rannych po obu stronach. Lekarze bez Granic, którzy od lat wspierają szpitale w Strefie Gazy, apelują, by powstrzymać się od ostrzałów szpitali i karetek. "Brakuje leków i paliwa do generatorów prądu. Ataki izraelskiego lotnictwa uderzają też w infrastrukturę medyczną, utrudniając ratowanie rannych" - alarmuje organizacja w swoim oświadczeniu.
-
Czy Egipt jest bezpieczny po ataku na Izrael? Jest komunikat dla turystów
Po sobotnim ataku Hamasu na Izrael mnożą się pytania i wątpliwości nie tylko tych, którzy mieli zaplanowaną podróż do tego kraju, lecz także osób, które chcą wyjechać do innych państw regionu. Niektórzy zastanawiają się, czy Egipt jest bezpieczny po ataku na Izrael? Polskie ministerstwo spraw zagranicznych nie odradza podróży, przestrzega jednak przed czym innym.
-
Izrael. Próbował skontaktować się z polską ambasadą. Była nieczynna. "W takim momencie"
Po sobotnim ataku Hamasu na Izrael wielu obcokrajowców, którzy tam przebywają, próbuje wrócić do swoich krajów. Wśród nich są również Polacy. Choć polskie władze zapewniały w mediach społecznościowych, że pomogą wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują, okazuje się, że w niedzielę kontakt z polską ambasadą był utrudniony. "Zamknięte bramy, w środku nie ma nikogo. W takim momencie..." - powiedział Onetowi Kacper Ponichtera, dziennikarz, który w Izrealu odwiedzał bliskich.
-
Morze poza sezonem? Tak! Jest co najmniej pięć powodów, a jeden z nich to najszczęśliwsze miasto w Polsce
Nad morze poza sezonem jeżdżę od kilku lat. Pierwszy raz pojechałam z ciekawości, drugi - bo się zakochałam i już wiedziałam, że to najlepszy moment na wizytę. Ktoś, kto nigdy nie był nad morzem jesienią, zimą lub wczesną wiosną, może zastanawiać się, czym mnie tak urzekło. Sama nie wiem, od czego zacząć, bo powodów jest co najmniej pięć.
-
Ordo Iuris radzi lekarzom, farmaceutom i... hotelarzom. Podwójne łóżka tylko dla małżeństw
Instytut Ordo Iuris wydał poradnik, w którym doradza przedstawicielom różnych branż, kiedy mają prawo powołać się na wolność sumienia w pracy i odmówić wykonania usługi. Skierowany jest nie tylko do lekarzy czy farmaceutów, lecz także innych przedsiębiorców, np. restauratorów i hotelarzy. Tym ostatnim zwraca uwagę m.in. na kwestię rezerwacji pokojów z podwójnymi łóżkami.
-
Wypłynęli nurkować, statek zostawił ich na otwartym morzu. "Prosimy, uratujcie nas, zanim umrzemy"
Dramat rozegrał się 25 lat temu. 25 stycznia 1998 roku małżeństwo Eileen i Tom Lonerganowie wypłynęli na zorganizowaną wycieczkę po Morzu Koralowym. Mieli nurkować i podziwiać uroki Wielkiej Rafy Koralowej, co od lat był ich ogromnym marzeniem. Marzeniem, które przerodziło się w tragedię, kiedy statek, którym przypłynęli, zostawił ich na środku morza. Ciał Lonerganów nigdy nie odnaleziono.
-
Nietypowe zwyczaje świąteczne na świecie. W Katalonii mają postać, której nie spodziewalibyście się w tradycyjnej szopce
Mówi się, że co kraj, to obyczaj. To powiedzenie świetnie sprawdza się w przypadku świąt Bożego Narodzenia, które w każdym zakątku świata są obchodzone nieco inaczej. Wiele spośród tych tradycji jest dość nietypowych, jak chociażby śpiewanie do kawałka drewna, aby wydalił słodkości.
-
Kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie? Nie wszędzie rządzi św. Mikołaj
Obdarowywanie się prezentami to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Wiele osób cały prezentowy proceder kojarzy ze św. Mikołajem, który w mroźnej Laponii przez cały rok razem ze swoimi elfimi pomocnikami ciężko pracuje, aby w grudniu uszczęśliwić podarunkami grzeczne dzieci i nie mniej grzecznych dorosłych. Ale czy rubaszny starszy pan w czerwonym płaszczu rzeczywiście ma monopol na rozdawanie prezentów?
-
Przereklamowany kraj? Nieprawda. "Mógłbym tam mieszkać cały rok". Dlaczego Polacy go kochają?
Określenie, że każdy znajdzie tam coś dla siebie, jest być może oklepane, ale w przypadku Chorwacji sprawdza się w 100 procentach. Szukasz słońca? Jedź do Chorwacji. Trekking? Też Chorwacja. Biwak w parku narodowym? Oczywiście Chorwacja.
-
Najpierw kręcili nosem, bo "Polska to nie luksus". Teraz jachtami z polskiej stoczni pływają Nadal i Alonso
- Sprzedanie pierwszego jachtu nie było trudne. Później było gorzej. Ludzie pytali mnie, gdzie zostały zbudowane nasze katamarany. Gdy odpowiadałem, że w Polsce, tracili zainteresowanie. "Tam nie ma luksusu" - mówili. (...) Teraz, po 20 latach, naprawdę można powiedzieć, że polskie jachty wyprzedzają te z francuskich czy włoskich stoczni - o łodziach z polskiej stoczni, które kupują znani z całego świata, rozmawiamy z Francisem Lappem, założycielem i prezesem Sunreef Yachts.
-
Miała być miastem idealnym, utopią na pustkowiu. "Może ci się podobać lub nie, ale nie powiesz, że już coś takiego widziałeś"
W Egipcie budują od zera nową stolicę. Ma być miastem przyszłości. Czy tak się stanie? Przekonamy się z pewnością dopiero za jakiś czas. Trudno jednak pozbyć się skojarzeń z inną stolicą, która wyrosła na pustkowiu i z założenia miała być miastem idealnym, symbolem rozwoju i wzrostu. Choć zbubodwano ją już ponad 60 lat temu, wciąż pozostaje obiektem zainteresowania ludzi z całego świata.
-
Polska wioska, do której przyjeżdżają z zagranicy. Oglądają Drogę Mleczną
Sopotnia Wielka to nieduża miejscowość w województwie śląskim. Od 2011 roku istnieje tam obszar ochrony ciemnego nieba. Dzięki temu doskonale widoczne są najpiękniejsze zjawiska i obiekty, w tym m.in. Droga Mleczna.
-
Kiedyś tętniło życiem. Dziś właściwie nikt tam nie mieszka. Miasto, które zostało usunięte z map
Wittenoom to miasteczko w Australii Zachodniej. W latach 50. XX wieku było największym w regionie Pilbara i rozwijało się przemysłowo. Wszystko się jednak zmieniło, a obecnie miasto opustoszało.
-
Czy trzeba się martwić, gdy leci się starym samolotem? Pilot: Samoloty robi się tak, by wytrwały do końca świata
Latanie samolotem to dla wielu osób koszmar. Samo przebywanie w powietrzu u niektórych powoduje strach, a gdy okaże się, że czeka ich lot starszą maszyną, mogą zacząć panikować. Pilot Patrick Smith uspokaja jednak, że nie należy się wtedy martwić.
-
Pilot dzieli się trikiem, który może zapewnić bezpieczeństwo w samolocie. "Zawsze liczę, ile jest rzędów foteli"
John Chesire, emerytowany pilot, zdradził, co robi zaraz po zajęciu miejsca w samolocie, gdy leci nim jako pasażer. Okazuje się, że mężczyzna zawsze liczy, ile rzędów foteli jest między nim a najbliższym wyjściem awaryjnym.
-
Stewardesa podpowiada, czego lepiej nie spożywać w samolocie. "Obiecaj mi, że tego nie zrobisz"
Amerykańska stewardesa Kat Kamalani podzieliła się ze swoimi obserwatorami na TikToku poradami dotyczącymi zamawiania napojów w samolocie. Podpowiada, czego lepiej nie spożywać i wyjaśnia, że chodzi o względy higieniczne.
-
Majorka ma fekalny problem. Turyści powinni uważać na groźne dla zdrowia bakterie
Turyści, którzy spędzają tegoroczne wakacje na Majorce, powinni zachować ostrożność. Tamtejsze władze podają, że jakość wody w kąpieliskach mocno spadła, a odpowiednie służby wciąż badają ją pod kątem zanieczyszczenia bakteriami kałowymi. Winą za zły stan wód obarczana jest przestarzała kanalizacja.
-
Piaszczyste plaże, błękitny ocean. To nie wakacyjny raj, a wyspa pełna radioaktywnych odpadów
Runit jest jedną z 40 wysp atolu Enewetak na Wyspach Marshalla. Choć otaczają ją błękitne wody Oceanu Spokojnego, ostatnio zrobiło się o niej głośno nie z powodu walorów turystycznych. Na wyspie znajduje się ogromna, betonowa kopuła, która od kilkudziesięciu lat skrywa promieniotwórcze odpady.