-
Kolejny turysta zmarł w Dolinie Śmierci. Skończyło mu się paliwo, więc wyruszył na poszukiwania
David Kelleher to kolejna osoba, która w czerwcu została znaleziona martwa w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Mężczyźnie zabrakło paliwa, więc zabrał kanister i wyruszył na poszukiwania benzyny. Służby znalazły jego ciało zaledwie 10 metrów od drogi. Temperatura sięgała wówczas 50 stopni Celsjusza.
-
Czy za loty odwołane przez strajk należy się odszkodowanie? To zależy, kto strajkuje
Opóźnione i odwołane loty to coś, czego obawia się chyba każdy pasażer. Choć takie sytuacje kosztują sporo nerwów, w wielu przypadkach można liczyć na, czasem nawet całkiem wysokie, odszkodowanie. Co jednak, jeśli nasz lot zostanie odwołany z powodu strajku? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, kto strajkuje.
-
"W Tatrach pojawiło się tzw. myślenie korporacyjne. Ktoś jest przygotowany, ale ma mało czasu. Takie osoby też giną"
- Akcja na Giewoncie z 2019 roku, która była pierwszym masowym wypadkiem, bo jednocześnie ratowano aż 157 osób, pokazuje, że nawet nie trzeba iść bardzo wysoko. Giewont nie osiąga wysokości 2000 m n.p.m. i mimo że w jednym miejscu są łańcuchy, to jednak nie jest to bardzo trudny szlak, wielu traktuje go nawet jako przedłużenie Krupówek. To niestety turystów ośmiela - mówi w rozmowie z nami Bartłomiej Kuraś, autor książki "Niech to szlak! Kronika śmierci w górach".
-
Rosjanie wskazali, które kraje najbardziej chcą odwiedzić. Nie wszędzie są mile widziani
Rosyjskie centrum badawcze NAFI sprawdziło, do których krajów rosyjscy turyści chcieliby pojechać najbardziej w przypadku braku ograniczeń. O wielu z nich mogą jednak tylko pomarzyć, bowiem z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę i nałożonych sankcji, wjazd jest utrudniony.
-
Rosyjska armia porzuciła psa, przygarnęli go ukraińscy żołnierze. "Przechodzi denazyfikację"
Ukraińcy znaleźli owczarka belgijskiego w obwodzie mikołajowskim. Został porzucony przez Rosjan po tym, jak ukraińskie wojsko rozbiło tam jedną z jednostek wroga. Żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy postanowili przygarnąć psa i nadali mu imię Maks. "Od teraz będzie służył w naszych szeregach i bronił Ukrainy. Nauczymy go, jak skopać rosyjskie tyłki" - mówili, cytowani przez portal Euromaidan Press.
-
Ograniczenia w lotach odbiją się na biurach podróży? "Hotelarzy nie interesuje, że Polacy nie mogą dolecieć"
Trwa spór pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Toczą się rozmowy, które mają doprowadzić do porozumienia. Niedawno jednak rząd opublikował rozporządzenie, które ma wejść w życie 1 maja. Poważnie ograniczy ono ruch lotniczy w Polsce. Czy ta sytuacja odbije się na biurach podróży? "Jeśli ono wejdzie w życie, to miejsca na loty czarterowe z Warszawy z pewnością nie będzie, a to właśnie na nich bazują touroperatorzy" - mówi w rozmowie z Podróże Gazeta.pl Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka.
-
Najpierw kręcili nosem, bo "Polska to nie luksus". Teraz jachtami z polskiej stoczni pływają Nadal i Alonso
- Sprzedanie pierwszego jachtu nie było trudne. Później było gorzej. Ludzie pytali mnie, gdzie zostały zbudowane nasze katamarany. Gdy odpowiadałem, że w Polsce, tracili zainteresowanie. "Tam nie ma luksusu" - mówili. (...) Teraz, po 20 latach, naprawdę można powiedzieć, że polskie jachty wyprzedzają te z francuskich czy włoskich stoczni - o łodziach z polskiej stoczni, które kupują znani z całego świata, rozmawiamy z Francisem Lappem, założycielem i prezesem Sunreef Yachts.
-
Przereklamowany kraj? Nieprawda. "Mógłbym tam mieszkać cały rok". Dlaczego Polacy go kochają?
Określenie, że każdy znajdzie tam coś dla siebie, jest być może oklepane, ale w przypadku Chorwacji sprawdza się w 100 procentach. Szukasz słońca? Jedź do Chorwacji. Trekking? Też Chorwacja. Biwak w parku narodowym? Oczywiście Chorwacja.
-
Widzieliście kiedyś taki hotel? Ten "balkon" jest tylko dla ludzi o mocnych nerwach
Hotele na całym świecie prześcigają się w zapewnieniu swoim gościom jak najciekawszych rozrywek i niezapomnianych doznań. Musimy przyznać, że hotel Refugio La Roca w Kolumbii znalazł nietypowy sposób na to, żeby przyciągnąć klientów. Zdecydowalibyście się wyjść na taki "balkon"?
-
Kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie? Nie wszędzie rządzi św. Mikołaj
Obdarowywanie się prezentami to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Wiele osób cały prezentowy proceder kojarzy ze św. Mikołajem, który w mroźnej Laponii przez cały rok razem ze swoimi elfimi pomocnikami ciężko pracuje, aby w grudniu uszczęśliwić podarunkami grzeczne dzieci i nie mniej grzecznych dorosłych. Ale czy rubaszny starszy pan w czerwonym płaszczu rzeczywiście ma monopol na rozdawanie prezentów?
-
20 krajów, z którymi ludzie mieli problem, aby wskazać je na mapie. Nietypowa lista
Indonezja, Kanada, Polska czy Australia. To tylko cztery z 20 krajów, które dla wielu osób okazały się trudne do wskazania na mapie. Lista została stworzona na podstawie badania przeprowadzonego wśród respondentów z całego świata. Pod uwagę brano jedynie kraje, których populacja przekracza 25 milionów.
-
Miała być miastem idealnym, utopią na pustkowiu. "Może ci się podobać lub nie, ale nie powiesz, że już coś takiego widziałeś"
W Egipcie budują od zera nową stolicę. Ma być miastem przyszłości. Czy tak się stanie? Przekonamy się z pewnością dopiero za jakiś czas. Trudno jednak pozbyć się skojarzeń z inną stolicą, która wyrosła na pustkowiu i z założenia miała być miastem idealnym, symbolem rozwoju i wzrostu. Choć zbubodwano ją już ponad 60 lat temu, wciąż pozostaje obiektem zainteresowania ludzi z całego świata.
-
Grecja. Problemy z polskimi certyfikatami szczepień. Mamy nowe informacje
Kilka dni temu w Grecji oficjalnie rozpoczął się sezon turystyczny. Podróżni, między innymi z Polski, którzy są zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19, nie muszą okazywać przy wjeździe negatywnego wyniku testu. Okazało się jednak, że pojawił się problem z polskimi zaświadczeniami. Chodziło o brak nazwy szczepionki na certyfikacie, czego wymagają greckie władze.
-
Majówka 2021. Piękne miejsca w Polsce na jednodniową wycieczkę. Świetny moment, by odwiedzić "śląską Fudżijamę"
Majówka w tym roku minie pod znakiem obostrzeń. Do 8 maja hotele nie będą mogły przyjmować gości, więc z dłuższymi wyjazdami trzeba się jeszcze wstrzymać. Nie oznacza to jednak, że długi weekend majowy musimy spędzić w domu. Można zorganizować jednodniowy wypad w któryś z urokliwych zakątków Polski.
-
Polacy po pandemii będą potrzebować leczenia i rehabilitacji. To może być szansa dla hoteli
Obostrzenia dotyczące hoteli zostały przedłużone na majówkę. Przedstawiciele branży nie ukrywają jednak, że majówka i tak się odbędzie, bo Polacy wyjadą za granicę lub skorzystają z szarej strefy. Polska Izba Hotelarzy postanowiła więc wyjść z inicjatywą, aby przynajmniej część hoteli mogła legalnie się otworzyć - nie tylko na długi weekend majowy, lecz także na przyszłość. - Pandemie mogą się powtarzać, może dochodzić do kolejnych kryzysów i hotele muszą przystosować się do zmian - mówi nam Marek Łuczyński, prezes PIH.
-
Lockdown na majówkę stał się faktem. "Polacy i tak wyjadą, działa szara strefa. Paranoiczna sytuacja"
Rząd ogłosił, że podczas tegorocznej majówki hotele i obiekty noclegowe nadal będą zamknięte. Obostrzenia związane z branżą mają obowiązywać do 3 maja. "Spodziewaliśmy się takiej decyzji. Jednak ona nie oznacza, że majówki nie będzie. Polacy wyjadą za granicę lub spędzą ją w kraju, gdzie część obiektów działa w szarej strefie" - mówi nam prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński.
-
W Łodzi powstaje Orientarium. Basen dla rekinów wypełnił się wodą. Otwarcie już za kilka miesięcy
Orientarium w łódzkim zoo powoli nabiera kształtów. Właśnie został wypełniony wodą podwodny tunel, w którym powstanie basen dla rekinów. Wokół tunelu znajdą się z kolei mniejsze akwaria, w których będzie można podziwiać m.in. koniki morskie. Otwarcie Orientarium zostało zaplanowane na wrzesień tego roku.
-
Domy za 1 euro kuszą ludzi z całego świata. Ale władze mają problem. Na horyzoncie pojawili się spadkobiercy
O domach we włoskich miasteczkach sprzedawanych za symboliczne 1 euro słyszał prawdopodobnie każdy. Chęć kupienia takiej nieruchomości zgłaszali ludzie z całego świata. Okazuje się, że ogromne zainteresowanie budynkami sprawiło, że do lokalnych władz zaczęli zgłaszać się spadkobiercy pierwotnych właścicieli.
-
Odnowili figurę i lawina ruszyła. Właściciel niezadowolony, konserwator boi się o jej los. "Nie wiem, co sobie myśleli"
Afera o figurę Matki Boskiej rozpętała się we wsi Miejsce niedaleko Wadowic. Właściciel posesji, na której stoi kapliczka z Maryją, poprosił o renowację obiektu. Figurę odnowił profesjonalista, jednak efekt nie spodobał się właścicielowi, który mówi o "zbezczeszczeniu". Sprawa nabrała rozgłosu, zaangażowali się w nią również wójt oraz Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
-
Porąbali drzwi do kaplicy, wchodzą na spodki. "Dobrze, że nikomu nie przychodzi do głowy porąbać drzwi na Wawelu"
Karkonoski Park Narodowy opublikował na swoim fanpage'u zdjęcia zniszczonych drzwi do kaplicy, która znajduje się na Śnieżce oraz turystów, którzy wspinają się na dach obserwatorium. Pracownicy KPN przypominają, że oba obiekty są zabytkami. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie.