Ordo Iuris radzi lekarzom, farmaceutom i... hotelarzom. Podwójne łóżka tylko dla małżeństw

Instytut Ordo Iuris wydał poradnik, w którym doradza przedstawicielom różnych branż, kiedy mają prawo powołać się na wolność sumienia w pracy i odmówić wykonania usługi. Skierowany jest nie tylko do lekarzy czy farmaceutów, lecz także innych przedsiębiorców, np. restauratorów i hotelarzy. Tym ostatnim zwraca uwagę m.in. na kwestię rezerwacji pokojów z podwójnymi łóżkami.

Więcej najnowszych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wydany przez Ordo Iuris poradnik nosi tytuł "Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy". Jego autorami są adwokaci Magdalena Majkowska i Jerzy Kwaśniewski. Zawarli w nim porady dla przedstawicieli różnych zawodów - nie tylko pracowników ochrony zdrowia, lecz także restauratorów, księgarzy czy hotelarzy. 

Wśród zagadnień, które Ordo Iuris porusza w swoim poradniku, są m.in.:

  • "czy przedsiębiorca może odmówić wykonania usługi z uwagi na światopogląd, wyznanie lub religię?",
  • "prawo pracownika do korzystania z wolności sumienia i wyznania oraz słowa",
  • "prawo do sprzeciwu sumienia lekarzy, pielęgniarek i położnych, farmaceutów".

Dowiadujemy się więc na przykład, że "przedsiębiorca ma prawnie zagwarantowaną możliwość sprzeciwu sumienia w sytuacji, gdyby wykonanie usługi było sprzeczne z wyznawanymi przez niego wartościami, co może wprost zakomunikować potencjalnemu usługobiorcy". Dalej Ordo Iuris podaje przykłady takich sytuacji. I tu właśnie pojawiają się hotelarze.

Dwuosobowe łóżka nie dla wszystkich? Tak twierdzi Ordo Iuris

Instytut pisze m.in., że "hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami". Nie jest to jednak jedyna porada dla tej branży. W poradniku czytamy również, że:

Właściciel hotelu z możliwością najmu sal konferencyjnych może odmówić udostępnienia sali w celu zorganizowania wydarzenia promującego postulaty ruchu politycznego LGBT, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu małżeńskich przywilejów jednopłciowym konkubinatom.

Inne przykłady dotyczą cukierni, które "mogą odmówić wykonania tortu ślubnego dla pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu przywilejów małżeńskich jednopłciowym konkubinatom", restauratorów, którzy udostępniają sale ślubne i którzy "mogą odmówić najmu lokalu dla pary jednopłciowej chcącej zorganizować w nim swoje wesele" oraz księgarzy, "którzy mogą odmówić dystrybucji książki zawierającej treści, których nie chcą promować".

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Ordo Iuris uważa, że "nie jest formą dyskryminacji lub wyrazem niechęci, jeśli przedsiębiorca nie chce angażować swojej firmy w promocję wartości sprzecznych z wartościami wspieranymi przez jego firmę".

Onet przywołuje wypowiedź dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, Mikołaja Pietrzaka. Ocenił, że niektóre z tych porad są "co najmniej ryzykowne prawnie". "Poradnik zawiera szereg porad, które, gdy zostaną zrealizowane na przykład przez przedsiębiorców mogą ich narazić na zarzuty działania dyskryminacyjnego i naruszenia zasad równego traktowania" - mówi. Pietrzak dodaje jednak, że stwierdzenie, czy doszło do dyskryminacji w określonej sytuacji, zależy od okoliczności sprawy. Dlatego też dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie radzi, aby zachować ostrożność.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl, podroze.onet.pl

Więcej o: