Zamek Czocha i inne budowle, gdzie czuć ducha historii. Zaplanuj wycieczkę po wyjątkowych zamkach w Polsce

Zamek Czocha to dawna warownia graniczna znajdująca się w miejscowości Sucha w województwie śląskim. Obiekt wyróżnia się malowniczym położeniem w sąsiedztwie Zalewu Leśniańskiego i jest tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy chcą poznać historię jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce. Gdzie jeszcze się udać, aby cofnąć się w czasie i poczuć niepowtarzalny klimat średniowiecznych (i nie tylko) budowli?

Zamek Książ w Wałbrzychu to jedna z najbardziej tajemniczych budowli w kraju

Zamek Czocha to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów turystycznych Śląska. Ale nie tylko on. Zamek Książ w Wałbrzychu to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Od zamku Czocha dzieli go odległość ok. 100 km. Jeżeli poruszasz się samochodem i masz wystarczająco dużo czasu, jest możliwość, aby podczas jednej wycieczki odwiedzić te dwie interesujące budowle. Zamek Książ to obiekt skryty wśród drzew, co doskonale widać z punktu widokowego, znajdującego się na trasie do zamku. Jedną z ciekawych możliwości poznania zamku Książ, jest nocne zwiedzanie z przewodnikiem. Nieopodal Zamku Książ znajduje się palmiarnia, która jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce.

Zamek Grodno na szczycie góry Choina. Musisz go odwiedzić

Zamek Grodno położony jest w odległości niespełna 20 km od zamku Książ. Dokładna data powstania budowli nie jest znana, ale pierwsza wzmianka potwierdzająca jego istnienie pochodzi z 1315 r. Zamek Grodno może poszczycić się bardzo malowniczym położeniem, stanowiąc punkt oddzielający Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie.

Zamek Moszna — bajkowa architektura, obok której nie można przejść obojętnie

Zamek Moszna to chyba najbardziej bajkowa budowla w Polsce. Znajduje się w województwie opolskim w niewielkiej miejscowości oddalonej od Opola o ok. 30 km. Zamek Moszna stanowi jedną z głównych atrakcji tego regionu Polski. Jego historia sięga połowy XVIII w. Architektura zamku Moszna przepełniona jest wpływami barokowymi, neogotyckimi i neorenesansowymi. Jako ciekawostkę podaję się, że liczba wież i wieżyczek zdobiących zamek, wynosi dokładnie 99.

Zamek w Mosznej — co warto zobaczyć w sąsiedztwie? 

Odwiedzając zamek w Mosznej, warto poznać także inny ciekawy obiekt w okolicy, tj. pałac w Kamieniu Śląskim. Historia grodu rycerskiego w miejscu obecnego pałacu sięga początku XII w. i związana jest z rodem Odrowążów. W 1183 r. urodził się Jacek Odrowąż, który po latach został uznany za świętego. W pałacu w Kamieniu Śląskim mieści się obecnie sanktuarium, a w miejscu, gdzie św. Jacek przyszedł na świat, znajduje się kaplica.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Zamek w Malborku — krzyżacka budowla obronno-rezydencyjna

Zamek w Malborku jest największym zamkiem w Polsce i w Europie. Jego budowa rozpoczęła się w 1280 r. i była kontynuowana przez następne lata, aż do poł. XV w. Zamek w Malborku składa się z Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Najpiękniejszy widok na zamek w Malborku rozpościera się od strony rzeki Nogat. Na zwiedzanie zamku w Malborku warto przeznaczyć kilka godzin. 

Zamek Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd. Okazała budowla w okolicy Zawiercia

Zamek Ogrodzieniec wchodził w skład Szlaku Orlich Gniazd, czyli średniowiecznego systemu, którego zadaniem była obrona granic Rzeczypospolitej. Znajduje się we wsi Podzamcze w województwie śląskim. Historia zamku Ogrodzieniec sięga przełomu XIV i XV w. Przez lata zamek zmieniał właścicieli, a ostatecznie popadł w ruinę. Ruiny zamku Ogrodzieniec są udostępnione turystom do zwiedzania.  

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Te miejsca są wręcz magiczneNajpiękniejsze zamki w Polsce. Te miejsca są wręcz magiczne Filip Warulik/Istock.com

Zamek Chojnik w Karkonoszach

Zamek Chojnik jest położony na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Jego historia sięga połowy XIV w. W ciągu wieków swojego istnienia zamek Chojnik przechodził z rąk do rąk. W 1675 r. wybuchł pożar, w wyniku którego zamek Chojnik został znacznie zniszczony i powoli zaczął popadać w ruinę. Dziś zamek Chojnik jest chętnie odwiedzany przez turystów i miłośników historii. Od ponad 30 lat na zamku odbywa się coroczny rycerski turniej kuszniczy.

Zamek Kliczków w województwie dolnośląskim to miejsce, gdzie można się zrelaksować

Zamek Kliczków w województwie dolnośląskim to miejsce historyczne, w którym obecnie mieści się centrum hotelowo-konferencyjne. Obiekt mimo to pozostaje do dyspozycji zwiedzających. Turyści mogą obejrzeć m.in. dziedziniec i zamkowe korytarze. Zamek Kliczków otacza urokliwy park.

Zamek Topacz we wsi Ślęza

Zamek Topacz to dawny obiekt historyczny, który został zaadaptowany na hotel i centrum relaksacyjne. Historia obiektu sięga początków XIV w. Zamek Topacz w ciągu stuleci swojego istnienia przechodził z rąk do rąk. Od 2011 r. jest obiektem noclegowym, a na jego terenie znajduje się m.in. muzeum motoryzacji.

Zamek w Niedzicy — zamek "Dunajec"

Zamek w Niedzicy to kolejny średniowieczny obiekt, który przyciąga wielu turystów. Usytuowany jest na wzgórzu malowniczej okolicy. Z tarasu widokowego zamku w Niedzicy rozpościera się przepiękny widok nie tylko na najbliższe otoczenie, ale także na ruiny zamku w Czorsztynie, leżące po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego.

Zobacz też: Pojechałam do jednej z piękniejszych wsi w Polsce i się zakochałam. Na pewno tam wrócę

Więcej o: