Podróżując po Polsce, mamy szansę odkrywać coraz nowsze zakątki i piękne miejsca, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. To właśnie kwintesencja poznawania świata.
Więcej informacji na temat ciekawych miejsc w Polsce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Miejscem wartym zobaczenia jest przecudny zamek w Mosznej w województwie opolskim, jego architektoniczny kunszt przyciąga turystów z całego świata, a wielu upatruje w nim bajkowości samego Walta Disneya.
Najstarsze informacje o wsi Moszna pochodzą z XIV wieku i podają, że nazwa wywodzi się od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w owym czasie.
Udokumentowana historia samego zamku sięga XVII wieku, kiedy to właścicielami posiadłości była rodzina von Skall. Po śmierci hrabiny, majątek odziedziczył hrabia Georg Wilhelm von Reiswitz, marszałek dworu Fryderyka Wielkiego, króla Prus.
Legendy głoszą, że w średniowieczu miejsce to należało Zakonu Templariuszy, co w znacznym stopniu pobudza wyobraźnię turystów. Historii jest jednak więcej, jak każdy zamek, także i ten skrywa różne tajemnice.
Krążą opowieści o snujących się duchach kobiet, jedna z nich przemierza korytarze, udając się do komnaty pana, zawsze w bezksiężycową noc. Druga z nich spaceruje po alejkach parku, ale tylko w blasku księżyca.
Choć zamek na przestrzeni wieków zmieniał swoich właścicieli, jego stan był nienaganny. Dopiero w XIX wieku w wyniku wybuchu pożaru uszkodzone zostały dachy, wnętrza i część ścian. Zdecydowano wtedy, że zamek nie tylko zostanie odnowiony, ale także rozbudowany. Dobudowano całe wschodnie skrzydło wraz z palmiarnią.
Nowa część urzeka po dziś dzień wielością wieżyczek, wykuszów i detali architektonicznych. W 1911 roku hrabia Franc Hubert rozpoczął drugą część prac rozbudowy zamku. Zaowocowały one odbudową zachodniej części, która została wykonana w iście renesansowym stylu. Efekty tych prac pozostały po dziś dzień i zachwycają oczy zwiedzających.
Bilety można zakupić na miejscu, ale także online na oficjalnej stronie zamku. Ceny są niewielkie. Można skorzystać z oglądania samego parku lub parku i komnat. Bilety kosztują od 9 zł ulgowy do 14 zł normalny jeśli chcemy zobaczyć wyłącznie park.
Decydując się na oglądanie komnat, wydamy od 21 do 33 złote na osobę, trzeba jednak pamiętać, że w poniedziałek, niedzielę i święta komnaty są otwarte tylko do godziny 18:00. Będąc jednak w tak uroczym miejscu, nie sposób nie wejść do środka, by przekonać się, jak ogromny kunszt artystyczny niesie ze sobą ten zamek.
Jeśli jesteście ciekawi, choć namiastki tego co możecie tam spotkać, udajcie się na wirtualny spacer po zamku, który umożliwia oficjalna strona obiektu. To rozbudzi waszą chęć doświadczenia na żywo piękna tego miejsca.