Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Planując jesienną wycieczkę na Dolnym Śląsku, nie sposób pominąć architektoniczną perełkę, jaką jest Zamek Książ w Wałbrzychu. To trzecia pod względem wielkości tego typu budowla w Polsce. Poza ciekawymi atrakcjami oferuje także ważną lekcję historii, spacer wśród pięknej przyrody i starych murów czy nocne zwiedzanie wzbogacone strasznymi legendami i ciekawostkami.
Zwiedzanie jest jedną z największych atrakcji Zamku Książ - turyści mogą skorzystać z oferty prywatnego przewodnika, który w ciekawy sposób opowie historię lub zdecydować się na wersję audioprzewodnika. Program w ciekawy sposób przedstawia losy panujących tu władców, ciekawostki architektoniczne czy legendy. Najistotniejsze są komnaty reprezentacyjne, przebudowane podczas działań wojennych. Ponadto to zobaczymy też Hol Myśliwski, Czarny Dziedziniec, Salę Rycerską i Salę Konrada. Cała trasa trwa około 90 minut.
Półkilometrowa podziemna trasa turystyczna to kolejny element wycieczki. Ciągnie wzdłuż miejsca poszukiwań domniemanego dworca kolejowego, z którym wiąże się legenda złotego pociągu. Poznamy m.in. tajemnice tego niezwykłego obiektu i teorie na temat funkcji, które mu przypisano. Warto wspomnieć, że istnieje także opcja nocnego zwiedzania - wzbogacona o straszne historie i legendy jest ciekawą atrakcją i przebiega w wyjątkowej atmosferze.
Książ oferuje także naukę przez zwiedzanie, spektakularną palmiarnię z 250 gatunkami roślin, Mauzoleum Hochbergów oraz zjawiskowe Tarasy Zamkowe skąd rozciąga się piękna panorama i widoki na okolicę.
Historia tego miejsca zaczyna się już w 1288 roku, właśnie wtedy książę Bolko I Surowy kazał wybudować warownię obronną. Zamek w późniejszych latach miał wielu właścicieli i przechodził z rąk do rąk. 11 czerwca 1509 roku stał się własnością Konrada I von Hochberga co zapoczątkowało wielkie zmiany i przebudowę. W 1943 roku obiekt zajęty przez nazistów był po raz kolejny remontowany - miał być najprawdopodobniej przerobiony na kwaterę Adolfa Hitlera. W tym okresie pod zamkiem powstały liczne tunele, które udostępnione są do zwiedzania. Od 1991 roku, obiektem zarządza gmina Wałbrzych - miejsce stało się ważnym punktem turystycznym, który chętnie jest odwiedzany o każdej porze roku.
Warto także wspomnieć, że Zamek Książ w Wałbrzychu jest trzecia pod względem wielkości tego typu budowla w Polsce. Wyprzedza go Malbork i krakowski Wawel. Okolica otoczona jest pięknem i zielenią Książańskiego Parku Krajobrazowego, co czyni obiekt jeszcze bardziej atrakcyjnym.
Na terenie obiektu obowiązuje kilka różnych biletów, można dobrać je w zależności od przysługujących ulg oraz interesującej nas trasy zwiedzania. Oferta podstawowa obejmująca zwiedzanie zamku z audioprzewodnikiem i palmiarnię (bez przewodnika) to koszt biletu normalnego - 49 zł, a ulgowego - 39 zł.
Dojazd do zamku nie powinien sprawić problemu - z centrum Wałbrzycha należy kierować się na drogę 35 i jechać w kierunku Świebodzic. Dla turystów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, dostępne są dwie linie autobusowe 8 i 12 - pozwalają dostać się pod sam zamek.