Zamek Książ w Wałbrzychu - wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić jesienią. Podajemy ceny i atrakcje

Jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska jest Zamek Książ w Wałbrzychu. Budowla zachwyca architektonicznym kunsztem, legendami i ciekawą historią - zwiedzanie warto zaplanować na cały dzień. Podpowiadamy, z których atrakcji skorzystać, jak dojechać, ile kosztują bilety oraz wyjaśniamy historię powstania.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Planując jesienną wycieczkę na Dolnym Śląsku, nie sposób pominąć architektoniczną perełkę, jaką jest Zamek Książ w Wałbrzychu. To trzecia pod względem wielkości tego typu budowla w Polsce. Poza ciekawymi atrakcjami oferuje także ważną lekcję historii, spacer wśród pięknej przyrody i starych murów czy nocne zwiedzanie wzbogacone strasznymi legendami i ciekawostkami. 

Zamek Książ - atrakcje turystyczne i zwiedzanie

Zwiedzanie jest jedną z największych atrakcji Zamku Książ - turyści mogą skorzystać z oferty prywatnego przewodnika, który w ciekawy sposób opowie historię lub zdecydować się na wersję audioprzewodnika. Program w ciekawy sposób przedstawia losy panujących tu władców, ciekawostki architektoniczne czy legendy. Najistotniejsze są komnaty reprezentacyjne, przebudowane podczas działań wojennych. Ponadto to zobaczymy też Hol Myśliwski, Czarny Dziedziniec, Salę Rycerską i Salę Konrada. Cała trasa trwa około 90 minut. 

Półkilometrowa podziemna trasa turystyczna to kolejny element wycieczki. Ciągnie wzdłuż miejsca poszukiwań domniemanego dworca kolejowego, z którym wiąże się legenda złotego pociągu. Poznamy m.in. tajemnice tego niezwykłego obiektu i teorie na temat funkcji, które mu przypisano. Warto wspomnieć, że istnieje także opcja nocnego zwiedzania - wzbogacona o straszne historie i legendy jest ciekawą atrakcją i przebiega w wyjątkowej atmosferze. 

Książ oferuje także naukę przez zwiedzanie, spektakularną palmiarnię z 250 gatunkami roślin, Mauzoleum Hochbergów oraz zjawiskowe Tarasy Zamkowe skąd rozciąga się piękna panorama i widoki na okolicę. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Zamek Książ w Wałbrzychu - jesienna atrakcja Dolnego Śląska

Historia tego miejsca zaczyna się już w 1288 roku, właśnie wtedy książę Bolko I Surowy kazał wybudować warownię obronną. Zamek w późniejszych latach miał wielu właścicieli i przechodził z rąk do rąk. 11 czerwca 1509 roku stał się własnością Konrada I von Hochberga co zapoczątkowało wielkie zmiany i przebudowę. W 1943 roku obiekt zajęty przez nazistów był po raz kolejny remontowany - miał być najprawdopodobniej przerobiony na kwaterę Adolfa Hitlera. W tym okresie pod zamkiem powstały liczne tunele, które udostępnione są do zwiedzania. Od 1991 roku, obiektem zarządza gmina Wałbrzych - miejsce stało się ważnym punktem turystycznym, który chętnie jest odwiedzany o każdej porze roku. 

Warto także wspomnieć, że Zamek Książ w Wałbrzychu jest trzecia pod względem wielkości tego typu budowla w Polsce. Wyprzedza go Malbork i krakowski Wawel. Okolica otoczona jest pięknem i zielenią Książańskiego Parku Krajobrazowego, co czyni obiekt jeszcze bardziej atrakcyjnym. 

Bilety i dojazd do Zamku Książ 

Na terenie obiektu obowiązuje kilka różnych biletów, można dobrać je w zależności od przysługujących ulg oraz interesującej nas trasy zwiedzania. Oferta podstawowa obejmująca zwiedzanie zamku z audioprzewodnikiem i palmiarnię (bez przewodnika) to koszt biletu normalnego - 49 zł, a ulgowego - 39 zł.

  • Wzbogacony pakiet oferuje zwiedzanie zamku z audioprzewodnikiem oraz bez przewodnika palmiarni  i uzdrowiska - cena to 50 zł za bilet normalny i 40 zł za bilet ulgowy.
  • Zwiedzanie zamku i zamkowych podziemi z audioprzewodnikiem oraz palmiarni bez przewodnika to koszt  69 zł. Bilet ulgowy kosztuje natomiast 59 zł. 
  • Z kolei wejście na trasę nocną zakupione w systemie online kosztuje 60 zł. Za bilet zakupiony na miejscu trzeba zapłacić 65 zł.

Dojazd do zamku nie powinien sprawić problemu - z centrum Wałbrzycha należy kierować się na drogę 35 i jechać w kierunku Świebodzic. Dla turystów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, dostępne są dwie linie autobusowe 8 i 12 - pozwalają dostać się pod sam zamek. 

Więcej o: