Spacer w chmurach. Atrakcja dla amatorów zapierających dech w piersiach widoków

Trzeba pokonać dziesiątki schodów i lęk wysokości, by w nagrodę podziwiać przepiękny krajobraz, niczym z lotu ptaka. Na amatorów wspinaczek i zapierających dech w piersiach widoków w Czechach czeka ponad 400 wież widokowych. Niektóre powstały już w XIX wieku.

Najstarszą budowlę, służącą dziś jako wieża widokowa, znajdziemy na południu Moraw, w miejscowości Lednice, w parku pałacowym. W roku 1802 Liechtensteinowie wznieśli tu minaret o wysokości 60 metrów. Po pokonaniu 302 schodów rozciągnie się nam przed oczami widok na Palavę i park lednicko-valticki. Wieża jest czynna od kwietnia do października.

Wieża w LednicyWieża w Lednicy fot. Jiri Jiroušek

Najstarsza w Czechach wieża widokowa została zbudowana w 1825 roku, w pobliżu czeskiego Krumlova. Oferuje wyjątkowy widok na czeskie Budziejowice, jezioro Lipno, a w piękną pogodę nawet na Alpy.

60-metrowa wieża widokowa na Petrínie w Pradze, z roku 1891, jest pięć razy mniejszą kopią paryskiej wieży Eiffla. Na wzgórze Petrin (327 m n.p.m.) można wjechać kolejką. Na szczyt wieży widokowej prowadzi 299 stopni, warto jednak je pokonać, by z góry podziwiać panoramę miasta.

Z wieży telewizyjnej w praskiej dzielnicy Žižkov, w ładną pogodę rozciąga się widok na odległość około 100 kilometrów.

Nadajnik telewizyjny w PradzeNadajnik telewizyjny w Pradze Fot. Michal Fic

Na kamienną wieżę na Decínskim Snežníku (północno-zachodnie Czechy), wzniesioną w roku 1864, prowadzą 153 schody. Z jej szczytu możemy zachwycać się panoramą czeskiej Szwajcarii.

Ze stacji meteorologicznej, istniejącej już od ponad 100 lat, umieszczonej na najwyższym szczycie czeskiego Średniogórza, Milešovce (837 m n.p.m.), w ładną pogodę rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze, Góry Izerskie i Pragę.

Ze szczytu Poledník na Szumawie (południowe Czechy) do roku 1990 spoglądali jedynie żołnierze Armii Czechosłowackiej. Po opuszczeniu terenu Szumawy przez wojsko, ściśle tajny obiekt został przebudowany. Dziś turyści mogą z 37-metrowej wieży podziwiać krajobraz regionu, a w piękną pogodę nawet szczyty Alp.

Malownicza panorama Karlowych Warów rozciąga się z wieży widokowej Diana. Z miasta pod wieżę dojedziemy kolejką.

Najwyższa góra Moraw Pradziad (1492 m n.p.m.) przyciągała turystów już w XIX wieku. W miejscu dawnej wieży widokowej w latach siedemdziesiątych XX wieku powstał nowoczesny nadajnik telewizyjny, przypominający startujący rakietoplan. Z tarasu widokowego zobaczymy pasmo Jesioników, a przy dobrej widoczności także Tatry.

Wspaniała wieża telewizyjna w JeszczedzieWspaniała wieża telewizyjna w Jeszczedzie fot. Milan Drahonovsky

Za wieżę telewizyjną na Jeszczedzie w Górach Izerskich architekt Karel Hubácek otrzymał w roku 1969 prestiżową nagrodę Perreta, przyznawaną przez Międzynarodową Unię Architektów. Obiekt, w którym znajduje się hotel z restauracją, stał się symbolem Liberca, położonego pod szczytem Jeszczedu.

Widok na PradziadaWidok na Pradziada Fot. Jirka Marak / shutterstock

Trasa w koronach drzew w Jańskich Łaźniach w KarkonoszachTrasa w koronach drzew w Jańskich Łaźniach w Karkonoszach fot. Petr Mareš

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się tak zwane trasy w koronach drzew lub trasy w obłokach. W ośrodku górskim Dolní Morava tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) znajdziemy trasę widokową na górze Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m. Całkowita długość trasy wynosi 750 metrów. Trasa jest dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki i Karkonosze ze Śnieżką. Na odważnych turystów czeka kryta zjeżdżalnia o długości 101 metrów.

Podobne trasy znajdują się także w ośrodku Lipno na Szumawie, w Jańskich Łaźniach w Karkonoszach i na Pustevnach w Beskidach.

Wieża widokowa w LipnieWieża widokowa w Lipnie fot. Libor Svacek

Drewniana wieża widokowa Velký JavornikDrewniana wieża widokowa Velký Javornik fot. Destinacni management turistické oblasti Beskydy-Valašsko

Amatorom widoków z lotu ptaka polecamy także odwiedzić drewnianą wieżę widokową Velký Javorník, umieszczoną na jedym z najwyższych szczytów Beskidu Morawsko-Śląskiego, pomiędzy Frenštátem pod Radhoštem i Rožnovem pod Radhoštem. Chociaż celem turystów jest najczęściej pobliski Radhošt, Velký Javorník jest także często odwiedzanym miejscem. Z wieży rozciąga się bowiem przepiękny widok na Beskidy – Łysą Górę, Smrk, Radhošt i na Jesioniki. Całkowita wysokość konstrukcji wynosi 25,9 metrów, są tu dwa tarasy widokowe – pierwszy na wysokości 15 metrów, a drugi na wysokości 20 metrów.

Na najwyższym szczycie Rudaw, Klínovcu (1244 m n.p.m.) stoi wieża widokowa o wysokości 80 metrów. Powstała już w XIX wieku. Po rozległym remoncie została otwarta dla turystów w 2013 roku.

Wieża widokowa w KlinovcuWieża widokowa w Klinovcu fot. Libor Svacek

Wieża widokowa JurkovicaWieża widokowa Jurkovica Fot. Mesto Rožnov p. Radhoštem

Unikatową wieżę widokową zobaczymy w Rožnove pod Radhoštem, na górze Karluv kopec, koło Skansenu Wołoskiego. Jest dziełem słynnego architekta Dušana Jurkovica.

Oryginalną wieżą widokową jest Bolt Tower na terenie dawnej huty żelaza w Ostrawie. Przypominająca śrubę konstrukcja, wykonana została ze szkła i stali i umieszczona nad Wielkim Piecem nr 1. Bolt Tower jest najwyżej położonym punktem geograficznym w mieście.

Ostrawa, Bolt TowerOstrawa, Bolt Tower Fot. topper-hurley / Shutterstock

Źródło: CzechTourism Polska

Więcej o: