Spacer w chmurach. Na Mazurach otwarto wieżę widokową. "Trzeba było się sotać, aby piknie wyszło"

Ma 35 m wysokości i aby na nią wejść, trzeba pokonać ponad dwa kilometry po pomostach i pochylniach. Nagrodą są widoki na rzekę Drwęcę, Wzgórze Dylewskie i Pojezierze Brodnickie. Na Mazurach, a dokładnie na wierzchołku Kurzej Góry w Kurzętniku stanęła drewniana wieża widokowa o wysokości 12-piętrowego wieżowca.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Wieża widokowa została wykonana z akacji. Różnica wysokości między szczytem budowli a stacją dolną wynosi około 70 m. Sama konstrukcja drewnianej wieży mierzy 35 m, czyli mniej więcej tyle, ile dwunastopiętrowy wieżowiec. Aby wejść na platformę widokową umieszczoną na szczycie, trzeba przejść 10 tys. kroków. Długość drewnianej ścieżki prowadzącej na szczyt to ponad 2 km, a to znaczy, że jest to najdłuższa w Polsce drewniana ścieżka napowietrzna w Polsce. Atrakcja dostępna jest dla każdego bez względu na ograniczenia.

Po drodze, wspinając się na górę, można poszerzyć swoją wiedzę z historii. Wieża góruje wszak nad terenami, które w średniowieczu znalazły się w samym centrum konfliktu polsko-krzyżackiego, dlatego tej tematyce została poświęcona ścieżka edukacyjna.

Prace budowlane trwały od 2019 roku. Konstrukcja jest dziełem zespołu cieśli z Nowego Sącza, który pracował pod okiem konstruktora z Bukowiny Tatrzańskiej Stanisława Czernika. Ten sam zespół postawił też wieżę w Krynicy-Zdroju. Cytując budujących atrakcję górali: "Trzeba było się sotać, aby piknie wyszło" (trzeba było być ogarniętym w każdej kwestii). Czy wyszło rzeczywiście "piknie"? Możecie sami ocenić, ponieważ wieża już została oddana do użytku. 

 

Spiaggia dei Conigli na wyspie Lampedusa Najpiękniejsze plaże w Europie. TripAdvisor opublikował ranking

Ile kosztują bilety? 

Wieża widokowa dostępna jest codziennie w godz. 9.00-16.00. Ostatnie wejście zaplanowano na godz. 16:00. Ile trzeba zapłacić za tego typu atrakcję? Bilet dla osoby dorosłej to koszt 55 zł, za ulgowy trzeba zapłacić 48 zł. W ofercie jest także bilet rodzinny: dwie osoby dorosłe z jednym dzieckiem zapłacą 129 zł, koszt biletu wzrasta przy kolejnym dziecku (plus 39 zł). Pociechy do lat czterech mogą wejść na wieżę za darmo. Bilety można kupić w kasach oraz online.

Pierwszy lotniskowy hotel kapsułowy w Polsce Pierwszy lotniskowy hotel kapsułowy w Polsce. "Doba hotelowa" niestandardowa

Kolejna inwestycja

Wieża została zbudowana w ramach projektu "Mazury 365" współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, którego celem jest wydłużenie sezonu turystycznego na Mazurach.

Za inwestycję odpowiedzialna jest Grupa Pingwina, z której inicjatywy podobna wieża stanęła w Krynicy Zdroju i zdobyła tytuł "Budowy roku 2019" w plebiscycie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Z gór swoje działania inwestorzy przenieśli na północ. Czy atrakcja na Mazurach również stanie się tak popularna jak w Jaworzynie Krynickiej?

Źródło: Grupa Pingwina

Więcej o: