Skywalk - Chorwacja oferuje spacer w chmurach z zapierającymi dech w piersiach widokami

Dla wielu turystów atrakcją, której nie potrafią sobie odmówić, jest skywalk. Chorwacja od pewnego czasu również oferuje odwiedzającym spacer w chmurach z zapierającymi dech w piersiach widokami. Oto, dlaczego warto wybrać się do Dalmacji na masyw Biokovo.

Biokovo: Skywalk w Parku Przyrody

Będąc w Chorwacji koniecznie trzeba odwiedzić Park Przyrody Biokovo. Skywalk to stosunkowo nowa atrakcja dla turystów, która sprawia, że odwiedzających ten chorwacki masyw górski w sezonie jest coraz więcej.

 

Biokovo to największy i najwyższy masyw górski w Dalmacji, którego najwyższym szczytem jest góra Świętego Jerzego (Sveti Jure). Wznosząc się na wysokość 1762 m n.p.m., jest drugim co do wysokości szczytem Chorwacji. W 1981 roku założono Park Przyrody Biokovo, którego zadaniem jest ochrona masywu Biokovo. Liczne ścieżki piesze i rowerowe wiją się na porośniętych winnicami, gajami oliwnymi i lasami sosnowymi zboczach. Ze szczytów masywu Biokovo podziwiać można niezapomniane widoki na morze, wyspy i Makarską Riwierę, a przy dobrej widoczności można nawet zobaczyć włoski szczyt Monte Calvo.

Skywalk (Chorwacja): spacer po szklanym chodniku

Wielu turystów na Biokovo przyciąga właśnie Skywalk. Chorwacja może pochwalić się malowniczymi widokami w wielu rejonach, jednak to właśnie taras widokowy w Dalmacji cieszy się ogromną popularnością i jest jednym z najczęściej odwiedzanych punktów w Chorwacji.

 

Skywalk Biokovo to punkt widokowy w formie szklanego tarasu w kształcie podkowy, wystający około 12 metrów znad krawędzi klifu. Znajduje się na przełęczy Ravna Vlaška, mniej więcej na trzynastym kilometrze drogi wiodącej na szczyt Sveti Jure, na wysokości 1228 metrów n.p.m. Dojazd wąską drogą od głównego wjazdu do Parku Przyrody Biokovo (w miejscowości Podgora) do punktu widokowego zajmuje około 30 minut. Skywalk Biokovo docelowo ma być szerszą inwestycją, w skład której mają wchodzić piesze i rowerowe szlaki dydaktyczne, a także centrum multimedialne. Póki co taras widokowy, podobnie jak cały park, czynny jest oficjalnie od kwietnia do października, a przy Skywalk Biokovo znajduje się parking, na którym można zostawić samochód.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Trasa widokowa: Makarska Riwiera z lotu ptaka

Droga na Sveti Jure to z pewnością najpopularniejsza w Chorwacji trasa widokowa. Makarska Riwiera jest doskonale widoczna ze Skywalk Biokovo i większość osób odwiedzających Park Przyrody Biokovo na obejrzeniu tego widoku poprzestaje. Jednakże warto udać się drogą na Sveti Jure dalej, odbić od głównej szosy w stronę schroniska, skąd prowadzi szlak na Vošac. Na ten szczyt o wysokości 1411 m n.p.m. można dostać się również bezpośrednio z Makarskiej Riwiery, jednak od wspomnianego schroniska wspinaczka na Vošac zajmie zaledwie około 20 minut. Panorama oglądana ze szczytu wydaje się jeszcze piękniejsza, niż ta widziana ze szklanego chodnika, natomiast na pewno jest to mniej uczęszczany punkt niż Skywalk Biokovo.

Widok na Biokovo z MakarskiejWidok na Biokovo z Makarskiej Autorstwa Gambitek - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3737797

Trasa widokowa: Chorwacja zaprasza w sezonie i poza nim

Kiedy jest najbardziej oblegana trasa widokowa? Chorwacja największą popularnością cieszy się oczywiście latem, ale Park Przyrody Biokovo, a co za tym idzie Skywalk Biokovo i droga na Sveti Jure, otwarte są do zwiedzania od początku kwietnia do końca października. W październiku na trasę można wjechać o godzinie ósmej (zamknięcie o 18:00), w kwietniu i wrześniu o siódmej (zamknięcie o 19:00), zaś od maja do sierpnia park otwarty jest od szóstej do dwudziestej. Ostatni wjazd dla pojazdów jest przewidziany na godzinę przed zamknięciem. W pozostałych miesiącach park nie jest oficjalnie otwarty do zwiedzania, jednak nie ma zakazu wstępu do niego. Należy pamiętać, że droga, choć dwukierunkowa, jest jednopasmowa i trzeba na niej zachować szczególną ostrożność.

Biokovo Skywalk: cena

Wjazd na teren Parku Przyrody Biokovo jest płatny, a bilet uprawnia również do wstępu na Biokovo Skywalk. Cena uzależniona jest od tego, na jaki okres kupowany jest bilet wstępu. Jeśli interesuje nas bilet na jeden dzień, musimy przygotować się na wyasygnowanie 8 euro od osoby. Do zakupu biletu ulgowego w cenie 5 euro uprawnieni są alpiniści będący członkami HPS, PZS lub PSHB, chorwaccy weterani, osoby niepełnosprawne oraz rowerzyści. Z prawa do bezpłatnego biletu mogą skorzystać dzieci do 7 lat, dziennikarze przygotowujący materiał o Parku (po uprzednim powiadomieniu) czy grupy szkolne. Istnieje też możliwość zakupienia biletu trzydniowego za kwotę 16 euro, biletu siedmiodniowego, za który zapłacimy 40 euro, zaś koszt zakupu biletu miesięcznego wynosi 160 euro. Cennik jest dużo bardziej rozbudowany i dostępny na stronie Parku Przyrody Biokovo. Bilety wstępu można zakupić wyłącznie online za pośrednictwem strony internetowej Parku, rezerwuje się je maksymalnie na 5 dni do przodu. Na teren Parku jednorazowo może wjechać 20 pojazdów o każdej pełnej godzinie. Park można zwiedzać indywidualnie (pieszo, rowerem, motocyklem, samochodem) lub w formie zorganizowanej przez autoryzowanych przewoźników. Do recepcji w wejściu do Parku należy przybyć na 5 minut przed umówioną wizytą.

Zobacz też: Prawdziwe wrota do piekieł? Można je zobaczyć w Turkmenistanie

Więcej o: