Lockdown w całej Polsce. Obostrzenia potrwają aż do kwietnia. Hotele zamknięte

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia ogłosił lockdown w całej Polsce. Obostrzenia zostaną rozszerzone na cały kraj od 20 marca i mają obowiązywać do 9 kwietnia. Dotyczy to również hoteli i innych obiektów noclegowych.

Początkowo obostrzenia wprowadzane były w poszczególnych województwach, ale podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia ogłosił, że lockdown obejmie całą Polskę. Rozpocznie się w najbliższą sobotę 20 marca i potrwa do 9 kwietnia.

Idą trudne czasy. Za tydzień możemy przekroczyć 30 tys., a może i wcześniej. To są liczby, które stanowią zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia

- powiedział Adam Niedzielski. "Jeśli dojdzie do drastycznego pogorszenia sytuacji, to być możemy będziemy musieli podjąć kolejne decyzje przed Wielkanocą" - przestrzegał.

Zobacz wideo Co z tzw. paszportami covidowymi? "Używanie słowa paszport w tym kontekście jest niefortunne"

Lockdown w całej Polsce. Jakie obostrzenia?

Rozszerzenie restrykcji na cały kraj oznacza, że zamknięte będą:

  • hotele,
  • kina i teatry,
  • muzea i galerie,
  • niektóre sklepy w galeriach handlowych (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi, w galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie,
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej)
  • stoki narciarskie,
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności),
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna.

Nie będzie ograniczeń w przemieszczaniu się.

Jeżeli chodzi o hotele, to wprowadzono kilka wyjątków. Mogą działać hotele robotnicze, dopuszczalne jest też przyjmowanie gości w podróży służbowej - dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

Więcej o: