Benidorm. Kiedyś jeden z najpopularniejszych kurortów. Dziś wisi nad nim widmo upadku. Działają cztery ze 150 hoteli

Benidorm to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Hiszpanii. Teraz jego przyszłość wisi jednak na włosku. Przez pandemię zamkniętych zostało aż 80 procent biznesów, a ze 150 hoteli działają tylko cztery.

Benidorm to hiszpańskie miasto we wspólnocie autonomicznej Walencja, w prowincji Alicante. Jest jednym z najpopularniejszych kurortów turystycznych w tym kraju. Jak jednak donosi telewizja RTVE, która poświęciła miastu swój niedawny reportaż, obecnie Benidorm znajduje się na krawędzi upadku.

Kryzys spowodowany jest przez pandemię, przez którą w mieście zamknięto lub zawieszono aż 80 procent biznesów. Brak turystów sprawił, że ich działalność stała się nieopłacalna, bo miasto było nastawione przede wszystkim na turystykę. Zamknięte są sklepy, w witrynach pozaciągane zostały żaluzje, w wielu miejscach wiszą znaki informujące, że obiekt jest do wynajęcia lub na sprzedaż. 

Ze 150 hoteli tylko cztery są otwarte. To pokazuje rozmiar tragedii

- mówi telewizji RTVE Paco Gascon, właściciel jednego z hoteli, który musiał zostać zamknięty po 40 latach działalności. Hotelarze żyją więc m.in. z zasiłków z programu ERTE, w ramach którego pracodawca zobowiązuje się, że ponownie zatrudni swoich pracowników przynajmniej na sześć miesięcy. Pracownicy, których praca tymczasowo została zawieszona, są rejestrowani w urzędach pracy i otrzymują zasiłek. Jedna z rozmówczyń stacji RTVE zwraca jednak uwagę, że są to niewielkie kwoty. "My w branży hotelarskiej otrzymujemy 70 proc. pensji, która sięga 700 euro" - mówi Maria del Carmen.

Rozgoryczenia nie kryje też burmistrz Benidormu Toni Perez. Ma pretensje do hiszpańskich władz, że niewystarczająco wspierają turystykę, a pompują "miliony euro" w przemysł samochodowy. 

 

Sprzedał instrumenty, prosił o pomoc rodzinę

Turystyka to jednak nie tylko hotele. To także wiele innych biznesów, które utrzymywały się dzięki przyjezdnym, którzy chętnie odwiedzali kurort. Turyści bawili się w klubach i dyskotekach, chodzili na koncerty i korzystali z innych rozrywek, które ofertowało miasto. Teraz wszystkie te miejsca będą potrzebowały wsparcia, aby znów stanąć na nogi.

Musiałem sprzedać instrumenty, zatrudnić się jako ogrodnik i poprosić o pomoc rodzinę. Jestem muzykiem, nie wymyślę siebie na nowo

- skarży się Kike Argendoña, który pracował w jednym z tamtejszych klubów.

W Benidormie mają nadzieję, że sytuacja poprawi się dzięki szczepieniom. W szczepionce upatrują szansy na normalność i powrót turystyki.

Do tej pory w Hiszpanii odnotowano ponad 3,2 mln zakażeń. Zmarło ponad 72,5 tys. osób. Wyleczonych zostało ponad 2,8 mln.

Zobacz wideo Jaki będzie sezon ślubny i wakacyjny?

Będą paszporty szczepionkowe w Hiszpanii?

Niedawno Hiszpania ogłosiła, że chce rozpocząć sezon turystyczny 14 maja. Kilka dni później miałyby zostać wprowadzone paszporty szczepionkowe w tym kraju. Potwierdziła to hiszpańska minister turystyki Reyes Maroto w rozmowie ze stacją telewizyjną Antena 3.

Możemy rozpocząć wdrażanie paszportu szczepionkowego 19 maja, kiedy w Madrycie rozpoczną się międzynarodowe targi turystyczne FITUR.

Na razie nie ma szczegółowych informacji o tym, jak paszport będzie działał oraz jakich obostrzeń powinni spodziewać się turyści w trakcie sezonu. Na ten moment przy wjeździe do Hiszpanii trzeba okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (akceptowane są testy PCR, TMA i RT-LAMP). Badanie musi zostać wykonane w ciągu 72 godzin przed terminem przyjazdu. Wynik testu powinien być wydany w jednym z czterech języków: hiszpańskim, angielskim, niemieckim lub francuskim.

Ponadto wszyscy pasażerowie muszą wypełnić formularz sanitarny na stronie www.spth.gob.es lub przez bezpłatną aplikację Spain Travel Health. Po wypełnieniu formularza generuje się kod QR, który będzie skanowany po przybyciu do Hiszpanii. Do 9 maja 2021 roku na terytorium Królestwa Hiszpanii obowiązuje stan alarmowy. Obowiązują ograniczenia w poruszaniu się w godzinach 23:00-6:00 (godziny obowiązywania ograniczeń mogą być modyfikowane przez władze miejscowe). Więcej szczegółów znajduje się na stronie gov.pl.

Więcej o: