Przewoźnik nie obniża lotów w pandemii. Ryanair latem uruchomi ponad 1800 tras

Jak zamierza latać Ryanair w pandemii? Gdy spojrzy się na dane opublikowane przez OAG Schedule Analyser, można mieć wrażenie, że irlandzki przewoźnik nie zamierza kasować tras. Będzie latać do 221 lotnisk w 37 krajach.

W sezonie letnim Ryanair planuje wykonywać loty aż na 1809 trasach. Tak wynika z analiz przeprowadzonych przez OAG Schedule Analyser. Okazuje się, że w letnim rozkładzie Ryanair planuje wykonywać o 12 procent więcej lotów niż w analogicznym okresie 2020 roku, ale ledwie 71 procent tego, co w 2019.  Przewoźnik dopasowuje politykę swojego działania do pandemii i koncentruje się na organizacji lokalnych lotów w poszczególnych krajach.

Zobacz wideo Wielkanoc bez spotkań rodzinnych? Marek Posobkiewicz komentuje

Letni rozkład na raty

Ryanair letni rozkład zamierza wprowadzać na raty. Część połączeń zostanie wznowiona pod koniec marca, ale start większości, zwłaszcza wakacyjnych lotów, został zapowiedziany na majówkę. 

Irlandzkie linie lotnicze stawiają na loty krajowe. Taka interpretacja ciśnie się na usta po opublikowaniu kilka dni temu  rozkładów lotów w Hiszpanii i we Włoszech. Na Półwyspie Iberyjskim Ryanair będzie realizował aż 70 tras krajowych (o 40 procent więcej niż w zeszłorocznym sezonie letnim) i wykonywał aż 800 lotów tygodniowo na 21 lotnisk. Dodał również dziewięć nowych tras, takich jak: Alicante-Ibiza, Alicante-Menorka, Majorka-Saragossa, Menorka-Sewilla, Majorka-Teneryfa, Malaga-Menorka, Alicante-Lanzrote, Majorka-Santander i Fuerteventura-Walencja.

Taką samą strategię przewoźnik przyjął we Włoszech. Ryanair również ogłosił uruchomienie kolejnych pięciu tras krajowych: z Alghero do Katanii, Palermo i Pescary, a także z Rimini do Cagliari i Palermo. W Italii irlandzkie linie lotnicze planują latać na 100 trasach krajowych (o 65 więcej niż rok temu) i realizować na nich ok. 1500 lotów tygodniowo. Przewoźnik zauważył potencjał we Włoszech i na ten kraj postawił nacisk, planując letni rozkład lotów. Bergamo znalazło się na trzecim miejscu lotnisk z najbogatszą. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż siedem tras z Włoch, z czego aż sześć to połączenia krajowe.

Zarządzanie dokumentami Covid-19

Warto dodać, że Ryanair wprowadził swój "paszport covidowy", w aplikacji powstanie funkcja: zarządzanie dokumentami Covid-19. Pasażerowie wszystkie dokumenty dotyczące koronawirusa będą mogli bezpiecznie  przechowywać w jednym miejscu i w łatwy sposób przedstawić na lotnisku w dniu podróży.

"Ryanair jest przekonany, że unijny program szczepień spowoduje zniesienie obecnych ograniczeń w podróżowaniu do UE przed wakacjami szkolnymi, a pasażerowie będą mogli korzystać z nowej funkcji w aplikacji Ryanair, gdzie w jednym miejscu będzie można zamieścić wszystkie dokumenty Covid-19, co znacznie ułatwi przedstawienie ich na lotnisku w dniu podróży" - czytamy w komunikacie. 

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wprowadzenia nowej funkcji w aplikacji – zarządzanie dokumentami COVID-19 jednocześnie przygotowując się na powrót rodzinnych wakacji latem 2021 roku. Wielu klientów Ryanair wybierze się na pierwsze wakacje od ponad roku, stosując się do nowych wytycznych podróży, a nowa funkcja aplikacji Ryanair umożliwi zapisanie i przechowywanie wszystkich dokumentów Covid jak wyniki testów PCR, formularze lokalizacyjne pasażera czy świadectwa szczepień w jednym miejscu bez konieczności drukowania papierowych wersji" – mówi Dara Brady, dyrektor marketingu Ryanaira.

 Źródło: OAG / Ryanair

Więcej o: