Bułgaria. Rawda i Primorsko - małych kurortów czar

Gdzie spędzić urlop w Bułgarii, by nie było tłoku? Rawda i Primorsko to mniejsze kurorty, idealne na rodzinny urlop.

Rawda

Niewielka, ale w ostatnim czasie bardzo intensywnie rozwijająca się miejscowość, która może być dobrym pomysłem na wakacje w pobliżu atrakcyjnego Nesebyru, choć bez typowego dla tego miasta tłoku i drożyzny. Wakacje w Rawdzie mogą być o tyle interesujące, że znajdziemy tu wszystko, co potrzebne Polakowi, by nad morzem być szczęśliwym: plażę, słońce, ciepłe morze, interesującą okolicę (blisko do Nesebyru!), a do tego jest zdecydowanie taniej, niż np. w Słonecznym Brzegu (choć, między Bogiem a prawdą, wszędzie jest taniej niż w Słonecznym Brzegu). W Rawdzie jest zdecydowanie spokojniej niż w dużych kurortach, aczkolwiek trudno też mówić o tym, by w miasteczku było nudno. Jak grzyby po deszczu pojawiają się tu małe kawiarenki, restauracje i kluby, w sezonie przemysł rozrywkowy rozkręca się na dobre i proponuje dość urozmaicony wachlarz ofert, z których z pewnością wybierzemy coś dla siebie. W Rawdzie lepiej się będą czuły rodziny z dziećmi czy ludzie nastawieni na spokojny wypoczynek, natomiast osoby oczekujące gorących imprez i zabawy do białego rana uznają pewnie to miejsce za mało interesujące.

Rawda - dojazd, połączenia i orientacja

Rawda jest połączona z pozostałymi miejscowościami wybrzeża wygodną trasą E87. Miejscowość nie leży bezpośrednio przy tej drodze, lecz jest od niej oddalona o ok. 1 km. Z Rawdy bardzo blisko jest do Nesebyru. By tam dotrzeć, nie trzeba wyjeżdżać na trasę międzymiastową, ponieważ wzdłuż brzegu biegnie droga łącząca obie miejscowości. W granicach Rawdy nosi ona nazwę Nesebyrskiej. Do Rawdy jeżdżą regularnie i często zarówno autobusy z Burgas (średnio co pół godziny) i Nesebyru (co 20 min), jak też prywatne busy oraz taksówki, dojechać więc można tu bardzo łatwo. Bilety nie są niedrogie, na trasie do Nesebyru kosztują 0,80 lw, do Słonecznego Brzegu - 1,20 lw; bilety sprzedaje konduktor w autobusie. Dodatkowo z Rawdy do Nesebyru w sezonie mniej więcej co pół godziny jeździ kolejka kołowa (2 lw) - ponieważ jedzie się w odkrytym pojeździe, podróż kolejką jest całkiem przyjemna. Taka wyprawa może być alternatywą dla przejazdów busami, bo chociaż pojazd jedzie wolno, podróż nie trwa zbyt długo.

Rawda - orientacja

Główna ulica miasteczka Rawda nosi nazwę Makedonija. To na niej latem koncentruje się życie Rawdy - znajdziemy tu sklepiki z pamiątkami, hotele, bary, restauracje, ulicznych sprzedawców kukurydzy i lodów itp. Przy zbiegu ulic Makedonija i Sw. Kirił i Metodi jest mały placyk, stanowiący centrum miasteczka. Mieszczą się tu poczta, przystanek, przy którym zatrzymują się busy, i kilka restauracji. Od ulicy Makedonija odchodzą inne uliczki, przy których wciąż pojawiają się nowe budynki, w tym wiele hoteli. Czasem można odnieść wrażenie, że Rawda jest jednym wielkim placem budowy. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że miejscowość nie zamieni się kiedyś w drugi Słoneczny Brzeg - duży, zatłoczony i przeraźliwie drogi. W Rawdzie nie sposób się zgubić, bo jest to niewielka miejscowość skoncentrowana przy morzu. Wzdłuż brzegu, równolegle do ulicy Makedonija, ciągnie się uliczka, nosząca poetyczną nazwę Morskie Dźwięki (Morski zwuci). Warzywa i owoce warto kupować na straganach przy bocznych ulicach, przy głównej ulicy Makedonija bywa czasem niemal o połowę drożej. W sklepie naprzeciwko poczty jest duży wybór alkoholi.

Primorsko

Niewielka miejscowość, będąca kurortem klimatycznym, znana jest z cudownej, ciągnącej się na odległość 10 km plaży - najdłuższej i najładniejszej w tej części wybrzeża. Primorsko leży na niewielkim półwyspie, wysuniętym między Diabelską Zatokę oraz zatokę Stampolu. W czasach socjalizmu miasto było siedzibą Międzynarodowego Centrum Młodych im. Georgiego Dimitrowa. Przyciągało corocznie tysiące młodych aktywistów z całego świata, którzy mieszkali w ogromnych, wspólnych namiotach. Chociaż centrum Primorska stanowi gęsto zabudowany moloch, to jednak MMC i pobliskie tereny przybrzeżne są bardzo przyjemne. Jak na miejsce przeznaczone dla młodych przystało, miasteczko oferuje także wiele sposobności aktywnego wypoczynku.

Primorsko - dojazd i połączenia

Z Sozopolu do Primorska jest ok. 23 km, więc samochodem można ten dystans przejechać dość szybko. Samo miasteczko leży troszkę na uboczu trasy E87. Primorsko jest jednym z punktów docelowych dla przewoźników wyjeżdżających z dworca w Burgas. Istnieją także w miarę częste połączenia z Sofią, za pomocą autobusów bezpośrednich bądź przelotowych, zdążających do Achtopola lub Kitenu. Dworzec autobusowy jest ulokowany na wschodnich peryferiach miasta, niedaleko zjazdu z szosy E87. Do centrum dojść można ul. Treti mart, która wiedzie niemal na koniec półwyspu.

Primorsko - orientacja

Ponieważ Primorsko nie jest dużym miastem, dość szybko poznamy większość jego zaułków. Przez całe miasto ciągną się równolegle trzy ulice: Treti mart, Ropotamo oraz Briz. Ulice te łączą się ze sobą poprzez przecznice, łatwo więc będzie nam odnaleźć właściwą drogę.

Primorsko - okolica

W odległości ok. 4 km na północ od Primorska znajduje się rezerwat Ropotamo, utworzony w 1940 r. dla ochrony ujścia rzeki o tej samej nazwie. Rzeka, mająca zaledwie ok. 50 km długości, jest w górnym biegu słodkowodna, tworzą ją dwie mniejsze rzeczki Rosenska i Cerowska, wypływające ze stoków Starej Płaniny. W dolnym biegu - za sprawą morza Ropotamo staje się słonowodna.

Na obszarze 1001 ha, jaki zajmuje rezerwat, znajduje się wiele interesujących i unikatowych obiektów przyrodniczych, takich jak liman rzeki Ropotamo, niezwykłe formacje skalne, ulubione przez ptaki mokradła i trzęsawiska, czy wyjątkowe na tej szerokości geograficznej lasy namorzynowe. W pobliżu zatoki Arkutino znajduje się błotniste bajoro o tej samej nazwie, porosłe liliami wodnymi. Niedaleko zatoki jest skalista i pokryta trawą Wyspa Świętego Tomasza, nazywana też Wyspą Węży. Występuje tu kilka chronionych gatunków kaktusów. Samo ujście rzeki Ropotamo tworzy piękną zatokę. W rezerwacie wolno poruszać się wyłącznie po wyznaczonych trasach. Kilku przewoźników oferuje niepowtarzalną podróż na łodziach wzdłuż rzeki. W okolicy zbudowano niedawno kilka kompleksów turystycznych, co wywołało sprzeciw obrońców natury, który obawiają się degradacji tych dziewiczych niemal terenów.

Zaplanuj wakacje w Bułgarii

Hotele w Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

Loty do Bułgarii

Bułgaria w serwisie Podróże.gazeta.pl

Więcej o: