Bułgaria. Albena - kurort na wakacje

Albena zajmuje najpiękniejszą część wybrzeża Bułgarii, na północ od Warny i na południe od przylądka Kaliakra.

Albena jest dużym kurortem i kąpieliskiem, leżącym 25 km od Warny i 8 km od Bałcziku. Zajmuje najpiękniejszą część wybrzeża na północ od Warny i na południe od przylądka Kaliakra.

Kompleks turystyczny Albena powstał w 1958 r. i należy do największych w Bułgarii. Swą nazwę kurort zawdzięcza bohaterce jednego z bardziej znanych opowiadań Jordana Jowkowa, klasyka literatury bułgarskiej. Opowiadanie zatytułowane właśnie Albena przedstawia historię pięknej kobiety, która swoim urokiem potrafi zdobyć każdego mężczyznę; niestety, jej uroda doprowadza do tragedii. Piękna plaża długości 6 km i szerokości 30-100 m, z piaszczystymi wydmami, uznawana jest za jedną z najlepszych na bułgarskim wybrzeżu. Woda w morzu o temperaturze 24°C (głębokość w odległości 200 m od brzegu wynosi ok. 1,6 m) i przewaga słonecznych dni przyciągają wielu wczasowiczów. Niestety, ten kurort jest dość drogi - wszystko, łącznie z owocami, jest droższe niż w okolicznych wioskach. Różnice w cenie widać, gdy się pojedzie np. do sąsiedniego Kranewa.

Albena - dojazd i połączenia

Albena jako duży i znany kurort ma nienajgorsze połączenia z większymi miejscowościami w regionie. Bez żadnych problemów dojedziemy tu zarówno z Warny, jak też z Bałcziku międzymiastową trasą E87. Z Bałcziku możemy poza tym dojechać lokalną drogą, wiodącą wzdłuż morskiego brzegu. O dojechaniu do Albeny informują nas nie tylko drogowskazy, ale także duże rondo, przez które musimy przejechać. Do Albeny regularnie kursują autobusy i prywatne busy z Warny. Można tu podjechać także taksówką (najwięcej ich stoi przed warneńskim dworcem kolejowym). Z dworca w Albenie odjeżdżają autobusy do Warny, Dobricza, Bałcziku, Kawarny i mniejszych miejscowości w regionie. W sezonie na tych kierunkach autobusy kursują co ok. 30-60 min. Istnieje również połączenie z Sofią, oraz Wielkim Tyrnowem.

W lecie po całym kurorcie jeździ kolejka (w postaci samochodu z przyczepionymi wagonikami), ułatwiająca poruszanie się po Albenie i będąca atrakcją dla dzieci. To wpaniała okazja do tego, by w miły i relaksujący sposób poznać najważniejsze punkty miasta. Albena - orientacja Albena nie jest szczególnie dużym kurortem, więc dość łatwo można się tu odnaleźć. Dwie główne ulice biegną od ronda na trasie E 87 w kierunku brzegu morskiego. Jedną z nich dojedziemy do Bałcziku, a druga kończy się sporym parkingiem tuż przy plaży. Pomiędzy tymi dwiema drogami głównymi jest kilkanaście mniejszych ulic zabudowanych hotelami, knajpkami i całym zapleczem turystycznym.

Albena - wydarzenia i festiwale

Potrzeby ducha zaspokoimy, wybierając się na jedno z przedstawień teatralnych lub koncert czy też odwiedzając galerię sztuki. W początkach czerwca odbywa się tu międzynarodowy festiwal telewizyjny Złota Albena, poświęcony programom muzycznym i rozrywkowym, który zamienia ten kurort w centrum bułgarskiego przemysłu reklamowego i telewizyjnego. Atrakcją również jest odbywający się w czerwcu festiwal "Folklor bez granic", na którym zobaczymy i usłyszymy zespoły folklorystyczne z całej niemal Europy. Na przełomie sierpnia i września odbywa się w Albenie festiwal pod nazwą Dobrudża Śpiewa i Tańczy. Na festiwalu prezentowane są porywające i nieraz bardzo żywiołowe wykonania ludowych pieśni i tańców, nie tylko bułgarskich. Od 2003 r. organizowany jest pod koniec września w Albenie oraz Dobriczu festiwal parad "Złoty Pompon", na którym występują m.in. grupy mażoretek z całej Bułgarii, demonstrujące sposoby "podgrzewania" atmosfery na zawodach sportowych i świątecznych defiladach. Ponadto odbywa się tu mnóstwo imprez mniejszego kalibru niemal przez cały rok, szczególnie w sezonie letnim, tak iż z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Więcej o: