Bądź IN: Stambuł

Stambuł ze swoimi 15 milionami mieszkańców to zatłoczone i ruchliwe centrum finansowo-handlowe, które nabiera coraz większego znaczenia dla Europy, Bliskiego Wschodu oraz krajów byłych republik radzieckich. Jest to zarówno śródziemnomorskie, jak i bałkańskie miasto.

IN - 20 miast w nowej, wyjątkowej serii - kolejny tom co piątek! Zamówisz w Kulturalnym Sklepie>>

Stambuł - Intro

Z całą pewnością nie odwiedziłam wszystkich miast na świecie, ale z powodu wieloletniej pracy w Stambulskiej Fundacji na rzecz Kultury i Sztuki, gdzie zajmowałam się organizowaniem międzynarodowego festiwalu teatralnego, musiałam wiele podróżować, aby móc śledzić zagraniczne spektakle teatralne i taneczne. Jako menedżer Tanztheater sceny światowej sławy, pojechałam na tournée u boku Piny Bausch i po raz kolejny miałam okazję zobaczyć wiele największych i najważniejszych metropolii świata.

Istnieje wiele miast, w których od razu poczułam się jak w domu, są też takie, do których nie mam ochoty wracać. Niektóre z nich położone są wśród wspaniałej przyrody, inne zachwycają architekturą, w niektórych znajdują się fantastyczne zabytki. W jednych panuje doskonały klimat, jeszcze inne fascynują nowoczesnością, w niektórych można się wspaniale zabawić, w innych panuje artystyczny przepych. Większość miast, w których byłam do tej pory, miała tylko jedną bądź co najwyżej kilka z tych cech.

Zdaję sobie sprawę, że dla każdego z nas miasto rodzinne stanowi najbardziej dogodną lokalizację - bez względu na to, czy znajduje się w górach, nad morzem, czy gdzieś na pustyni - dobrze znane dźwięki i zapachy zawsze dodają nam otuchy. Ze mną nie jest inaczej i pomimo że odwiedziłam tyle wspaniałych miejsc, za każdym razem łapię się na tym, że porównuję je do miasta, które lubię najbardziej, do mojego miasta rodzinnego - Stambułu.

Pisząc ten artykuł, chciałam zaprezentować to niezwykle nęcące, ekscytujące i piękne miasto tym, którzy go jeszcze nie widzieli, oraz tym, którzy już tu byli, po to, aby skorzystali z moich wskazówek, kiedy tu wrócą, bo nie mam wątpliwości, że to zrobią. Każdy zapewne wie, że Stambuł jest jedynym miastem na świecie, które leży na dwóch kontynentach, a morze dzieli je na dwie części. Wielu turystów dziwi to, że Bosfor jest niewiele szerszy od zwykłej rzeki. Mimo że wiele najpiękniejszych miast na świecie położonych jest nad wodą - rzeką, jeziorem czy morzem - Stambuł jest jedynym, które przepoławia Bosfor mieniący się błękitem, turkusem i zielenią. Niewiele rzek ma takie barwy.

Stambuł ze swoimi 15 milionami mieszkańców to zatłoczone i ruchliwe centrum finansowo-handlowe, które nabiera coraz większego znaczenia dla Europy, Bliskiego Wschodu oraz krajów byłych republik radzieckich. Jest to zarówno śródziemnomorskie, jak i bałkańskie miasto.

Przez całą swoją historię niezwykłą atrakcyjnością przyciągało różne cywilizacje, dlatego nieprzypadkowo Stambuł był stolicą trzech imperiów (Cesarstwa Wschodniorzymskiego, Bizantyńskiego i Imperium Otomańskiego), co także jest unikatowe na skalę światową. Tym, którzy nigdy tu nie byli, trudno będzie sobie wyobrazić, jak miasto o takim przepychu może przynosić ukojenie. Odpowiedź jest prosta - ma ono tyle twarzy, że nietrudno przejść z jednego nastroju w drugi. Idąc z Taksim (centrum części europejskiej) zatłoczoną ulicą Istiklal z jej starymi tramwajami, rozlicznymi sklepami otwartymi do późnych godzin nocnych, kawiarniami znajdującymi się na bocznych uliczkach, w których można zapalić fajkę wodną, targiem rybnym na Galatasaray, otoczonym tawernami i restauracjami, kawiarniami i klubami na bardzo modnej ulicy Asmali Mescit, dochodzimy doTünelu, skąd podziemną koleją możemy dojechać do Karaköy. Niespodziewanie docieramy do mostu Galata przecinającego Złoty Róg, gdzie czekają łodzie, którymi możemy popłynąć do azjatyckiej części miasta, do Bosforu albo na którąś z Wysp Książęcych znajdujących się na Morzu Marmara. Miasto doskonale nadaje się do spacerów, dlatego zawsze proszę odwiedzających mnie przyjaciół, żeby zabrali ze sobą wygodne buty.

Podobnie jak w przypadku innych wielkich miast i metropolii najbardziej dogodnymi porami roku na odwiedzenie Stambułu są wiosna i jesień. Zimy bywają chłodne (duża wilgotność), deszczowe, a czasem nawet pada śnieg. Lato natomiast zdaje się być gorętsze każdego roku (temperatura może przekraczać 40 st. C). Stambuł najpiękniejszy jest wiosną, kiedy na brzegach Bosforu kwitną bzy, a całe miasto zdobią kolorowe tulipany, symbol Stambułu. Niewiele osób wie, że cebulki tulipanów wywodzą się właśnie stąd (kiedy jeszcze Stambuł nosił nazwę Konstantynopol) i były w średniowieczu eksportowane do Holandii - handlowi towarzyszył niemały rozlew krwi, ponieważ cebulki warte były wtedy więcej niż złoto.

Uwielbiam różnorodność, jaką oferuje Stambuł, ponieważ monotonia szybko mnie nudzi, a czasami wydaje mi się zabójcza. Nawet jeśli nie wychodzę z domu przez kilka dni, wiem, że tuż za moim progiem miasto tętni życiem. Stambuł otoczony jest morzem, co otwiera wiele możliwości, z których warto skorzystać. W ciepłe letnie wieczory, najlepiej podczas pełni, warto wynająć jedną z łodzi, które pływają po Bosforze, i z przyjaciółmi rozkoszować się chłodną bryzą dającą ukojenie po gorącym dniu. Na łodziach można także zjeść kolację - rybę bądź kebab, w zależności od upodobań. Podczas rejsu przepływa się pod wielkimi wiszącymi mostami łączącymi Azję z Europą, a nasze oczy cieszą przepiękne drewniane domy stojące na brzegu Bosforu. Kiedy miniecie fortecę Rumeli, zapewne zaskoczy was widok wschodzącego księżyca za fortecą Anadolu, po azjatyckiej stronie miasta.

Krótka wycieczka łodzią na jedną z wysp, gdzie można spędzić noc w którymś z przepięknych, secesyjnych, drewnianych hoteli, może być ciekawą i relaksującą alternatywą dla miejskiego gwaru. Po wyspach nie wolno jeździć samochodem, ale można wynająć rower albo udać się na przejażdżkę dorożką, jedynym dozwolonym środkiem transportu, i podziwiać chrześcijańskie lub prawosławne klasztory. Na większości wysp znajdują się wspaniałe plaże, które zachęcają do popływania.

Jak każde miasto także Stambuł ma swoje obowiązkowe atrakcje, których nie można pominąć. Gwoździem programu jest wizyta w starej części miasta, gdzie znajdują się unikatowe zabytki. Jeśli nie byłeś w Hagi Sofii, Błękitnym Meczecie czy pałacu Topkapi (wszystko można obejrzeć w jeden dzień), to nie mów, że byłeś w Stambule. Nie mniej ważna niż obejrzenie tych zabytków jest przechadzka po Kapaliçar i, czyli Krytym Bazarze, Bazarze Egipskim, zwiedzanie kościoła św. Zbawiciela na Chorze (Kariye Müzesi), jednego z najstarszych kościołów bizantyjskich z unikatowymi mozaikami, czy Meczetu Sulejmana pochodzącego z XVI w., arcydzieła słynnego budowniczego Sinana.

Niezapomnianym przeżyciem może być także wizyta w hammanie, czyli łaźni tureckiej (np. Çemberlita Hamam lub Cagaloglu Hamam), ale przed wejściem należy zapytać o cenę oraz pamiętać o tym, że dla mężczyzn i kobiet przeznaczone są osobne łaźnie.

W mieście znajdują się dziesiątki muzeów, w których prezentowane są zarówno historyczne, jak i współczesne kolekcje. Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej ukazują historyczne walory miasta. W ciągu ostatnich lat swoje drzwi otworzyło wiele ważnych muzeów prezentujących historyczne oraz współczesne, prywatne kolekcje. Muzeum Sadberk Hanim, Stambulskie Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sabanci czy Muzeum Pera to tylko kilka z nich. W każdym znajdują się kawiarnie bądź restauracje, jeśli mielibyście ochotę na chwilę przerwy. Z kawiarni w Stambulskim Muzeum Sztuki Współczesnej można podziwiać wspaniały widok na stare miasto. Biennale, które odbywa się co dwa lata, stanowi nie lada atrakcję dla miłośników sztuki. Na terenie miasta znajduje się także sporo galerii, w których możemy zobaczyć ekspozycje stałe oraz wystawy czasowe sztuki współczesnej i najnowszej. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się także różnego rodzaju aukcje antyków oraz dzieł sztuki.

Stambuł jest także rajem dla ludzi kochających zakupy. Zupełnie inaczej niż na Krytym Bazarze robi się zakupy w bardziej ekskluzywnych miejscach, takich jak ulica Istiklal, dzielnica Ni anta i po europejskiej stronie czy dzielnica Kadiköy i sławna Bagdat Caddesi po stronie azjatyckiej. Niezwykle przyjemny może być spacer wąskimi uliczkami w okolicach Wieży Galata, ponieważ dzielnica ta została niedawno odrestaurowana i stała się bardzo popularna. To właśnie tu tureccy projektanci mody prowadzą swoją atelier i ekskluzywne butiki.

W Stambule znajdują się także ogromne centra handlowe położone po obu stronach miasta, w tym Istanbul Forum, popularne dzięki ogromnemu akwarium, Cevahir w dzielnicy ?i li - największe centrum handlowe w Europie, Kanyoni, którego nowoczesna architektura przyciąga nie tylko amatorów zakupów, czy Istinye Park, które oferuje tureckie I międzynarodowe marki z najwyższej półki. Wszystkie sklepy otwarte są do późnych godzin nocnych, a także w niedziele.

Zarówno ja, jak i moi przyjaciele czerpiemy dużo radości z odwiedzania targów, które odbywają się w różne dni tygodnia w poszczególnych dzielnicach. Można tam kupić nie tylko świeże i tanie warzywa, owoce, sery oraz inne ekologiczne produkty, ale także ubrania, buty, tekstylia oraz wszystko, czego tylko dusza zapragnie, po bardzo atrakcyjnych cenach (należy się targować!). Targi są ulubionym miejscem spotkań lokalnych kobiet, które doskonale wiedzą, co i gdzie najtaniej kupić. Turcja znana jest z wyrobów tekstylnych, więc na targu można znaleźć także ubrania znanych marek. Pchli targ, który odbywa się w każdą niedzielę w Feriköy, również wart jest odwiedzenia.

Podobnie jak w całej Turcji także w Stambule znajdziemy doskonałe jedzenie - czy będą to otomańskie specjały, wykwintne dania w ekskluzywnej restauracji, kebab czy rybna kanapka prosto z łodzi w dzielnicy Eminönü. Turcy uwielbiają jeść, a kolacja w jednej z tawern, która rozpoczyna się od mezedes, składa się z wielu potraw i bywa zakrapiana raki, najpopularniejszym napojem alkoholowym z anyżu i winogron, a może trwać wiele długich godzin. Najlepsze restauracje i kluby mają swoje zimowe i letnie lokale. Zimą możecie poznać ich wnętrza, natomiast latem przenoszą się na wybrzeże Bosforu, dzięki czemu macie okazję delektować się orzeźwiającą bryzą wiejącą od Morza Czarnego. Na Galatasaray, jedynej sztucznej wyspie leżącej na Bosforze, rozrywki dostarczają rozliczne restauracje, bary i kluby podobne do tych, które możemy napotkać wzdłuż wybrzeża Kuruçe me. Ortaköy, dzielnica rybacka, w której znajduje się przepiękny mały meczet zaraz u brzegu morza, to także ciekawe miejsce do odwiedzenia w niedzielne popołudnie. W Ortaköy odbywa się jarmark rękodzieła i jest tu wiele kawiarni oraz restauracji.

Miasto cieszy się bogatym życiem nocnym. Poza popularnymi letnimi klubami w Kuruçe me bardzo wiele modnych miejsc znajduje się także w centrum Stambułu. Jednym z nich jest Babylon, gdzie możemy posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu tureckich i zagranicznych artystów. Są tu także kluby jazzowe, takie jak Nardis, kluby gejowskie, rockowe oraz różnego rodzaju dyskoteki, od placu Taksim aż po Tünel. Muszę przyznać, że w porównaniu z innymi wielkimi metropoliami Stambuł jest stosunkowo bezpiecznym miastem. Mimo to, podobnie jak wszędzie, panują tu określone zasady, których warto przestrzegać. Sprzedaż i zażywanie narkotyków są surowo zabronione. Poza tym Stambuł nigdy nie śpi i jest zdecydowanie jednym z najbardziej rozrywkowych miast na świecie. Po wieczorze zakrapianym dużą ilością alkoholu warto wstąpić do baru zupnego (çorbaci) i skosztować zupy przed wschodem słońca.

Jeśli odwiedzacie Stambuł latem i macie dosyć tłumów, korków i hałasu, wybierzcie się na Kilyos lub ?ile, plaże leżące na europejskim i azjatyckim wybrzeżu Morza Czarnego. Znajdują się tam także hotele, więc możecie spędzić kilka dni, ciesząc się słońcem i piaskiem. Stambuł, którego przeważająca część populacji ma poniżej 25 lat, jest ciekawym miastem dla młodych ludzi, ale również dla miłośników sztuki, historii, przyrody, shopoholików, amatorów dobrej kuchni, a także rodzin i samotnych rodziców. Miasto jest przyjazne dzieciom i zapewnia im mnóstwo atrakcji, takich jak Muzeum Nauki Vehbi Koç znajdujące się niedaleko Złotego Rogu czy położone tuż obok Miniaturk, muzeum na otwartym powietrzu, gdzie można zobaczyć miniaturowe modele największych atrakcji oraz najważniejszych zabytków stambulskich i tureckich.

Wyjątkowym wydarzeniem jest maraton w Stambule, którego trasa prowadzi przez most nad Bosforem, co oznacza, że raz do roku można przebiec z Europy do Azji. W Stambule odbywają się wyścigi Formuły 1, a także wiele międzynarodowych festiwali: Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Festiwal Teatralny, Festiwal Muzyczny, Festiwal Jazzowy oraz Biennale Sztuki Współczesnej, które stanowią niemałą atrakcję. Miłośnicy muzyki klasycznej mogą się delektować występami najsłynniejszych muzyków i orkiestr z całego świata w niezwykłym wnętrzu Hagia Eirene (jednego z najstarszych kościołów bizantyjskich). W amfiteatrze w pobliżu centrum miasta organizowane są występy taneczne, a fani muzyki rockowej mogą się wybrać na koncert na stadionie znajdującym się na brzegu Bosforu. Myślę, że jeśli teraz nie przerwę, to nigdy nie uda mi się skończyć.

Reasumując: Stambuł to niezwykłe przeżycie. Przeżycie pełne kolorów, dźwięków, zapachów i smaków. Niekończąca się symfonia skomponowana z orientalnych i okcydentalnych melodii przeplatających się ze sobą, gdzie ogłuszający dźwięk klaksonu konkuruje ze skrzeczeniem mew i buczeniem wielkich tankowców i statków, które z gracją unoszą się na falach Bosforu, a nawoływanie muezinów z wysokich minaretów łączy się z odgłosem bicia kościelnych dzwonów. Mawiają, że Stambuł jest jak piękna, seksowna, lecz także kapryśna kobieta - nigdy nie wiadomo, co się tu może wydarzyć

***

ISTANBUL

I have surely not visited all of the world's cities, but thanks to many years' work at the Istanbul Foundation for Culture and Arts - where I was responsible for programming the international theatre festival - I travelled a lot to see theatre and dance productions abroad. Later on, when I toured with Pina Bausch for a couple of years as the manager of her world famous Tanztheather, once again I had the opportunity to visit many of the largest and most important cities all around the world.There are many cities where I instantly felt at home and others where I hardly wanted to go back... Some were located in fantastic natural surroundings, some had impressively beautiful architecture, some were fascinating thanks to their historical remains, some had a perfect climate, some were captivating with their extreme modernity, some were fun, and some were packed with artistic wealth. Mostly all of the cities I have seen and visited so far possessed only one or some of these basic characteristics.I am well aware that, for all of us, our hometown is the most convenient environment to live in - be it in the mountains, by the seaside or far away in the desert, its familiar sounds and scents always offer a generous comfort... It is no different in my case. Despite all those wonderful cities I travelled to, I always found myself comparing them to the one and only city I like the most, my hometown: ISTANBUL! This article's main aim is to present this extremely challenging, exciting and beautiful city to those who have not yet seen it, and - for those who have already been here - to give some insider hints on how to make the most of their next trip, for I am sure they will come back.Surely everybody knows that Istanbul is the only city in the world which is located on two continents and divided into two parts by the sea. Many visitors are surprised when they see that the width of the Bosphorus is no greater than that of a river. Even though many of the world's most beautiful cities are located on water - be it a river, lake or sea - Istanbul is the only one where the sea splits the city in two halves, with a feast of colours from deep, dark blue to turquoise or even green... Only very rarely do rivers have this colour. With more than 15 million inhabitants, Istanbul is a very crowded, busy and rushing business, finance and trade hub. It gains more and more importance for Europe, the Middle East, and the former Soviet countries around the Black Sea.

It is also a Mediterranean and Balkan city. Throughout its history, the city was always the centre of attraction for every civilization; thus, it is not by coincidence that it served as the capital of three empires (the East Roman, Byzantine and Ottoman Empires), which is also unique in historical terms. For those who have never been here, it may be difficult to imagine how a city of this expanse can be of any "comfort" at all. The answer is simple: the city has so many different faces that you can easily switch from one mood to another. For instance, when you walk from the Taksim (the centre of the European part) along the crowded Istiklal street - with its old trams, various stores open until far into the night, its water pipe coffee shops in the side streets, its fish market further down in Galatasaray, surrounded by taverns and restaurants, and by cafes and clubs at Asmalimescit, a very hip quarter at the end of the street - you arrive at Tünel, where you can take the cable car through the tunnel down to Karaköy. Suddenly, you find yourself at the Galata Bridge that crosses the Golden Horn, where boats await to take you to the Asian side of the city, onto the Bosphorus or to one of the Prince Islands, located at the entrance of the Sea of Marmara. The city is pedestrain-friendly; I always tell friends who visit me to bring a pair of comfortable shoes. Just like in the case of every big metropolis, the best time to visit Istanbul is spring or autumn. The winters can be quite cold (humidity!) with plenty of rain and even snow, and the summers get a little hotter every year (up to 40 C, sometimes more!). Istanbul shows its most beautiful face in springtime, when the shores of the Bosphorus are covered with lilacs and the city is flooded with multiple colours of tulips - the symbol of the city.

Not many people know that in the Middle Ages, tulip bulbs originally came from this city (then called Constantinople) and were exported to Holland - at times, much blood was shed in this trade, as tulip bulbs where far more precious and important than gold.I like the variety that Istanbul offers, for routine can be very boring or even deadly for me. Even if I do not leave my house for one or two days, I know that there is a vibrant world waiting outside my door. Just the fact that the city is surrounded by sea offers many possibilities to benefit from. On warm summer nights, preferably on ones with a full moon, it is always fun to hire one of the many boats which go up and down the Bosphorus, where you can spend a couple of hours with friends profiting from the comforting cool breeze after a hot day. The boats also serve dinner with fish or kebab, depending on your choice. You travel under the two huge suspension bridges which connect Asia with Europe, and you may be amazed by the sight of the wonderful wooden houses along the shores of the Bosphorus. Once you pass the Rumeli fortress, you will be surprised to see the moon rising behind the Anadolu fortress just across the bay on the Asian side. A short trip by boat to one of the islands - where you can stay the night in one of the wonderful, Art Nouveau wooden hotels - can be a completely different and relaxing alternative to the sometimes hectic life downtown. As there are no cars allowed on the islands, you can hire bicycles or hire a ride by horse coach - the only legal form of transport - around the island to visit some of the Christian or Orthodox monasteries . Most islands have wonderful beaches, where swimming is possible.As in all cities, there are also "must-do's" and "must-see's" in Istanbul.

The main attraction is unquestionable a visit to the old part of town, with its unique monuments and historical sites. If you have not visited the Haghia Sophia, the Blue Mosque, and the Topkapi Palace (all possible to visit in a day!), you have not been to Istanbul at all! But apart from these sights, other 'musts' include the stroll through the Kapaliçar i (the Covered Bazaar) and the Egyptian Spice Bazaar, or a visit to the Chora Museum (Kariye Müzesi), one of the oldest Byzantine churches, with its unique mosaics, or the Süleymaniye Mosque, a masterpiece by the famous architect Sinan, dating back to the 16th century. A visit to one of the historical hamams can also be a very exiting experience (Çemberlita Hamam or Cagaloglu Hamam, for instance). But be sure to ask for the price when entering and don't forget that hamams are always divided into men's and women's areas.The city offers dozens of various museums with historical as well as modern collections. The Archaeological Museum or the Museum of Turkish Islamic Art display the historical wealth of the city. Also, in recent years, many other important museums with historical or modern private collections have opened up. The Sadberk Hanim Museum, the Istanbul Modern, the Sabanci Museum or the Pera Museum, to name a few. They all have nice cafes or restaurants, if you feel like a break; the cafe in the Istanbul Modern has the best view of the old city's classical skyline. The Biennale held every two years in different modern and historical locations is also a very important attraction for art lovers.

There are also many art galleries spread throughout the city, offering temporary or permanent exhibitions of modern or contemporary art. Also, various kinds of antique and art auctions have become very fashionable in recent years.Istanbul is also a shopaholic's paradise. The shopping at Kapaliçar i and around differs from the fine shopping quarters like Istiklal Street, Ni anta i on the European side, or Kadiköy and very famous Bagdat Caddesi on the Asian side. It is also very nice to stroll through the narrow streets around the Galata Tower, a quarter that has been renovated in recent years. Hip and popular, this is where Turkish haute couture and fashion designers opened up their showrooms and exclusive boutiques. Last but not least: Istanbul also offers huge shopping malls located on both sides of the city. To name a few: Istanbul Forum, famous for its famous aquarium; Cevahir (in the ?i li district), the biggest shopping mall in Europe; Kanyoni, whose very modern architecture might attract non-shoppers; and Istinye Park, which offers top Turkish and international brands. Generally, all shops are open long into the night and also on Sundays.For me and my friends, it is always big fun to visit one of the weekly markets, which open up in certain quarters on different days. These markets offer not only the freshest and cheapest vegetables, fruit, cheese and all other organic foods, but also clothing, shoes, home textiles and whatever else you can think of, all for very reasonable prices (bargaining is recommended!). These markets are preferred by all local women, who know where to get what, and for the best possible price. Since Turkey is a textile producing country, even brand clothing can be found in these markets. The flea market which opens up every Sunday at Feriköy is also great fun to visit.Food is always excellent in Istanbul, like all over Turkey; be it an Ottoman speciality or nouvelle cuisine in one of the fancy restaurants, a döner kebab next door or a fish sandwich made directly on the fishing boats at Eminönü. Turkish people enjoy their food very much and dinner in one of the fish taverns - where you start with many different kinds of mezes and eat through many courses and drink Raki - the most popular alcoholic drink made with grapes and anise - can last for many hours.

Many of the fine restaurants and clubs have winter and summer locations. In the wintertime, you can visit the indoor locations, whereas in the summertime, many of them move to their open-air summer resorts at the shores of the Bosphorus, where you can spend a nice time taking in cool breeze that softly blows from the Black Sea. Galatasaray Islet, being the only artificial island on the Bosphorus, is a very popular place for entertainment in summertime with its various restaurants, bars and clubs, similar to the ones located along the shores of Kuruçe me. Also, the old fishermen's quarter of Ortaköy - which boasts its beautiful little mosque right on the water - is always a nice destination to visit on Sundays, with its handicraft market and many coffee shops and restaurants.The city also has a very vivid nightlife. Apart from the very popular summertime clubs at Kuruçe me, there are also very hip clubs downtown. Babylon - with live music performed by Turkish and international musicians - is still one of the most popular ones. There are also jazz clubs, like Nardis, several gay clubs, rock clubs, a variety of discos - mostly located downtown, between Taksim and Tünel. Compared to similar metropolises of this size, I can say that Istanbul is quite a safe city. But again, as in all cities, there are also some unwritten rules you should better obey. For instance, dealing or even consuming drugs is highly risky and strictly prohibited. Otherwise, Istanbul never sleeps and is definitely one of the most entertaining cities in the world. And when you are about to end an alcohol-heavy night, you can go to one of the very popular soup-houses (çorbaci) to get one last tripe soup before sunrise. If you should visit Istanbul in the summer months and you feel like you have had enough of the crowds, heavy traffic and ambient noise, you can easily go out to Kilyos or ?ile, the closest beaches on the European and Asian coasts of the Black Sea. There are also many hotels, where you can spend a few days and enjoy the sand beaches.

Generally speaking, Istanbul is not only a very inspiring city for young people, with the majority of the population under 25, but also for art lovers, history and nature freaks, shoppers, gastronomes, as well as for families or single parents. The city is very children-friendly and there are a lot of facilities that kids may enjoy, like the Vehbi Koç Science Museum located on the Golden Horn or, almost next to it, Miniaturk - an open-air museum displaying miniature models of the main attractions and important monuments of Istanbul and Turkey. The Eurasian marathon, organised annually, is a unique event - with its incomparable route over the Bosphorus Bridge, where you can cross between Europe and Asia by foot only once a year. Formula 1 races are held in Istanbul, as well as a host of international festivals organised throughout the year; the International Istanbul Film Festival, Theatre Festival, Music Festival, Jazz Festival or Contemporary Art Biennale are the most important highlights of the season. You can enjoy classical music concerts performed by world famous musicians and orchestras amongst the unique atmosphere of the Aya Irini (one of the oldest Byzantine Churches) or watch a dance performance in the open-air Amphitheatre, almost in city centre. You might prefer a rock concert at the Arena venue, located just off the shores of the Bophorus...

I think that if I do not stop here, there will be no end to my writing. In short: Istanbul is an experience; an experience of colours, sounds, scents, tastes; an endless symphony composed of oriental and occidental melodies melting into one another; where the deafening sound of the car horns competes with the cry of the seagulls or the roar of the huge tankers and ships that gracefully go up and down the Bophorus; where the adhan called out by the muezzins from the heights of the minarets sound out in unison with the rhythm of the church bells. You know what they always say about this city: Istanbul is like a beautiful, sexy, but capricious woman; you never know what will happen next...

Kolekcja przewodników IN

embed

IN Miasta - to seria nowoczesnych, dwujęzycznych (polsko-angielskich) poradników dla podróżnika, poszukującego oryginalnych i nietuzinkowych miejsc.

W 20 tomach prezentuje 20 miast świata i to, co najlepszego mają do zaoferowania. Oprowadza po najmodniejszych klubach. Otwiera drzwi lokali, które nie dla każdego są dostępne. Wie, które sklepy są na topie i radzi, jak i jakie robić w nich zakupy; które galerie są najbardziej ekstrawaganckie i kogo w nich można spotkać. Wskazuje najlepsze hotele, restauracje, kafejki i bary. Pokazuje prawdziwe życie wielkich miast, ich puls i rytm. Żadnych zabytków, historii, nudnego zwiedzania. Tylko praktyczne porady: ceny, godziny otwarcia, adresy, nazwy. Wszystko sprawdzone i z ostatniej chwili.

Kolekcja obejmuje następujące tomy. Co piątek ukazuje się nowy.

1. IN Barcelona

2. IN Praga

3. INMediolan

4. IN Paryż

5. IN Amsterdam

6. IN Bruksela

7. IN Antwerpia

8. IN Berlin

9. IN Marrakesz

10. IN Madryt

11. IN Tel Awiw

12. IN Stambuł

13. IN Budapeszt

14. IN Rzym

15. IN Lizbona

16. IN Wiedeń

17. IN Kopenhaga

18. IN Sztokholm

19. IN Nowy Jork

20. IN Londyn

Pojedyncze tomy lub całą kolekcję przewodników IN w promocyjnej cenie kupisz w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: