Cud Chorwacji. Riwiera Makarska

Riwiera Makarska to cudowne miejsce, gdzie wysokie góry schodzą prosto do morza. Zachwyca kryształowo czystą wodą, urokliwymi miasteczkami i wioskami, niezliczonymi zatoczkami oraz mnóstwem porozrzucanych wysp i wysepek.

Chorwacja to kraj, który ma bardzo wiele do zaoferowania. Riwiera Makarska to jeden z jej najpiękniejszych regionów. Niepowtarzalne, żwirowe plaże ciągną się tu przez 60 kilometrów. Turystów przyciągają gwarne, modne kurorty, liczne miejsca do uprawiania sportów wodnych oraz urokliwe, odgrodzone wapiennymi skałami zatoczki, w których można odnaleźć ciszę i spokój. Wiele tutejszych miejscowości chlubi się błękitną flagą - międzynarodowym znakiem najwyższej czystości kąpielisk. Są na Riwierze Makarskiej też plaże dzikie, na których można się relaksować pod parasolami stuletnich pinii, rosnących gęsto przy samym brzegu.

Makarska

Głównym ośrodkiem turystycznym regionu jest Makarska . Od niej przyjęła nazwę cała Riwiera. Centrum Makarskiej jest stare miasto urządzone w śródziemnomorskim stylu. Nowa część posiada mnóstwo hoteli, willi, sklepów, restauracji. Słynna, piękna plaża o nazwie Donja Luka rozciąga się na szerokości 1500 metrów. Jest tu też wiele klubów i pięknie położona plaża dla nudystów. Makarska leży u stóp góry Biokovo , która jest jedną z największych atrakcji w okolicy. Warto poświęcić jeden dzień i wspiąć się na jej szczyt. Z 1700 metrów n.p.m jak na dłoni widać szmaragdowe Morze Adriatyckie oraz Brac (trzecią co do wielkości wyspę Chorwacji) i Hvar słynący z uprawy lawendy). Są podobno dni gdy ze szczytu można dostrzec nawet Włochy.

Riwiera Makarska - kurorty

Na północny-zachód od Makarska znajdują się takie miejscowości jak Brela, Baška Voda, Promajna, Bratus i Krvavica, a na południowy-wschód - Tucepi, Podgora, Drašnice, Igrane, Zivogosce, Blato, Drvenik, Zaostrog i Gradac. Wszystkie mają do zaoferowania szeroki wachlarz turystycznych atrakcji takich jak piękne krajobrazy, antyczne pamiątki, pyszne jedzenie oraz przytulne hotele i lokale. Warto odwiedzić zwłaszcza kurorty Brela, Baška Voda i Tucepi. Brela stała się w ostatnich latach jednym z najbardziej ekskluzywnych i najbardziej pożądanych celów podróżnych w Dalmacji. Miał na to wpływ ranking magazynu Forbes, w którym miejscowa plaża została uznana za najpiękniejszą w Europie. Mimo iż rozwinął się tu przemysł turystyczny, przyroda wciąż pozostała nienaruszona. Promenada pełna modnych knajpek i ekskluzywnych hoteli została wkomponowana między morze i sosnowe lasy. Pełno tu źródeł czystej wody do picia i urokliwych ścieżek spacerowych. Tucepi to miejscowość położona na miejscu dawnych antycznych budowli. Słynie z najdłuższej plaży na Makarskiej Riwierze ciągnącej się około 3 km, wzdłuż której także znajduje się promenada.

Riwiera Makarska jest także dobrą bazą dla tych, którzy lubią podróżować. Stąd łatwo się dostać do Splitu, do znanego sanktuarium Maryjnego Medugorje lub też można wyruszyć do Dubrownika, który każdego zachwyci swoją architekturą i niezwykłą panującą tu od stuleci atmosferą. Z Makarska codziennie wypływają promy na bajeczne wyspy Brac, Hvar i Korcula.

Informacje praktyczne

Dojazd samochodem. Z Cieszyna do Makarska jest około 1128 km. Trasa: Cieszyn- Żilina - Bratysława - Wiener Neustadt - Graz - Maribor - Zagreb - Karlovac - Posedarje - Śibenik - Śestanovac - Makarska.

Samolotem można dolecieć do Dubrownika lub Splitu i stamtąd dostać się do Makarska autobusem.

Znajdź LOT!

Znajdź hotel!

Więcej o: