Czarnogóra to bardzo młode państwo. Powstało 3 czerwca 2006 roku po odłączeniu się od Serbii. Jest bardzo atrakcyjnym, a przede wszystkim nie do końca odkrytym regionem, gdzie turystyka nie rozwinęła się jeszcze w pełni. Mimo niedawnych konfliktów, Czarnogóra szybko podnosi się z trudności gospodarczych i politycznych. Jako kraj nadmorski, z ciepłym klimatem podzwrotnikowym na wybrzeżu a alpejskim w dalekich górach, chętnie inwestuje w rozwój turystyczny. Choć jego powierzchnia jest niewielka, bo można ją porównać do wielkości województwa podkarpackiego, skupia w sobie wiele cech, jakich mógłby mu pozazdrościć niejeden duży kraj. To region pełen magicznych zakątków, zachwycający błękitnymi wodami Adriatyku i wysokimi górami schodzącymi wprost do morza. Góry zajmują niemal całą powierzchnię Czarnogóry z wyjątkiem wybrzeża Adriatyku oraz Doliny Zety, gdzie znajduje się stolica Czarnogóry - Podgorica. Wzdłuż wybrzeża państwa ciągnie się 75 kilometrów pięknych plaż i uroczych zatoczek. Spotkamy tu więc pokryte bujną roślinnością wybrzeże, ale także szare, posępne góry i niedostępne, dzikie tereny.
O atrakcyjności Czarnogóry decydują jednak nie tylko liczne bogactwa natury. Kraj może się poszczycić całym mnóstwem zabytków, z których wiele znalazło są na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. W tym niewielkim państwie znajdziemy wiele średniowiecznych miasteczek, przepełnionych baśniową atmosferą oraz miejscami zapierającymi dech w piersiach. Oto kilka z nich:
Licząca 2500 lat Budva jest najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym w Czarnogórze. To czarnogórska perełka, zwana niekiedy Dubrownikiem w miniaturze. Otaczające miasto góry w połączeniu z morzem dają niezapomniany widok. Znajdujące się tu plaże należą do najpiękniejszych nad Adriatykiem. Najpopularniejsza Slovenska plaža rozciąga się szerokim łukiem na długości 1600 m. Budva to także pozostałości starożytnych budowli, średniowieczna zabudowa centrum, prawosławne świątynie, architektura w stylu śródziemnomorskim, weneckim oraz wspaniała roślinność. Piękna, odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1979 roku starówka pełna jest cennych zabytków i tajemniczych zakamarków. Nad nią góruje cytadela, z której szczytu można podziwiać cudowny widok na miasto i okolice. Na uwagę zasługuje także doskonale wkomponowana w zabudowę katedra św. Jana oraz stojąca ukośnie na placu cerkiew pod wezwaniem Trójcy Świętej, pochodząca z 1804 roku. Amatorzy rozrywki także znajdą tu coś dla siebie. Biegnąca wzdłuż plaży i portu promenada w nocy tętni życiem.
Kilka kilometrów na południowy wschód od Budvy znajduje się osada Sveti Stefan, która niegdyś była wyspą, a obecnie została na stałe połączona z lądem. Za wjazd na jej teren trzeba zapłacić, ale warto. To najbardziej fotogeniczne miejsce na czarnogórskim wybrzeżu. Granatowe morze omywa stłoczone domki z czerwonymi dachami, urocze sklepy oraz piękne kościoły od wieków pozostające w nienaruszonym stanie. Turyści z przyjemnością spacerują pomiędzy wąskimi, malowniczymi uliczkami. Na wyspie znajdują się także trzy cerkiewki i luksusowe hotele, w których często wypoczywają znani bogacze.
Kotor to najlepiej zachowane na terenie Czarnogóry i Serbii miasto z zabudową średniowieczną. Zabytkowa część miasta w 1979 r. trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kotor leży na krańcu malowniczej Zatoki Kotorskiej u podnóża masywu Lovćen. Stare miasto otaczają średniowieczne mury miejskie, które łączą się z twierdzą św. Jana stojącą na Samotnym Wzgórzu o wysokości 260 m n.p.m. Charakterystyczną średniowieczną urbanistykę stanowią wąskie, kręte uliczki place, wspaniałe świątynie i budynki w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. W ich labiryncie bardzo łatwo się zgubić, lepiej więc nie wchodzić tu bez mapy. Będąc w mieście, warto odwiedzić romańską katedrę z wieżami o wysokości 35 metrów i posłuchać ciekawych legend związanych z tym miejscem. W kościele św. Mihovila można podziwiać malowidła z XIV wieku, a w katedrze św. Tripuna z XII w. słynną płaskorzeźbę przedstawiającą żywot św. Tripuna, patrona miasta. Kotor jest mniej skomercjalizowany niż Budva. Mniej tu hoteli i kawiarni. Nie ma też aż tak spektakularnych plaż.
To najwyższy masyw górski Czarnogóry położony przy granicy z Bośnią. Jest rezerwatem biosfery UNESCO. Góry Durmitor nie są ani najwyższe, ani największe, a mimo to wiele osób twierdzi, że drugich takich nie ma w całej Europie. Tysiące miłośników górskich wędrówek, co roku tłumnie odwiedza to miejsce. Bazą wypadową w góry Durmitor jest miejscowość Żabljak, najwyżej położone miasto w Czarnogórze (1450 m n.p.m). Całodniowa wyprawa na najwyższy szczyt Durmitoru - Bobotov Kuk (2523m n.p.m.) dostarczy niezapomnianych wrażeń. W promieniu 6 km od niego znajduje się jeszcze 18 szczytów, które przekraczają 2300 m n.p.m. W górach znajduje się też 18 jezior oraz kilkanaście jaskiń. Najsłynniejsza z nich to Ledna Pecina. Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze obejmuje też malowniczy i najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary. Szykując się na wyjazd w Durmitor trzeba jednak pamiętać, że panuje tu typowy wysokogórski klimat.
Będąc w Czarnogórze nie można pominąć Parku Narodowego Skadarské Jezero. Jezioro położone między czterema masywami a równinami nad rzekami Zeta i Moraea, jest największym jeziorem na Bałkanach. Na jeziorze znajduje się około 50 dużych i małych wysepek. Na jednej z nich można odnaleźć ruiny dawnego więzienia. Jezioro Skadarskié jest największym rezerwatem ptaków w Europie. Występuje tu około 270 gatunków!
W stolicy i zarazem największym mieście Czarnogóry nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Ze względu na swoje położenie stanowi ona jednak idealne miejsce wypadowe w różne rejony kraju. Blisko stąd do ośrodków narciarskich w Górach Dynarskich i równie blisko do Adriatyku. Można tu obejrzeć interesującą wieżę zegarową, akwedukt rzymski i ruiny twierdzy.
To tylko kilka miejsc, które warto odwiedzić w Czarnogórze. Podróżując po kraju samochodem łatwo trafić także do spokojniejszych, urokliwych miasteczek jak z bajki. Można się tu wybrać także z całą wycieczką. Coraz więcej biur podróży oferuje wypady w te piękne rejony. Pobyt tu będzie tańszy niż na przykład w Chorwacji, a istniejące tu hotele są na równie wysokim, europejskim standardzie. Czarnogóra jest więc świetnym miejscem dla turystów, którzy preferują wypoczynek aktywny, a zarazem niedrogi. Dzikość terenów, brak tłumów zwiedzających i swojska atmosfera sprawiają, że pobyt tutaj nie sprowadza się tylko do leżenia na słońcu, lecz pobudza do zapuszczania się w kolejne zakątki. Odkryj Czarnogórę zanim ściągną tu tłumy!
Przy wjeździe do Czarnogóry nie trzeba mieć wizy. Jednostką płatniczą jest tu EURO, więc ceny żywności są nieco wyższe niż w polskich sklepach. We wszystkich większych miejscowościach są bankomaty i można płacić kartą. Od 2002 roku na terenie Czarnogóry obowiązuje "zielona karta", a więc turyści, którzy podróżują samochodem nie muszą wykupywać na granicy dodatkowej polisy OC. Przy wjeździe do kraju pobierana jest opłata ekologiczna za używanie pojazdów mechanicznych (około 10 EURO dla samochodów osobowych). Samochód można też wypożyczyć na miejscu za około 30 EURO dziennie. Języki oficjalne w Czarnogórze to serbski, chorwacki, bośniacki i albański.