Chorwacja pod żaglami. Jak zaplanować rejs po malowniczych wodach Adriatyku i urokliwych wyspach?

Sezon wakacyjny jeszcze się nie kończy! Słoneczne zakątki Europy jeszcze przez długo będą możliwe do odwiedzenia i zaplanowania ciekawego wypoczynku. Chorwacja pod żaglami to doskonały pomysł zarówno dla fanów sportu, jak i miłośników niszowych, dzikich plaż i wysepek. Jak zaplanować podróż po błękitnych wodach Adriatyku?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niezależnie od tego czy wolicie emocje pod żaglami, czy aktywną turystykę na lądzie, Chorwacja będzie idealnym kierunkiem dla każdego. Czemu? Bo ten nadmorski kraj bogaty jest w różnorodne zakątki. Znajdziecie tu góry, jeziora (w tym obłędne wodospady), morze, zróżnicowane plaże - zarówno piaszczyste, jak i kamieniste. To prawdziwa mekka dla fanów żeglarstwa - ogromny błękit Adriatyku, malownicze wysepki i barwne, dobrze wyposażone mariny to zaledwie garść korzyści, które tam na nas czekają. 

Chorwacja pod żaglami - ilość wysp zaskakuje 

Aby poczuć egzotyczny klimat wakacji i pływać po zjawiskowych, błękitnych wodach wcale nie musimy wyjeżdżać poza Europę. Wybierając się na żagle do Chorwacji, zastaniemy ogromny błękit wód Adriatyku oraz masę ciekawych i dzikich zakątków. Na wstępie warto wspomnieć, że w chorwackiej części Morza Adriatyckiego znajduje się 698 wysp i 389 wysepek. Mało? Do tego dochodzi jeszcze 78 raf, co sprawia, że archipelag jest najliczebniejszym na Morzu Adriatyckim oraz drugim po Grecji, co do liczebności na Morzu Śródziemnym. Co fascynujące - tylko 47 wysp jest na stałe zamieszkanych.

Liczne wyspy i wysepki sprawią, że każda podróż będzie nico inna - podczas jednego wypadu ciężko będzie odwiedzić je wszystkie na raz dlatego warto wcześniej się przygotować oraz odpowiednio zaplanować podróż. Oczywiści cumowanie do malowniczych i dzikich zakątków może być także spontaniczne, jednak ogólne rozeznanie mapy pomoże nam dobrać miejsce do swoich oczekiwań. 

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Jakie korzyści niesie żeglowanie po Chorwacji? 

Linia brzegowa Chorwacji to blisko sześć tysięcy kilometrów długości, a większość atrakcji turystycznych znajduje się właśnie wzdłuż wybrzeża. Rejs jachtem jest więc doskonałą alternatywą dla tradycyjnego wypoczynku oraz niezapomnianą przygodą. Aktywny czas na łódce można połączyć z masą przyjemności oraz wakacyjnym relaksem i przyjemnościami. 

Decydując się na wakacje pod żaglami, mamy gwarantowane atrakcje, dowolność w podejmowaniu decyzji oraz dostęp do bajkowych miejsc, które można odwiedzić tylko dzięki łodzi. Nocleg także jest już zapewniony - liczba miejsc na łódce jest zależna od jej rozmiaru, jednak często w parze idzie gwarantowany nocleg w postaci przytulnych koi. Kwestia wyżywienia jest mocno indywidualna - na łajbie można śmiało gotować i przygotowywać posiłki. Taka forma pozwoli zaoszczędzić budżet, a może okazać się równie smaczna dzięki lokalnym produktom! Koszty związane z czarterowaniem jachtu różnią się w zależności od pory roku. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o cumowanie w portach.

Które miejsca i wyspy warto wybrać? 

Warto odwiedzić archipelag Kornati w Dalmacji. Blisko 150 wysp jest bardzo atrakcyjnych i dzikich, a liczba mieszkańców jest tam bardzo mała. Poza pięknem skalistych wybrzeży możecie tam doświadczyć także ciszy, spokoju i głębokiego poczucia obcowania z naturą. Kolejną atrakcją, która jest punktem obowiązkowym w morskiej trasie będzie znajdująca się w Istrii miejscowość Savudrija. Najbardziej wysunięty na zachód fragment Chorwacji to iście pocztówkowe widoki, piękne mariny i dzikie plaże. Znajdziemy tam też latarnię morską, licząca sobie ponad 200 lat oraz nietypowy widok łódek, wiszących na linach na wybrzeżu. 

Istria to kolejny bajkowy punkt na mapie, który warto odwiedzić. Mimo iż różnorodność marin, wysp i zatoczek jest nieco mniejsza niż w Dalmacji, Półwysep Istria posiada sporo do zaoferowania. Warto zacząć od Puli gdzie jest najwięcej marin. W niedalekiej odległości swoim pięknem kuszą Wyspy Briońskie. Wśród perełek można wymienić także malowniczy Rovinj, który uważany jest za chorwacki Sain Tropez. 

Zatoka Šunj (wyspa Lopud) położona jest w niedalekim sąsiedztwie Dubrownika i należy do archipelagu elafitskiego. Wyspę można przemierzyć od wschodu na zachód na pieszo, a po jej zachodniej stronie czeka Was przepiękna plaża w zatoce Šun. Nie brakuje tam zacumowanych jachtów, łodzi i katamaranów - nic w tym dziwnego, widoki są iście filmowe! 

 
Więcej o: