Chorwacja Istria

Chorwacja Istria. Kąpieliska Istrii, nastawione obecnie na zorganizowaną turystykę, maja chorwacko-włoski charakter, a wśród nowoczesne zabudowy kryją się wspaniałe stanowiska archeologiczne.

Chorwacja Istria - wybrzeże Istrii

Północna Istria to niemal odrębny kraj. Ten skąpany w słońcu półwysep został przystosowany do obsługi masowego ruchu turystycznego przez wiele miesięcy w roku. Większość mieszkańców tego regionu określa się częściej mianem Istrian niż Chorwatów, co prawdopodobnie ma związek bardziej z wysokością przychodów z tutejszej turystyki odprowadzanych do skarbu państwa niż z jakimiś realnymi dążeniami separastycznymi.

Chorwacja Istria - turystyka

Istria, mogąca przyjąć na raz ponad 200 tyś. gości w swoich 114 hotelach, 19 kompleksach wypoczynkowych, na 39 campingach i w licznych kwaterach prywatnych, jest niewątpliwie najbardziej rozwiniętym i nastawionym na turystów regionem Chorwacji. Ale określanie Istrii jako jednego wielkiego ośrodka turystycznego jest o tyle nieuzasadnione, że jest to w istocie jedna z najpiękniejszych części tego kraju. Główne miejscowości turystyczne - Roving oraz Porec - są ogromne, ale mimo to zachowują chorwacki charakter, a przy tym są ciekawe pod względem historycznym. Wiele spośród najpiękniejszych zabytków Istrii, takich jak amfiteatr w Puli czy bazylika Eufrazjana w Porecu, pochodzi z epoki rzymskiej lub bizantyjskiej. Mniejsze miejscowości wypoczynkowe na wybrzeżu, na przykład Umag i Novigrad, także mają wiele do zaoferowania.

Chorwacja Istria - włoskie wpływy

Włoskie wpływy widoczne są wszędzie. Półwysep należał do Włoch przez 25 lat między 1918 a 1943 rokiem i chociaż po przyłączeniu Istrii do Jugosławii nastąpił masowy exodus ludności włoskiej (wyjechało ok. 200-350 tys.), to jednak nadal mieszkają tu tysiące Włochów. Większość Istrian mówi płynnie po włosku, w dużych miastach widzi się budynki w typowo weneckim stylu, a w menu królują makarony i trufle.

Chorwacja Istria - najciekawsze rejsy

Warto poświęcić połowę lub cały dzień na rejs łodzią z Rovinja na Crveni otok - Czerwona Wyspę, a właściwie dwie wyspy połączone groblą. Na jednej z nich sa dwa hotele, a na drugiej natomiast działa popularny ośrodek dla naturystów. Obie są gęsto porośnięte drzewami, wśród których można przyjemnie spacerować. Warunki do pływania są tam też o wiele lepsze niż w Rovinju, który bywa zwykle zatłoczony. W pełni sezonu na Crveni otok regularnie kursują statki z nadbrzeża w Rovinju.

Chorwacja Istria - szlak winiarski

Na całym półwyspie istryjskim spotyka się winnice oraz znaki kierujące do małych sklepików, gdzie rodziny sprzedają wina z własnych piwnic. Wśród samych mieszkańców Istrii bardzo popularne są wyprawy do winnic w celu uzupełnieniu zapasów trunków. W pierwszą niedziele maja w Buje, Buzecie i Vodnjanie obchodzony jest Dzień Wina, podczas którego ponad 60 piwnic zaprasza na degustacje.

Istryjskie wina są zróżnicowane pod względem cen: litrowa butelka taniej białej malwazii kosztuje zaledwie 20 kun, a za trzy czwarte litra czerwonego terana trzeba zapłacić 80-90 kun. Zimą w Istrii warto poszukać napoju o nazwie supa, robionego z czerwonego wina grzanego z cukrem, oliwą z oliwek i pieprzem, w którym macza się grzanki z chleba.

***

Proponujemy skorzystać z naszego forum, gdzie użytkownicy opisują swoje wrażenia nt. wczasów w Chorwacji, a także pomagają sobie w wyszukiwaniu najkorzystniejszych ofert: Chorwacja - forum, opinie

Więcej o Chorwacji: Chorwacja

Więcej o: