Wyspy chorwackie. Jakie są najciekawsze wyspy chorwackie?

Wyspy chorwackie to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w ostatnich latach. Nie tylko jest tam pogoda sprzyjająca letniemu wypoczynkowi, ale również wiele ciekawych zabytków do zobaczenia. Które z chorwackich wysp są warte odwiedzenia?

Jakie są wyspy chorwackie? Wyspa Brac

Zastanawiasz się, jakie są najpiękniejsze wyspy chorwackie? Naszą podróż po nich zaczynamy na wyspie Brac. Jest to trzecia pod względem powierzchni chorwacka wyspa znajdująca się w niezwykle turystycznym regionie środkowej Dalmacji. Brac jest jedną z najbardziej rozwiniętych wysp pod względem turystyki. Można tu zobaczyć między innymi klimatyczne brukowane uliczki, romantyczne place czy posmakować lokalnej kuchni w bogatej ofercie barów i restauracji. Czymś, co przyciąga wielu turystów jest również jedna z najpopularniejszych w tym regionie świata plaż drobnożwirowych Zlatni Rat.

Chorwacja plaże - Zlatni Rat, Bol, wyspa BracChorwacja plaże - Zlatni Rat, Bol, wyspa Brac Shutterstock

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Wyspy chorwackie warte odwiedzenia - Mljet

Mljet to ósma co do wielkości warta odwiedzenia chorwacka wyspa, zajmująca powierzchnię około 99 km2. Jest to dość wąska wyspa, gdyż jej szerokość nie przekracza 3 km, jednakowoż długość linii brzegowej wynosi aż 135 km. Mljet jest idealną wyspą dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i życia w zawrotnym tempie. Wyspa Mljet jest gęsto porośnięta zielonymi lasami i otoczona turkusowymi wodami Adriatyku, co tworzy idealną scenerię dla długich, spokojnych spacerów. Dużą część wyspy stanowi Park Narodowy Mljet.

Saplunara na wyspie Mljet to najbardziej idylliczne i odludne miejsce w ChorwacjiSaplunara na wyspie Mljet to najbardziej idylliczne i odludne miejsce w Chorwacji novak.elcic / shutterstock

Wyspy chorwackie. Ranking obejmuje wyspę Korcula

Ranking na najciekawsze wyspy chorwackie nie mógłby istnieć bez Korculi. Jest to idealna wyspa dla wszystkich fanów aktywnego spędzania czasu na wakacjach. Korcula słynie z wielu zabytków i starych budowli. Wyspa ta jest uważana za miejsce narodzin weneckiego kupca i podróżnika Marco Polo, co za tym idzie, na wyspie można zwiedzać dom i muzeum poświęcone jego personie. Oprócz tego odwiedzający mogą podziwiać piękną gotycką i renesansową architekturę. Korcula jest również nazywana małym Dubrownikiem (stolica Chorwacji), ze względu na położenie starego miasta, które w obu przypadkach znajduję się tuż u wybrzeży Morza Adriatyckiego.

Saplunara na wyspie Mljet to najbardziej idylliczne i odludne miejsce w ChorwacjiFot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

Największe wyspy Chorwacji - Krk

Największa wyspa Chorwacji zajmuje powierzchnię 405 km2 i zamieszkiwana jest przez około 18 tysięcy ludzi. Jest to również jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów wyspa Chorwacji. Powodów dla takiego stanu rzeczy może być kilka. Przede wszystkim są tam piękne kurorty wakacyjne w Malinska, Punat czy Baska. Wyspa połączona jest również mostem z lądem, co ułatwia transport i zwiedzanie innych części Chorwacji. Jeżeli chodzi o zabytki to można tam zobaczyć między innymi Zamek Frankopanów czy pozostałości bazyliki z V wieku.

Najpiękniejszą i najbardziej popularną plażą na wyspie Krk jest Vela PlažaNajpiękniejszą i najbardziej popularną plażą na wyspie Krk jest Vela Plaža xbrchx / shutterstock

Wyspy chorwackie. Lista zamyka się na wyspie Hvar

Chorwacka wyspa Hvar, która znalazła się na naszej liście, nazywana jest również lawendową wyspą i zajmuje powierzchnię około 297 km2. Warto wiedzieć, że jest ona domem dla około 12 tysięcy mieszkańców. Jej przydomek ''lawendowa wyspa'' pochodzi od wielu plantacji lawendy, której eksport stanowi jeden z filarów gospodarki wyspy. Drugim oczywiście jest turystyka. Ta leżąca pomiędzy Bracą, a Korculą wyspa znana jest z pięknych krajobrazów i bogatego życia nocnego. Za dnia można podziwiać franciszkańskie klasztory czy malownicze brukowane uliczki, wieczorami zaś wybrać się na tętniącą życiem promenadę, gdzie zabawa trwa do białego rana.  

Hvar w ChorwacjiHvar w Chorwacji Shutterstock

Zobacz też: Najpiękniejsze miejsca w Chorwacji. Tych miejsc nie możesz przegapić wybierając się na wakacje

Więcej o: