Najpiękniejsze plaże nad polskimi jeziorami. Ciekawa alternatywa dla wybrzeża Bałtyku i ostoja spokoju

Konkurencją wakacji nad Bałtykiem mogą być najpiękniejsze plaże nad polskimi jeziorami. Brak tłumów, cisza, bliskość natury, strzeżone kąpieliska to jedynie garstka zalet, która kryje się za alternatywą, dla popularnych kurortów. Z pięknych jezior słyną przede wszystkim Mazury, jednak atrakcyjne perełki znajdziemy w różnych częściach kraju, o czym świadczy lista stworzona przez Magazyn Travelist.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Krainą tysiąca jezior są oczywiście Mazury, gdzie zmierza większość żeglarzy i turystów w okresie wakacyjnym. To właśnie tamtejsze plaże królują w rankingach. Warto jednak wiedzieć, że atrakcyjne akweny znajdziemy w niemal całej Polsce.

Najpiękniejsze plaże nad polskimi jeziorami

Wypoczynek w głębi lądu wcale nie musi być nudny, a odległe wybrzeże Bałtyku śmiało możemy zastąpić pięknymi plażami nad jeziorami. W zestawieniu znajdziemy popularne punkty na Mazurach - magazyn wyróżnił aż cztery z nich - ale także nieco mniej popularne zakątki ukryte w różnych województwach. 

Magazyn Travelist na piedestale postawił Jezioro Siemianowskie, które jest jedną z najpopularniejszych, letnich atrakcji Podlasia. Sąsiadująca Puszcza Białowieska zapewnia anturaż obfitej zieleni oraz bliskość natury. Znajdziemy tam dwa szerokie i strzeżone kąpieliska - plażę Stary Dwór i plaże Bondary, które oferują wiele atrakcji oraz gwarantują miły wypoczynek dla całej rodziny. Nie brak tu też dzikich plaż, które szczególnie upodobali sobie wędkarze i ornitolodzy. 

Docenione zostało także Jezioro Wigry z Suwalszczyzny, które kojarzy się głównie z dziką przyrodą i pięknymi krajobrazami. Znajdziemy tam jednak także kąpielisko PTTK w miejscowości Stary Folwark. Miejsce sprzyja fanom sportów wodnych oraz rodzinom z dziećmi. Są tam ratownicy, jest strefa do sportu i rekreacji, jest możliwość zacumowania sprzętu pływającego. Na liście znalazł się też akwen położony na ścianie wschodniej - lubelskie Jezioro Białe. Najpopularniejsze strzeżone plaże nad tym zbiornikiem znajdują się we wsiach Okuninka i Tarasiuki.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najpiękniejsze jezioro położone w Górach - plaża nad Soliną

Fani górskich klimatów także mogą skorzystać z malowniczej okolicy Jeziora Solińskiego, gdzie znajdziemy urocze plaże z pięknymi widokami. Położone w Bieszczadach Jezioro Solińskie jak żadne inne miejsce w Polsce przywodzi na myśl majestatyczny krajobraz norweskich fiordów. Wszechobecna zieleń i natura pięknie komponuje się z surową i czystą taflą wody. Miejsca przyjazne plażowaniu to plaża i kąpielisko Biała Flota (Solina), plaża i kąpielisko Zielona Plaża (Wołkowyja) oraz plaże i kąpieliska Biała Flota i Cypel w Polańczyku. 

W województwie podkarpackim, choć już nie w pobliżu gór, znajduje się też Jezioro Tarnobrzeskie, gdzie podziwiać możemy najdłuższą plażę w południowej Polsce. Akwen stworzony jest na terenie dawnej kopalni odkrywkowej - przyciąga wielu miłośników sportów wodnych, jednak warto podkreślić, że zakazane jest tu używanie silnika. Jezioro objęte jest bowiem obszarem ciszy

Plaże na Mazurach - najpiękniejsze, dzikie i różnorodne

Na liście nie mogło zabraknąć plaż położonych w krainie tysiąca jezior - Mazurach. W zestawieniu najpiękniejszych plaż miejscowości z tego regionu w znacznej mierze dominują pozostałe. Wyróżnione zostało Jezioro Ryńskie, a zwłaszcza położona na jego zachodnim brzegu plaża przy porcie Bocianie Gniazdo - czysta, nowoczesna i strzeżona przez WOPR. Doceniono także ogrom i piękno Jeziora Śniardwy, które nazywane jest "mazurskim morzem", a jego okolica bogata jest w liczne i dzikie kąpieliska. Wymieniono także plaże i kąpieliska w sąsiedztwie Jeziora Niegocin, Kisajno i najgłębsze jezioro w kraju - Hańcza. 

Więcej o: