Gdzie są najgłębsze jeziora świata? Na których kontynentach występują szczególnie głębokie zbiorniki? Okazuje się, że w tej klasyfikacji panuje dość duża równowaga. Ekstremalnie głębokie zbiorniki można znaleźć w Azji, Afryce, obu Amerykach, a nawet Antarktydzie. Brakuje tutaj wyłącznie Australii i Oceanii oraz Europy. Najgłębsze zbiorniki na Starym Kontynencie leżą na terenie Norwegii. Norweskie jeziora Hornindalsvatnet (514 m głębokości) i Salvatnet (482 m) plasują się jednak dopiero w drugiej dziesiątce światowej klasyfikacji. Oczywiście zakładamy tutaj, że Morze Kaspijskie sięgające północnym skrawkiem Europy, przynależy jednak do Azji.
Zobacz też: Najgłębsze jeziora w Europie - jak się nazywają i gdzie można je zobaczyć? [LISTA]
Najgłębsze jezioro w Europie, czyli polodowcowe jezioro Hornindalsvatnet. Zdjęcie ilustracyjne Sergey Vovk/shutterstock
Jak prezentuje się lista najgłębszych jezior na świecie? Oto pierwsza dziesiątka:
Tanganika shutterstock
Jak w rankingu najgłębszych jezior świata prezentują się zbiorniki leżące w Europie? Jeśli pominiemy Morze Kaspijskie, to na czele plasują się wspomniane jeziora norweskie.
W pierwszej dziesiątce plasują się zbiorniki o głębokości powyżej 250 m:
Nad Jeziorem Como wypoczywali wielcy kompozytorzy unplash.com
Co z najgłębszymi jeziorami w Polsce? Największą głębokość ma Hańcza (106 m). Daje to 23 miejsce w Europie.
Jezioro Hańcza Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl
Jakie są najgłębsze jeziora świata? Oczywiście pierwszeństwo bezsprzecznie należy do Bajkału. Jest on jednocześnie uznawany za najstarszy zbiornik na Ziemi. Szacuje się, że ma od 25 do 30 milionów lat. Posiada też największą średnią głębokość wynoszącą 730 m. Warto zdać sobie sprawę z tego, jak ogromne są to przestrzenie. ''Syberyjskie morze'' w najgłębszym miejscu mogłoby pomieścić najwyższy budynek świata Burdż Chalifa (828 m) niemal dwukrotnie.
Bajkał - Rosja / shutterstock Bajkał - Rosja / shutterstock
Ciekawostką jest, że Bajkał to również największa światowa kryptodepresja. Jego dno znajduje się na głębokości 1186,5 m p.p.m. W 1996 r. wpisano jezioro Bajkał na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nad zbiornikiem leżą trzy parki narodowe, on sam jest zaś domem dla ponad 2 tys. gatunków zwierząt z licznymi gatunkami endemicznymi. Warto również wiedzieć, że wody Bajkału zasilane są przez 336 rzek. Cechuje się bardzo wysoką przejrzystością (do 40 m) i jest siódmym z jezior świata o największej powierzchni (31,7 tys. km²).
Kolejne najgłębsze jeziora świata to Tanganika (1435 m) i Wostok (1200 m).
Leżąca w Afryce Tanganika znajduje się na granicy czterech państw: Burundi, Demokratycznej Republiki Konga, Tanzanii i Zambii. Jest jednym z Wielkich Jezior Afrykańskich. Jest położone na dość dużej wysokości (773 m n.p.m.), ale mimo tego stanowi kryptodepresję. Z powierzchnią 34,4 tys. km² jest szóstym z największych i najdłuższym jeziorem świata. Jest miejscem do życia dla bardzo bogatej fauny z krokodylami, hipopotamami, licznymi gatunkami ptactwa wodnego i ryb endemicznych.
Wostok jest z kolei najgłębszym jeziorem Antarktydy. Stanowi największe z 379 jezior podlodowcowych, czyli subglacjalnych. Znajduje się 4 tys. m. pod powierzchnią lodu, jest słodkowodne i ma pokaźne rozmiary. Jego długość to 250 km, szerokość zaś 50 km. Dzięki współczesnym technologiom udało się stwierdzić, że pod lodem znajdują się duże ilości wody w stanie ciekłym. Wostok jest więc największym jeziorem, które nie zostało dotknięte ręką człowieka.
Zobacz też: Najmniejszy dom na świecie. Gdzie się znajduje i ile jest w nim miejsca? Ma tylko 1m2 [ZDJĘCIA]