Pięć najpiękniejszych jezior w Polsce. Idealne na wakacje z rodziną i ze znajomymi

Wybraliśmy miejsca, w których pływanie i plażowanie będzie niczym nie zakłóconą przyjemnością. Jeziora są czyste, plaże piaszczyste, a klimat wyjątkowy. Tu można wypocząć lepiej niż nad Bałtykiem. A dla spragnionych atrakcji także coś się znajdzie.

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak leży u progu Mazur. Choć z racji położenia blisko centrum Polski, latem zamienia się w gwarny ośrodek żeglarski i wypoczynkowy, wciąż można tu naprawdę wypocząć. Warto wiedzieć, że Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce.

Jezioro JeziorakJezioro Jeziorak fot. shutterstock.com

Linia brzegowa jest świetnie zagospodarowana. Przy samym zejściu do wody znajduje się wiele restauracji, ośrodków wypoczynkowych czy kempingów. Nic dziwnego, Iława, w granicach której położone jest jezioro Jeziorak, jest miejscem startu rejsów po całym Pojezierzu Iławskim. W mieście orgaznizowane są liczne wydarzenia – koncerty, dyskoteki, festiwale. Na pewno nie będziemy się tu nudzić!

Jezioro ŁebskoJezioro Łebsko fot. shutterstock.com

Jezioro Łebsko

Kto powiedział, że wyjazd nad jezioro to obowiązkowy wypad na Mazury? Jezioro Łebsko jest położone w województwie pomorskim, a od Morza Bałtyckiego oddziela je piaszczysta mierzeja.

Łebsko jest częścią Słowińskiego Parku Narodowego. Ale nie tylko to powinno nas zainteresować. To także bardzo bezpieczne miejsce do nauki windsurfingu i kitesurfingu. Jezioro jest płytkie i nawet rodzice z dziećmi mogą być spokojni.

Solina. Zapora na Jeziorze SolińskimSolina. Zapora na Jeziorze Solińskim Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Jezioro Solińskie

„Zielone wzgórza nad Soliną, i zapomnianych ścieżek ślad…" śpiewał Wojciech Gąssowski, a przenosiliśmy się myślami do wakacyjnych wspomnień. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się w Bieszczady w te wakacje. Na lewym brzegu jeziora Solińskiego położony jest Polańczyk, największe w całych Bieszczadach skupisko ośrodków letniskowych. Znajdziemy tu nie tylko hotele, lecz także kempingi. Popularność tego miejsca wynika nie tylko z urokliwego położenia, lecz także z faktu, że jest to uzdrowisko, gdzie leczy się między innymi choroby dróg oddechowych.

Kąpielisko na UkielKąpielisko na Ukiel Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

Jezioro Ukiel

I znowu przenosimy się na Mazury, a dokładnie na Pojezierze Olsztyńskie. Jezioro Ukiel to najbardziej… pokrzywione jezioro. Mieszkańcy okolicznych miejscowości nie bez powodu nazywają je jeziorem Krzywym.

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

Piękna plaża miejsca w południowej części jeziora sprawia, że w sezonie nad jeziorem gromadzą się nie tylko turyści, lecz także sami mieszkańcy. W innych miejscach brzegi jeziora są dość strome i dzikie.

Jezioro OkonińskieJezioro Okonińskie fot. shutterstock.com

Jezioro Okonińskie

Jedno z piękniejszych jezior znajdziemy także w Borach Tucholskich. Jezioro Okonińskie rozciąga się około 60 km od Bydgoszczy, a jego główna część przypada w Tucholskim Parku Krajobrazowym. Jest więc jednym z piękniej położonych jezior w naszym rankingu. Duża obecność lasów sosnowych sprawia, że nad jeziorem Okonińskim panuje wyjątkowy mikroklimat. Znajdziemy tu więcej jogu niż nad morzem!

Więcej o: