Wakacje na Mazurach. Camping i kajaki to nie wszystko. Zaplanuj podróż śladami historii i legend

Wakacje na mazurach to okazja do poznania jednego z najpiękniejszych rejonów w Polsce. Podczas pobytu w tej krainie warto spróbować swoich sił w żegludze i odwiedzić słynny "Wilczy Szaniec". To jednak nie jest wszystko, bo w tej krainie na nowo odkryjemy legendy.

Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. Możemy tam pływać kajakami i rozbić obóz w pobliżu zbiorników wodnych. Jednak nie tylko to przyciąga turystów. W tym rejonie znajdziemy wiele ciekawych i tajemniczych miejsc. Każde z nich ma swoją historię, którą warto odkryć.

Zobacz wideo Marta Wierzbicka na wakacjach na Mazurach

Więcej informacji o najpiękniejszych miejscach w Polsce znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zamek Elmau Szczyt G7. To w tym bajkowym zamku debatują przywódcy świata

Wakacje na Mazurach. "Wilczy Szaniec" dla pasjonatów historii

Ruiny byłej Kwatery Wojennej Adolfa Hitlera w Gierłoży to miejsce, które trzeba zobaczyć. "Wilczy Szaniec" otoczony jest lasem, bagnami i jeziorami. Chociaż ta imponująca kwatera została wysadzona w 1945 roku, to dzisiaj jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Co roku odwiedzają ją turyści, a jej popularność nie mija. W miasteczku znajdziemy wiele bunkrów, a każdy zakamarek skrywa tajemnicę. 

Wakacje na Mazurach. Tak właśnie powstała słynna "niedźwiedziówka"

Camping w Mrągowie może być świetnym rozwiązaniem. Jednak, czy wiecie, że z samym miastem związana jest pewna legenda? Dawni mieszkańcy Mrągowa mieli problem z niedźwiedzicą. Zwierze siało postrach - potrafiło nawet zaatakować człowieka. Myśliwi próbowali ją zabić, ale za każdym razem im uciekała. Pewna kobieta wpadła na iście oryginalny pomysł. Do beczki wlała miód i dodała do niego spirytus. To miało uśpić niedźwiedzicę, ale na próżno. Zwierzę się nie zjawiło, ale za to mieszkańcy zasmakowali się w trunku i tak oto powstała słynna "niedźwiedziówka". 

Co warto więc zobaczyć w Mrągowie? Pierwszym wyborem są jeziora, po których możemy pływać łódką lub żaglówką. Oprócz nich ciekawymi obiektami są ratusz, amfiteatr oraz XIX-wieczne kamienice.

Wakacje na Mazurach. Poznajcie władcę mazurskich jezior

Mikołajki to jedno z najbardziej znanych mazurskich miast. Turyści chwalą sobie odpoczynek nad jeziorem oraz kajaki. Na rynku znajduje się fontanna, która od razu zwraca uwagę. Przedstawia ona Króla Sielaw - legendarnego władcę mazurskich jezior.

Według lokalnych legend przed wiekami wodami władała wielka ryba. Osadnicy codziennie łowili wiele ryb, co nie podobało się ani bogom, ani Sielawowi. Król ciągle wywracał łodzie, aż w końcu w okolicznych miejscowościach zapadł głód. Któregoś dnia żona rybaka złożyła ofiarę pruskim bogom. Ci byli wzruszeni wiarą kobiety i podarowali jej żelazne ogniwa. Jej mąż zrobił z niej sieć i przy blasku księżyca wypłynął na łowy. Jakież było jego zdziwienie, gdy ujrzał, iż złowił samego Króla Sielaw. Władca obiecał rybakowi, że jeśli go wypuści, napełni jego sieć rybami. Jak powiedział, tak zrobił. Mężczyzna szybko zdobył fortunę, a mieszkańcy Mikołajek postanowili ściągnąć Króla Sielaw do siebie. Ten za darowanie życia obiecał im najlepsze połowy w ich życiu. Rybacy postanowili jednak przykuć wielką rybę do mostu, by nigdy więcej nie uciekła.

Plaża (zdjęcie ilustracyjne) Najpiękniejsze plaże na świecie. Widok zapiera dech w piersiach

Źródło: mazury.travel.pl, wolfsschanze.pl

Więcej o: