Motel a hotel - dwa wymiary wypoczynku. Jakie są różnice między motelem a hotelem?

Motel i hotel to dwa różne obiekty, których podstawowa funkcja jest taka sama, ale różnią się zakresem usług oraz ceną. Czego można oczekiwać na miejscu? Sprawdź z nami dwa oblicza wypoczynku.

Hotel od motelu odróżnia przede wszystkim grupa docelowa, w tym rozumieniu hotel jest pojęciem szerszym. Oferta hoteli kierowana jest zarówno do podróżujących jak i turystów. Motel z kolei to opcja skierowana raczej do kierowców lub motocyklistów. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu. 

Hotel - jak rozpoznać ten typ obiektu? 

Hotel oprócz noclegu zapewnia gościom posiłki oraz szeroki wachlarz dodatkowych usług. W hotelu można zarezerwować zarówno jednorazowy nocleg jak i dłuższy pobyt, na przykład podczas wakacji, szkolenia czy domowego remontu. Niektóre hotele oferują też apartamenty mieszkalne, które funkcjonują podobnie jak mieszkania, ale przy pełnym wsparciu obsługi. Hotelowi goście mogą skorzystać nie tylko z restauracji, ale też baru, basenu, siłowni lub spa.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Motel - czego można oczekiwać na miejscu? 

Motel jest pewną formą hotelu, ponieważ w obiekcie można wynająć nocleg, ale obiekt ten nastawiony jest bardziej na wynajem krótkoterminowy. Z motelu najczęściej korzystają turyści w drodze na wakacje lub zawodowi kierowcy w przerwie od trasy. Motele najczęściej usytuowane są przy drodze w okolicy stacji benzynowej. Na miejscu nie ma co liczyć na luksusy, motelowy pokój co prawda najczęściej posiada własną łazienkę, ale nie znajdziemy tu restauracji czy innych wygód jak spa. Co nie znaczy, że w motelu nie można zjeść ciepłego posiłku, motele oferują najczęściej standardowe dania typu jajecznica, czy pierogi. Niektórzy turyści zwłaszcza osoby podróżujące z małymi dziećmi korzystają z motelu w celu odświeżenia i krótkiej drzemki. 

Różnica między hotelem a motelem

Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych punktów, które pomogą odróżnić te dwa obiekty. Jak nie pomylić pięciogwiazdkowego budynku z noclegiem przy trasie? Oto podstawowe różnice między hotelem a motelem:

  • Lokalizacja - hotel najczęściej znajduje się w centrum miasta, motele zlokalizowane są przy trasie. 
  • Czas pobytu - w hotelu można się zakwaterować nawet na pół roku, w motelu tak długi okres czasu byłby zdecydowanie uciążliwy. Hotele nastawiają się raczej na turystów, natomiast motele kierują swoją ofertę do kierowców. 
  • Parking - hotele zwłaszcza te luksusowe posiadają parkingi raczej na uboczu z dala od głównego obiektu. Z okien motelu zdecydowanie możemy obserwować nasze auto. 
  • Zakres usług - w motelu możemy liczyć na sprzątanie i ciepłe śniadanie, tymczasem hotele funkcjonują często jak małe, luksusowe osiedla z pełnym zakresem usług. W niektórych obiektach można też skorzystać z usług hotelowego concierge, który otacza gości dodatkową opieką. 

Zobacz też: Pensjonat a motel - jaka jest różnica? Garść informacji

Więcej o: