Pensjonat a motel - jaka jest różnica? Garść informacji

Pensjonat i motel to dwa różne obiekty. Szukasz idealnego miejsca na spokojny wypoczynek, a może potrzebny Ci tylko krótki nocleg? Sprawdź, które miejsce najlepiej spełni warunki kwatery turystycznej, a gdzie warto zatrzymać się tylko po drodze.

Przed wyborem idealnej lokalizacji na wakacje zawsze warto dokładnie sprawdzić miejsce przyszłego pobytu, tylko tak można uniknąć rozczarowań na miejscu. Oprócz opinii w Internecie liczy się też przeznaczenie samego obiektu. Różnica między pensjonatem a motelem może zaskoczyć. Więcej na ten temat piszemy poniżej.  

Motel- co to za obiekt? 

Motele zazwyczaj usytuowane są przy trasach szybkiego ruchu, ich grupą docelową stanowią zawodowi kierowcy lub zmotoryzowani turyści, którzy po drodze do właściwego hotelu lub pensjonatu potrzebują noclegu w ramach przerwy od trasy. W pobliżu motelu znajdziemy też stację benzynową oraz duży parking. Sam obiekt liczy zazwyczaj około 10 pokoi w tym jedynki i pokoje dwuosobowe. Motel przeważnie oznacza też zaplecze gastronomiczne, ale nie ma tu co liczyć na wykwintne potrawy, bardziej proste dania takie jak jajecznica, czy pierogi. Warto też podkreślić, że nie wszystkie motele serwują obiady, czasami są to tylko obiekty typowo noclegowe bez żadnego posiłku. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Pensjonat- czego można oczekiwać?

Pensjonat w swojej ofercie posiada minimum siedem pokoi. Posiłki wydawane są 24/h. Obiekt można porównać do mini hotelu o kameralnej atmosferze. Podobnie jak hotele pensjonaty podlegają kontroli i ocenie w skali od 1 do 5 gwiazdek. Pensjonaty położone są w urokliwych zakątkach i towarzyszą im zadbane ogrody. W pensjonacie ze względu na niewielkie rozmiary obiektu można też liczyć na ciszę i spokój, zwłaszcza po sezonie. Niektóre pensjonaty dysponują też większą salą z możliwością organizacji  kameralnego wesela, pokoje na górze to szansa na nocleg w przystępnej cenie. 

Różnica między pensjonatem a motelem- o czym warto wiedzieć?

Wiemy już czego można oczekiwać od pensjonatu i na jakie warunki możemy liczyć w motelu. Czas poznać zasadnicze różnice między pensjonatem a motelem. Poniżej lista najważniejszych punktów. 

  • Lokalizacja- motele usytuowane są przy trasach szybkiego ruchu, pensjonat oznacza malowniczą okolicę z dala od centrum. 
  • Hałas- poziom hałasu w motelu będzie zdecydowanie większy, nie tylko ze względu na przejeżdżające obok samochody, ale też częsta rotacja gości o różnej porze dnia i nocy. 
  • Cena- pobyt w motelu oznacza mniejszą cenę za pokój ze względu na warunki oraz jakość serwowanego jedzenia. W pensjonacie należy oczekiwać większych cen, ale też lepszej jakości. 
  • Dodatkowe atrakcje - w otoczeniu pensjonatu najczęściej można liczyć na piękny ogród z miejscem do wypoczynku: klimatyczny taras, palenisko, plac zabaw dla dzieci, stadnina konna czy wypożyczalnia rowerów. Motel nie oferuje dodatkowych atrakcji, chociaż przy motelach w USA częstym rozwiązaniem jest basen. 

Zobacz też: Puszcza Białowieska - trasy rowerowe. Gdzie warto się wybrać?

Więcej o: