Zmiany na Wawelu. Będzie taniej i zostaną otwarte nowe gabinety

Zwiedzanie Wawelu ma stać się łatwiejsze niż dotychczas. Jedną z największych zmian jest zwiększenie limitów wejść na poszczególne wystawy. Oprócz tego zostaną otwarte trzy nowe gabinety, a rodziny z dziećmi będą mogły liczyć na atrakcyjne zniżki.

W styczniu tego roku dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu został prof. Andrzej Betlej, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Nowy kierownik zapowiedział zmiany, które mają przyciągnąć większą liczbę zwiedzających. 

Zobacz wideo Zgłębiamy krakowski Kazimierz. Co kryje w sobie ta dzielnica? Dowiesz się z naszego filmu:

Nowości na Wawelu

Co takiego zmieni się na Wawelu? To przede wszystkim otwarcie dla zwiedzających miejsc, które do tej pory były niedostępne. - W samym Zamku od 1 kwietnia otwieramy gabinet w wieży Jordance, Holenderski i Kolekcjonera - zapowiedział w czasie konferencji prof. Andrzej Betlej.

Od Nocy Muzeów (15 maja 2020 roku) będzie możliwe zwiedzanie rezerwatu archeologicznego kościoła św. Gereona (to dodatkowy element trasy plenerowej). Co więcej, do muzeum powróci nieobecna przez 30 lat ekspozycja namiotów tureckich z XVII wieku, która uzupełni wystawę "Sztuka Wschodu". 

Kraków na weekend. Co zwiedzić w Krakowie w ciągu dwóch dni? Dowiesz się z naszej artykułu >>

Zwiększone limity

Zostaną zwiększone także limity dzienne wejść na wystawy stałe. To odpowiedź na częste skargi na temat trudności z zakupem biletów. Dotyczy to:

- Prywatnych Apartamentów Królewskich (1000 wejść, wzrost o 580);

- Skarbca Koronnego i Zbrojowni (1250 wejść, wzrost o 200);

- Reprezentacyjnej Komnaty Królewskiej (2100 wejść, wzrost o 200). 

Zniżki dla rodzin

Muzeum będzie honorowało także różne karty, dzięki czemu bilety wstępu będą tańsze nawet o 30-40 procent. Dotyczy to posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, Karty Krakowskiej, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, a także członków programu Kraków dla Rodziny "N". 

Więcej o: