W styczniu tego roku dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu został prof. Andrzej Betlej, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Nowy kierownik zapowiedział zmiany, które mają przyciągnąć większą liczbę zwiedzających.
Co takiego zmieni się na Wawelu? To przede wszystkim otwarcie dla zwiedzających miejsc, które do tej pory były niedostępne. - W samym Zamku od 1 kwietnia otwieramy gabinet w wieży Jordance, Holenderski i Kolekcjonera - zapowiedział w czasie konferencji prof. Andrzej Betlej.
Od Nocy Muzeów (15 maja 2020 roku) będzie możliwe zwiedzanie rezerwatu archeologicznego kościoła św. Gereona (to dodatkowy element trasy plenerowej). Co więcej, do muzeum powróci nieobecna przez 30 lat ekspozycja namiotów tureckich z XVII wieku, która uzupełni wystawę "Sztuka Wschodu".
Kraków na weekend. Co zwiedzić w Krakowie w ciągu dwóch dni? Dowiesz się z naszej artykułu >>
Zostaną zwiększone także limity dzienne wejść na wystawy stałe. To odpowiedź na częste skargi na temat trudności z zakupem biletów. Dotyczy to:
- Prywatnych Apartamentów Królewskich (1000 wejść, wzrost o 580);
- Skarbca Koronnego i Zbrojowni (1250 wejść, wzrost o 200);
- Reprezentacyjnej Komnaty Królewskiej (2100 wejść, wzrost o 200).
Muzeum będzie honorowało także różne karty, dzięki czemu bilety wstępu będą tańsze nawet o 30-40 procent. Dotyczy to posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, Karty Krakowskiej, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, a także członków programu Kraków dla Rodziny "N".