Domy za cztery złote w miasteczku przyklejonym do włoskiego obcasa

Tarent, podobnie jak wiele innych miasteczek na południu Włoch, walczy z problemem wyludnienia. Stąd też działania władz, które mają przyciągnąć do miejscowości nowych mieszkańców.

Pamiętacie, jak wygląda mapa Włoch? Często porównuje się ją do buta na obcasie. Tarent to miejscowość ulokowana w szczególnym miejscu. Mówi się, że miasteczko jest przyklejone do włoskiego obcasa. 

Głównym atutem turystycznym Tarentu jest położenie tamtejszej starówki, która znajduje się na pasie lądu pomiędzy laguną a morzem. Do tego dochodzi ciekawa historia. Miejscowość została założona w 706 roku przed naszą erą przez Spartan. Co ważne, była to jedyna kolonia spartańska. Mimo to miejscowości nie ominął problem wyludnienia. Jak informuje portal "The Local Italy", tamtejsze władze rozpoczęły akcję poszukiwania nowych mieszkańców. 

Zobacz wideo

Walka z wyludnieniem

W XIX wieku miasto zamieszkiwało 40 tysięcy osób. W ostatnich latach populacja Tarentu zmniejszyła się do trzech tysięcy. Władze miejskie poszły więc w ślady innych włoskich miejscowości, które wystawiły na sprzedaż w zaskakująco niskich cenach opuszczone budynki. Jakiś czas temu zostały nagłośnione oferty dwóch sycylijskich miejscowości - Bivony i Cammaraty. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

 

Władze Tarentu zdecydowały, że będą sprzedawały opuszczone domy za jedno euro, czyli mniej więcej cztery złote. Są jednak dwa warunki, które muszą spełnić potencjalni nabywcy. Pierwszy to zobowiązanie się do wyremontowania domu, drugi - zamieszkanie w miasteczku. 

Tarent - najważniejsze atrakcje

Czy władzom Tarentu uda się przyciągnąć nowych mieszkańców? Na razie trudno to przewidzieć. Główną przeszkodą może być zła sława miejscowości. Przyczyniła się do niej zanieczyszczająca powietrze huta.

Jeśli jednak nie jesteście przekonani do zakupu nieruchomości w Tarencie, warto zainteresować się nim turystycznie. Oprócz nietypowo ulokowanej starówki miasteczko może pochwalić się także ciekawymi zabytkami. To m.in. pozostałości starożytnych murów obronnych, amfiteatru, term, a także zamek z przełomu XV i XVI wieku. Do tego dochodzą historyczne budowle sakralne. To m.in. kościół San Domenico Maggiore z XIV wieku oraz katedra z XI wieku z kaplicą San Cataldo.

Może cię także zainteresować: Mało znane włoskie miejscowości. Wśród nich miasto wykute w skale i 'wioska Smerfów' >>

Więcej o: