Sycylijskie miasteczko rozdaje domy za darmo. Są jednak trzy warunki

Jak pomóc miejscowości, której grozi wyludnienie? W ramach walki z problemem władze sycylijskiej Cammaraty postanowiły wykorzystać tamtejsze pustostany.

Do tej pory pisaliśmy głównie o domach, które sprzedawane są za symboliczne kwoty. To na przykład Sambuca di Sicilia, w której w 2018 roku można było kupić budynek za 1 euro. Tym razem jednak lokalne władze poszły o krok dalej i zdecydowały się oddać domy za darmo. 

Cammarata to miasteczko położone około 60 kilometrów na południowy wschód od Palermo. Może pochwalić się m.in. malowniczymi krajobrazami oraz typową włoską zabudową. Jednak od kilku lat miejscowość zmaga się z problemem wyludnienia. Dlatego jej władze postanowiły zacząć rozdawać za darmo tamtejsze pustostany. O inicjatywie zrobiło się głośno po tym, gdy poinformowały o niej różne światowe media, m.in. CNN Travel.

Opuszczone domy w centrum miasta

Już trzy lata temu burmistrz Cammaraty Vincenzo Giambrone zaczął rozmowy z właścicielami opuszczonych obiektów. Jego celem było przekonanie ich do zrzeczenia się pustostanów i przekazania za darmo ochotnikom.

Warto wspomnieć, że w historycznym centrum miasta znajduje się obecnie ponad sto opuszczonych domów. Ich właściciele, którzy opuścili te miejsca wiele lat temu, nie remontowali ich, przez co niektórym budynkom grozi zawalenie.

Miasteczko popada w ruinę

W rozmowie z CNN Travel burmistrz Cammaraty podkreślił, że trudno jest mu znieść widok opustoszałego centrum miasta, które w ostatnich latach popada w ruinę. Stąd też prężne działania, które mają na celu wypromowanie inicjatywy. 

Obecnie dostępnych jest dwanaście opuszczonych domów. Jednak jak zapewnia burmistrz, niedługo będzie ich więcej, bo takich problematycznych miejsc w historycznym centrum miasta jest ponad 100, a rozmowy z wieloma właścicielami nadal nie zostały zakończone. 

Włosi słyną z niekonwencjonalnych pomysłów. Czy słyszeliście już o Pionowym Lesie pod Mediolanem, który walczy ze smogiem? Więcej na ten temat dowiecie się z filmu:

Zobacz wideo

Trzy ważne warunki

Osoby, które będą zainteresowane przejęciem któregoś z domów, muszą spełnić trzy ważne warunki. Pierwszy to wpłacenie depozytu w wysokości pięciu tysięcy euro (to mniej więcej 20 tys. złotych). Pieniądze będą zwrócone, dopiero gdy zostanie spełniony drugi wymóg, czyli remont pustostanu. Warto zaznaczyć, że renowacja musi być przeprowadzona w ciągu trzech lat od przejęcia domu. Trzeci warunek to przedstawienie pomysłu na przebudowę obiektu. 

Pierwszeństwo przysługuje młodym parom z dziećmi, a narodziny każdego kolejnego dziecka będą wiązały się z dodatkiem pieniężnym w wysokości tysiąca euro. Poza tym domy będzie można przekształcać w restauracje, hotele, sklepy czy pensjonaty.

Więcej o: