Góra Parkowa to malowniczy szczyt w Paśmie Jaworzyny, na terenie Beskidu Sądeckiego, w granicach Krynicy Zdroju. Jego wysokość wynosi 741 m n.p.m. Na stokach góry znajduje się park, popularne miejsce na spacer i chwilę relaksu. Chociaż park został założony ponad 200 lat temu, do dnia dzisiejszego zachował się oryginalny system ścieżek. Leśne dróżki kryją w sobie wiele ważnych dla regionu zabytków:
Zobacz też: Łysica - szlaki turystyczne i dojazd. Ile czasu zajmuje zdobycie tego szczytu?
Wejście na szczyt Góry Parkowej może się odbyć na dwa różne sposoby. Do wybory są szlaki prowadzące na wierzchołek lub kolejka linowo-terenowa. Wyznaczone ścieżki mają różny stopień trudności, a sama góra jest tylko jednym z punktów na ich trasie. To, na jaki sposób wejścia zdecydujemy się zależy tylko i wyłącznie od naszych predyspozycji. Istnieje możliwość wykupienia przejazdu kolejką tylko w jedną stronę, mamy więc trzecią opcję - połączenia przejazdu kolejką z pieszą wędrówką (szlak niebieski, żółty).
W rejonie Góry Parkowej wyznaczono kilka szlaków dla turystów. Są to między innymi:
Przebieg trasy: Deptak - Parkowa-Huzary - Jakubik - Hawryłówka - Jaworzynka - Krzyżowa-Deptak
Jest to popularny szlak, który prowadzi dookoła Krynicy. Po drodze można obserwować dzikie kaczki pływające w trzech stawach. Na początku trasy mamy do dyspozycji kilka ławek, gdzie można zrobić mały postój. Ważnym punktem jest kapliczka Matki Boskiej. Druga część szlaku jest już znacznie bardziej wymagająca, na szczyt góry prowadzi strome i bardzo kręte podejście, dlatego na tym odcinku należy szczególnie uważać.
Przebieg trasy: Centrum Krynicy - Przełęcz Krzyżowa - Diabelski Kamień - Jaworzyna Krynicka
Na początku trasy trzeba pokonać Przełęcz Krzyżową, czyli skrzyżowanie trzech szlaków: żółtego, niebieskiego oraz zielonego. Od rozwidlenia do szczytu pozostaje około 2,5h marszu. Na trasie mijamy Diabelski Kamień. Zgodnie z legendą diabeł lecąc nad Jaworzyną, nie spodziewał się wchodu słońca i oślepiony upuścił wspomniany głaz. Pod koniec trasa biegnie obok schroniska, gdzie na ostatniej prostej można zjeść posiłek. Dalej droga na szczyt trwa około 15 minut.
Przebieg trasy: Deptak - Parkowa - Szalone - Bradowiec - Rakowskie - Powroźnik
Droga prowadzi przez obrzeża Krynicy i przecina kilka razy żółty szlak. Początek trasy biegnie obok źródła, które bije przy wspomnianym wcześniej pomniku Matki Boskiej. Następnie należy skierować się na prawo w kierunku Szalonych Wzgórz. Po drodze mijamy inne szczyty, jest to najbardziej malownicza trasa.
Przebieg trasy: Krynica-Holica - Jaworzyna - Runek - Łabowska Hala
Ta trasa prowadzi turystów przez cały Beskid Sądecki i Beskid Niski, cały czas pod górę Holice. Podczas marszu mamy okazję do obserwacji panoramy Krynicy. Po drodze mijamy malowniczą polanę oraz wspomniany wcześniej Diabelski Kamień. To trasa uwielbiana przez turystów, niemal przez całą drogę od Jaworzyny do Łabowskiej Hali maszerujemy grzbietem gór z licznymi punktami widokowymi.
W okolicy Góry Parkowej występują trzy takie szlaki:
Trasy są w miarę krótkie i biegną obok pastwisk, na których leniwe pasą się owce.
Alternatywą dla szlaków, które prowadzą między innymi na Górę Parkową (niebieski, żółty) jest wjazd na szczyt kolejką linowo-terenową. Cennik przejazdów prezentuje się następująco:
Góra-dół:
W jedną stronę:
Opłaty dodatkowe:
Góra Parkowa to nie jedyna atrakcje w Krynicy-Zdroju. Co jeszcze warto zobaczyć będąc w jej pobliżu?
Zobacz też: Barania Góra - szlaki turystyczne, schronisko. Jak dojechać na miejsce?
Dojazd na Górę Parkową jest dość prosty. Jest ona położona tuż obok Jaworzyny, gdzie można przyjechać autobusem lub własnym autem. Jadąc samochodem należy kierować się na Nowy Sącz, a potem na Krynicę-Zdrój. W nawigację najlepiej wpisać kierunek Czarny Potok, na końcu trasy pojawi się wygodny parking.