Barania Góra - szlaki turystyczne, schronisko. Jak dojechać na miejsce?

Barania Góra w Beskidzie Śląskim to idealny kierunek dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek. Miejsce oferuje kilka szlaków wiodących na szczyt. Która trasa na Baranią Górę będzie najlepsza i jakie warunki panują w schronisku?

Barania Góra - podstawowe informacje

Barania Góra to szczyt o wysokości 1220 m n.p.m., znajduje się w paśmie górskim Beskidu Śląskiego, gdzie najwyższym wierzchołkiem jest Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Góra zlokalizowane jest na terenie Rezerwatu Przyrody Wisła, nieopodal miasta Wisła (województwo śląskie).

Zobacz też: Góry Kaczawskie - atrakcje, szlaki, szczyty. Jak dojechać?

Źródło Wisły na Baraniej Górze

Na Baraniej Górze, a dokładniej na jej zachodnich stokach, bije źródło Wisły. Zobaczymy tu aż dwa z trzech potoków, które składają się na początek Wisły. Są to:

 • Biała Wisełka
 • Czarna Wisełka

Obszar ten oraz szczytowe partie gór tworzą rezerwat przyrody, miejsce z niesamowitym klimatem. Miłośnicy pieszych wędrówek i dzikiej fauny oraz flory będą zachwyceni.

Barania Góra: szlaki, które prowadzą na szczyt

Szlaki na Baranią Górę można dobrać do własnych predyspozycji. Rodziców z dziećmi z pewnością zainteresują krótsze trasy z przystankiem w schronisku, gdzie można odpocząć przed dalszą wędrówką. Miłośnicy dłuższych szlaków górskich, znajdą nawet takie na przejście, których będą potrzebować aż sześciu godzin (w jedną stronę). Poniżej prezentujemy długości poszczególnych tras:

 • Czerwony szlak - prowadzi ze schroniska na Przysłopie. Wejście na szczyt góry zajmie 1h, zejście około 45 min.
 • Czerwony szlak z Węgierskiej Górki - wejście na szczyt tym szlakiem trwa dość długo, bo aż 4,5h, zejście potrwa ponad 3,5h.
 • Kolejny czerwony szlak z Przełęczy Kubalonka przez Stecówkę - wejście na szczyt: 3 h, zejście: 2h 45 min.
 • Czarny oraz żółty szlak z Kamesznicy - droga na szczyt trwa około 3 godzin, zejście ok. 2,5h.
 • Zielony szlak ze Skrzycznego - wejście potrwa około 3,5h, mniej więcej tyle samo czasu potrzebne jest na zejście.
 • Niebieski szlak z Wisły Czarne przez dolinę Białej Wisełki - wejście na szczyt tym szlakiem zajmie około 2,5h, trasa w dół 2h. Ten szlak cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów.
 • Czarny i czerwony szlak z Wisły Czarne przez Dolinę Czarnej Wisełki - przejście trwa 2,5h, a z powrotem około 2h.
 • Niebieski i czerwony szlak ze Zwardonia - to najdłuższa trasa na szczyt, która może trwać aż 6h. Niebieski szlak prowadzi do schroniska, następnie na szczyt wiedzie szlak czerwony.
Zobacz wideo Które aplikacje warto zainstalować przed wyprawą w góry?

Szlaki na Baranią Górę - najpopularniejsza trasa

Szlaki na Baranią Górę występują w różnych stopniach trudności. Najpopularniejszym z nich jest Niebieski szlak z Wisły Czarne przez dolinę Białej Wisełki. Turyści rozpoczynają wędrówkę zazwyczaj w Czarnym, gdzie muszę kierować się na górę niebieskim szlakiem (tą trasą biegnie także Ścieżka Przyrodniczo-Leśna). Droga na początku jest asfaltowa, wiedzie ku górze, wzdłuż potoku Białej Wisełki. Dalej szlak przechodzi w las, następnie przeistacza się w typowo górską ścieżkę, która jednak nie jest stroma. Ostatni odcinek trasy natomiast jest dość stromy, ale krótki.

Barania Góra: schronisko. Wyjątkowe miejsce na postój

Schronisko Barania Góra to słynny obiekt, który na przestrzeni ostatnich kilku lat przeszedł generalny remont za sprawą nowych właścicieli. Postkomunistyczny budynek jest teraz miejscem bardziej przyjaznym, przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Numery pokoi zastąpiły nazwy szlaków, wyposażenie zostało całkowicie wymienione, a wnętrza zyskały całkiem nowy wygląd. Pomimo wielu zmian w schronisku zostały zachowane dawne tradycje:

 • Za wrzątek nadal nie zapłacimy ani złotówki.
 • Nocni wędrowcy mogą spokojnie przespać noc i uiścić opłatę za pokój dopiero nad ranem. Koszt wynajęcia pokoju mieści się w granicach - 40 zł.
 • Ciągle można też swobodnie przygotować własny posiłek, kuchnia jest w pełni wyposażona.

Barania Góra: dojazd. Jak dojechać na miejsce?

Punktem startowym wycieczek na Baranią Górę jest przystanek PKS Wisła Czarne Fojtula. Jak dojechać do tego miejsca? Turyści niezmotoryzowani do wyboru mają dwie opcje:

 • Dojazd pod Baranią Górę autobusem z centrum Wisły;
 • piesze dojście w rejon podgórski, szlakiem spacerowy nazywany niebieskim. Szlak rozpoczyna się na przystanku PKS o wdzięcznej nazwie PKS Malinka Spółdzielnia. Spacer niebieskim szlakiem trwa około 1h 30 minut.

Jadąc samochodem najlepiej kierować się na Szczyrk (31 km) lub Ustroń (25 km), a potem na Wisłę.

Zobacz też: Góry Pieprzowe - atrakcje, dojazd, szlaki. Za co pokochasz te niewielkie góry?

Więcej o: