Barania Góra to szczyt o wysokości 1220 m n.p.m., znajduje się w paśmie górskim Beskidu Śląskiego, gdzie najwyższym wierzchołkiem jest Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Góra zlokalizowane jest na terenie Rezerwatu Przyrody Wisła, nieopodal miasta Wisła (województwo śląskie).
Zobacz też: Góry Kaczawskie - atrakcje, szlaki, szczyty. Jak dojechać?
Na Baraniej Górze, a dokładniej na jej zachodnich stokach, bije źródło Wisły. Zobaczymy tu aż dwa z trzech potoków, które składają się na początek Wisły. Są to:
Obszar ten oraz szczytowe partie gór tworzą rezerwat przyrody, miejsce z niesamowitym klimatem. Miłośnicy pieszych wędrówek i dzikiej fauny oraz flory będą zachwyceni.
Szlaki na Baranią Górę można dobrać do własnych predyspozycji. Rodziców z dziećmi z pewnością zainteresują krótsze trasy z przystankiem w schronisku, gdzie można odpocząć przed dalszą wędrówką. Miłośnicy dłuższych szlaków górskich, znajdą nawet takie na przejście, których będą potrzebować aż sześciu godzin (w jedną stronę). Poniżej prezentujemy długości poszczególnych tras:
Szlaki na Baranią Górę występują w różnych stopniach trudności. Najpopularniejszym z nich jest Niebieski szlak z Wisły Czarne przez dolinę Białej Wisełki. Turyści rozpoczynają wędrówkę zazwyczaj w Czarnym, gdzie muszę kierować się na górę niebieskim szlakiem (tą trasą biegnie także Ścieżka Przyrodniczo-Leśna). Droga na początku jest asfaltowa, wiedzie ku górze, wzdłuż potoku Białej Wisełki. Dalej szlak przechodzi w las, następnie przeistacza się w typowo górską ścieżkę, która jednak nie jest stroma. Ostatni odcinek trasy natomiast jest dość stromy, ale krótki.
Schronisko Barania Góra to słynny obiekt, który na przestrzeni ostatnich kilku lat przeszedł generalny remont za sprawą nowych właścicieli. Postkomunistyczny budynek jest teraz miejscem bardziej przyjaznym, przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Numery pokoi zastąpiły nazwy szlaków, wyposażenie zostało całkowicie wymienione, a wnętrza zyskały całkiem nowy wygląd. Pomimo wielu zmian w schronisku zostały zachowane dawne tradycje:
Punktem startowym wycieczek na Baranią Górę jest przystanek PKS Wisła Czarne Fojtula. Jak dojechać do tego miejsca? Turyści niezmotoryzowani do wyboru mają dwie opcje:
Jadąc samochodem najlepiej kierować się na Szczyrk (31 km) lub Ustroń (25 km), a potem na Wisłę.
Zobacz też: Góry Pieprzowe - atrakcje, dojazd, szlaki. Za co pokochasz te niewielkie góry?