Ustka: dojazd do kurortu
Ustka jest jednym z najczęściej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. Jest ona zlokalizowana w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Ustka jest położona na Wybrzeżu Słowińskim. Znajduje się u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego, co sprawia, że jest miastem portowym i uzdrowiskiem. Dodatkową jej zaletą jest bardzo dobra infrastruktura transportowa, skupiająca się w głównej mierze na połączeniu miasta z pobliskim Słupskiem (na trasie kursują liczne autobusy i pociągi).
Dojazd do Ustki z niemal każdej części kraju nie pociąga za sobą większych trudności. Aby dostać się do miasta można skorzystać z połączeń PKP lub PKS. Wielu prywatnych przewoźników również posiada w swojej ofercie kursy do Ustki. Najłatwiejsze jest zdecydowanie wykorzystanie własnego samochodu - od strony Warszawy do Ustki prowadzi droga szybkiego ruchu S7.
Zobacz też: Wakacje nad morzem: przewodnik po najchętniej odwiedzanych miejscowościach
Ustka: atrakcje turystyczne dla każdego
Ustka bez wątpienia jest miastem o dużym potencjale turystycznym. Osoby wybierające się na Pomorze powinny odwiedzić to miasto. Przede wszystkim warto zarezerwować chwilę, aby:
- zwiedzić Muzeum Ziemi Usteckiej, które prowadzone jest przez Towarzystwo Przyjaciół Ustki. Obiekt został otwarty w 2000 roku. Posiada on wystawę stałą, poświęconą tematyce historii Ustki. Część ekspozycji związana jest z nieistniejącą już Stocznią "Ustka". Muzeum jest placówką otwartą przez cały rok, codziennie (z wyjątkiem poniedziałków). Wstęp płatny.
- usiąść na ławeczce Ireny Kwiatkowskiej, która powstała z inicjatywy Urzędu Miejskiego; pomnik na promenadzie ma upamiętniać słynną aktorkę, która wielokrotnie spędzała wakacje właśnie w Ustce. Postać Ireny Kwiatkowskiej zajmuje lewą stronę ławeczki, na prawo od niej pozostaje miejsce, na którym można usiąść i wykonać pamiątkową fotografię.
Ciekawe miejsca: Ustka i jej okolice
Okolice Ustki obfitują w ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. Bez wątpienia obowiązkowym punktem zwiedzania jest:
- Latarnia Morska Ustka - obiekt został wpisany na listę zabytków nieruchomych w województwie pomorskim; została wzniesiona w 1892 roku i przetrwała w niezłym stanie do dziś; wieża ma wysokość niespełna 20 metrów;
- Syrenka Ustecka - pomnik usytuowany jest w pobliżu latarni morskiej; syrenka znajduje się w herbie miasta stąd też upamiętniono ją ustawiając postument przy kamiennym molo, sprawiając przy tym wrażenie, że kamienny posąg wpatruje się w morze, oczekując powrotu rybaków;
- Bunkry Bluechera - prawdziwa gratka dla wielbicieli historii współczesnej; we wnętrzach niemieckiego bunkra z 1937 roku zlokalizowane jest interaktywne muzeum, gdzie można obejrzeć filmy, zdjęcia oraz kolekcję manekinów w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu.
Ustka: pogoda nie jest najważniejsza!
Ustka pogodę oferuje taką jak niemal każdy polski, nadmorski kurort - nieprzewidywalną. Każdy z nas ma w pamięci wakacje, podczas których prawie nie opuszczał pomieszczeń, gdyż aura nie rozpieszczała. Nie oznacza to jednak, że wczasy muszą być nieudane. W Ustce w czasie niepogody można skorzystać z oferty lokalnych barów i restauracji, skosztować świeżych ryb, odwiedzić muzeum lub skorzystać z hotelowych atrakcji.
Plaże: Ustka Zachodnia i Wschodnia
Ustka może pochwalić się pięknymi plażami: Wschodnią i Zachodnią. Przybywają tu wielbiciele plażowania z całego kraju i nie tylko.
- Plaża Wschodnia charakteryzuje się łagodnym zejściem do morza. Jest przy tym piaszczysta i szeroka. Przy falochronie wschodnim zlokalizowany jest obszar przeznaczony do aktywności fizycznej z boiskami do piłki plażowej. Od 2011 plaża co roku uzyskuje znak ''Błękitnej Flagi'', co świadczy o jej jakości pod względem turystycznym. Wzdłuż plaży biegnie promenada nadmorska, której początek wyznacza latarnia morska. W sezonie skupia się w tym miejscu turystyczne życie miasta, tu funkcjonują budki z lodami, smażalnie ryb czy inne restauracje i sklepiki z pamiątkami.
- Plaża Zachodnia pozbawiona jest atrakcji dla turystów, za to stwarza doskonałe warunki do plażowania. Jej teren jest szeroki, piaszczysty, ale zejście do morza znacznie bardziej strome. Z części wschodniej na zachodnią najlepiej przejść przez obrotową kładkę nad kanałem portowym.
Zobacz też: Wakacje z dziećmi w Polsce 2020. Dokąd warto się wybrać?